Další smrt ve velehorách. Nedaleko Broad Peaku našli tělo amerického horolezce

Sport Sport
19. 1. 2021 9:38
V pohoří Karákóram zemřel během tří dní další horolezec. Po Španělovi Sergi Mignotovi, jenž v sobotu upadl na K2, se v pondělí na úbočí Pastore Peaku našlo bezvládné tělo Američana Richarda Goldfarba.
Broad Peak na archivní fotografii Radka Jaroše.
Broad Peak na archivní fotografii Radka Jaroše. | Foto: Archiv Radka Jaroše

Osmapadesátiletý Goldfarb byl členem malé výpravy, která chtěla tuto zimu vylézt na pákistánskou osmitisícovku Broad Peak (8047 metrů).

Na náročný výstup se společně s horolezeckým partnerem Zoltánem Szlankem chtěl aklimatizovat na nedalekém šestitisícovém vrcholu Pastore Peak (6209 metrů). 

Ten bývá v letních měsících kvůli své domnělé nenáročnosti pro podobné účely často využíván, v zimě ale na jeho vrcholu dosud nikdo nestanul. A to se nezměnilo ani tentokrát. 

Oba horolezce při lezení na Pastore Peaku těžce prověřovaly zejména nebezpečné ledovcové trhliny. Po pádu do jedné z nich se Szlankó rozhodl vrátit do základního tábora, ale Goldfarb ve výstupu pokračoval. Když se nevrátil do sobotního večera, jak měl v plánu, bylo po něm vyhlášeno pátrání.

Do hledání se v neděli zapojilo několik horolezců včetně Szlanka a v pondělí také dvě helikoptéry. Ty při svém třetím přeletu v pondělí večer na svahu Pastore Peaku objevily tělo mrtvého horolezce, který patrně při svém výstupu spadl. 

Během uplynulých tří dní jde už o druhou smrtelnou nehodu v pohoří Karákóram. V sobotu nedaleko základního tábora pod K2 uklouzl a zemřel Španěl Sergi Mingote. 

 

Právě se děje

Další zprávy