Krutá daň za historický úspěch. Při zimním dobytí obávané K2 zemřel slavný Španěl

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 16. 1. 2021 16:39
Skupině nepálských horolezců se povedl první zimní výstup na druhou nejvyšší horu světa K2. Na 8611 metrů vysokém vrcholu v pohoří Karákoram na hranici Pákistánu a Číny stanuli dnes před 17:00 místního času. Expedice Seven Summit Treks o tom informovala na Twitteru. Po pádu při sestupu do základního tábora na úpatí K2 dnes zemřel jejich kolega, známý španělský horolezec Sergi Mingot.
K2
K2 | Foto: Archiv Radka Jaroše

"Zvládli jsme to, věřte mi, zvládli jsme to - cestu na vrchol, která zatím odolávala. ´Divoká hora´ Karákoramu byla poprvé pokořena v nejnebezpečnějším období: v zimě," napsala expedice.

Deseti nepálským horolezcům se v pátek podařilo připevnit lana ve výšce 7800 metrů a dnes k výstupu na vrchol využili nečekaně příznivého bezvětrného počasí, uvedla agentura AFP. Ve skupině se spojili výhradně nepálští členové z několika původně samostatných expedic.

Jedním z úspěšných lezců byla i nová hvězda nepálského horolezectví Nirmal Purdža. Tento někdejší člen britských speciálních jednotek v roce 2019 zdolal s kyslíkem 14 osmitisícovek za šest měsíců a šest dní.

"Nemožné se stalo skutkem! K2 v zimě je historická věc pro lidstvo, historická věc pro Nepál!" napsal Purdža na Twitteru. Horolezci podle něj na sebe čekali těsně pod vrcholem a na něj vystoupili všichni společně za zpěvu nepálské hymny.

"Tým deseti nepálských šerpů dnes odpoledne vystoupal na K2," potvrdil mluvčí pákistánského alpinistického klubu (ACP) Karrár Hajdrí. "V zimě se to dosud ještě nikdy nikomu nepodařilo," dodal. Podle něj se horolezci k vrcholu vydali hodinu po půlnoci místního času (v pátek ve 21:00 SEČ) a stanuli na něm po 16 hodinách přesně v 16:56 (12:56 SEČ).

Konečnému výstupu na vrchol předcházely týdny příprav a umožnilo ho to, že síly spojilo několik týmů. Společně si pak pomáhaly s připevňováním lan v horních partiích K2, popsal úspěch magazín National Geographic.

Nadšení z úspěchu Nepálců ale zkalila zpráva o tragickém úmrtí Španěla Sergiho Mingota, který nakonec snahu o výstup na vrchol vzdal. Během sestupu do základního tábora ve výšce 5200 metrů si podle prvních informací zlomil obě nohy, později ale Hajdrí sdělil, že Mingot přes pokus kolegů o jeho záchranu zemřel. Smrt potvrdil i španělský premiér Pedro Sánchez.

O zimní výstup na K2 se dosud pokusila jenom hrstka expedic, poprvé na přelomu let 1987 a 1988. Obtíže zimního výstupu souvisejí s tím, že hora na rozdíl od Mount Everestu leží blíž centrální Asii a zimy jsou tam delší a drsnější. Letos se u úpatí hory sešly hned čtyři expedice, což se dá částečně připsat na vrub epidemii, díky níž mají horolezci více času, napsala AFP.

Vrchol K2 byl poprvé dobyt v roce 1954; od té doby se na něj dostalo zhruba 450 lidí a přes 80 při pokusu o výstup zahynulo. Jako první Čech se dostal na vrchol K2 v roce 1983 Josef Rakoncaj, první úspěšnou Češkou byla Klára Kolouchová v roce 2019.

V zimě se až do letoška na K2 nikomu nepodařilo překročit hranici 7650 metrů. Důvodem jsou extrémně obtížné podmínky, protože v zimních měsících může udeřit vichr o rychlosti až 200 kilometrů za hodinu a teplota klesnout k minus 60 stupňům Celsia.

Vzhledem k severnější geografické poloze je tam ve srovnání s ostatními výškově srovnatelnými horami nižší atmosférický tlak a hůř se dýchá; výstup je navíc hodně technický.

 

Právě se děje

Další zprávy