Na K2 hrozí tragédie, v zóně smrti se ztratili tři horolezci. Další po pádu zemřel

Proč je tak těžké vylézt na K2? Podívejte se ve fotogalerii.
Odlehlost K2 je ostatně důvodem, proč nemá žádné místní jméno, ale pouze kartografickou značku, kterou jí dali britští zeměměřiči. Ti si původně mysleli, že druhou zaměřenou horu v pohoří Karákóram (proto K2) později pojmenují podle místního názvu, jako se tomu stalo například u Mašerbrumu (dříve K1), ale kupodivu se ukázalo, že zkrátka žádný nemá.
Mimořádně nebezpečnou variantu přespání na hoře volili v roce 1986 Josef Rakoncaj (na snímku) s Agostinem da Polenzou, kteří kvůli blížící se tmě nocovali jen pár metrů od vrcholu.
Pojďme si nejprve přiblížit, v čem spočívá náročnost výstupu na K2 a proč je většinou horolezců považována za nejnáročnější ze všech osmitisícovek.
Na vrcholu K2 nakonec stanuli Achille Compagnoni (na snímku) a Lino Lacadelli. I jejich příběh ale rámují temné kontury, neboť při výstupu bezohledně posunuli jeden z výškových táborů a své dva kolegy, kteří se vraceli pro kyslíkové lahve, nechali nocovat bez přístřeší i spacáků ve výšce přes 8000 metrů přímo na svahu hory. Ráno si pak jen došli pro jejich opuštěné kyslíkové lahve, zatímco oba nešťastníci s vypětím všech sil sestupovali dolů a doplatili na to těžkými omrzlinami.
Foto: Archiv Radka Jaroše
yac yac
6. 2. 2021 15:41
Ve vrcholové části druhé nejvyšší hory světa K2 (8611 metrů) se ztratili tři horolezci, kteří se chtěli pokusit o teprve druhý zimní výstup v historii. Naposledy byli spatřeni v pátek ráno, nyní se rozjíždí záchranná akce. Pátrání ale komplikuje zhoršující se počasí.

Když skupina deseti nepálských horolezců v čele s Nirmalem Purjou v polovině ledna jako první v zimním období slavně vylezla na vrchol K2, zprávu o jejich úspěchu notně zkalila smrtelná nehoda nad základním táborem, při které skonal Španěl Sergi Minote. 

K další tragédii došlo v pátek, kdy nedaleko třetího výškového tábora taktéž po pádu zahynul velezkušený bulharský horolezec Atanas Skatov (42), který podle všeho doplatil na chybu při jištění. 

Zimní výstup na K2
Zimní výstup na K2 | Foto: Aktuálně.cz

Bohužel to nemusí být poslední smrt, ke které letos v zimě na K2 došlo. Rovněž v pátek se rozhodli využít posledních hodin hezkého počasí John Snorri, Juan Pablo Mohr, Ali Sadpara, a jeho syn Sajíd, aby se pokusili vystoupat ze třetího výškového tábora na vrchol. 

Kolem desáté hodiny místního času se od této skupiny odpojil nejmladší Sajíd, kterému se porouchal kyslíkový přístroj a vrátil se zpět do tábora. Ostatní pokračovali na Bottleneck, což je nejobávanější část hory těsně pod vrcholem. Po více než 30 hodinách o nich není zpráv a odmlčely se i jejich GPS přijímače. 

Lezci se přitom pohybují v takzvané zóně smrti, kde je za normálních podmínek mimořádně obtížné se pohybovat, a nemají sebou vybavení na přespání. V této výšce se na K2 doposud podařilo přežít noc jen hrstce horolezců, mimo jiných Josefu Rakoncajovi v roce 1983.

Sajíd Sadpara je ze třetího tábora v pátek večer vyhlížel do pozdních nočních hodin, ale na svazích hory nezaznamenal žádná světla, signalizující pohyb horolezců. V sobotu tedy vzburcoval ostatní horolezce v základním táboře, aby přišli jeho kolegům na pomoc.

Záchranné akci ale vůbec nenahrává počasí. Už v pátek začala teplota klesat a zvedal vítr, který v sobotu vál rychlosti až 95 kilometrů v hodině. Pákistánské armádě se sice podařilo dostat do vzduchu dva vrtulníky, které vyletěly přibližně do výšky 7000 metrů, ale po ztracených horolezcích nenašly žádné stopy. 

"Podmínky na hoře a dokonce i v základním táboře se zhoršují. Snad bude brzy lepší počasí, ale zatím počasí a vítr nedovolují pokračovat (v pátrání)," napsal Šerpa Čhang Dawa, velitel největší expedice, která se nyní pod K2 nachází. 

Předpověď na neděli je přeci jen o něco lepší, vítr by měl zpomalit zhruba o třetinu, a snad tedy umožní vrtulníkům, aby ze základního tábora dovezly do 7000 metrů záchranné horolezecké týmy. 

K2 má nechvalně známou pověst mimořádně nebezpečné hory. Jednak kvůli těžkému lezení ve vrcholové partii, jednak kvůli počasí, při kterém teploty klesají až k -60 stupňům a vichry bičují úbočí rychlostí 200 kilometrů v hodině. Podle dostupných statistik připadá na každé čtyři úspěšné výstupy na vrchol jeden mrtvý horolezec. 

John Snorri a Ali Sadpara, dva ze tří ztracených horolezců

Helikoptéry, které se vydaly v sobotu horolezce hledat

V pátek na svahu K2 zemřel Atanas Skatov

 

Právě se děje

Další zprávy