Šmídová může přijít o olympijské hry

ČTK
28. 6. 2006 14:08
Praha - Přes rok se jachtařka Lenka Šmídová sžívá s Elizabeth Kratzigovou v dvouposádkové lodi 470 a za tu dobu se probojovaly do světové špičky.

Mají reálnou šanci, že splní olympijská kritéria, ale do Pekingu 2008 nakonec jet nemusí. To totiž závisí na tom, zda americká rodačka Kratzigová získá včas české občanství. Možná se nakonec bude muset kvůli tomu v ČR vdát, i když o tom zatím prý reálně neuvažuje.

Šmídová získala předloni v Aténách stříbrnou medaili v třídě Evropa, která ale byla z dalšího programu her vyřazena. Proto si vybrala "čtyřistasedmdesátku" a vhodnou partnerku do týmu našla v Kratzigové. "To vše s jasným cílem dostat se na olympijské hry v Pekingu," řekla Šmídová na středeční tiskové konferenci.

Olympiáda je jachtařským vrcholem a úsilí Šmídové s Kratzigovou směřuje k získání kvalifikačního místa mezi necelou dvacítkou lodí, které budou mít tu čest v Číně závodit. Jenomže ani ne do dvou let by měla Kratzigová mít české občanství. Když jej nezíská, olympijský sen se rozplyne. 

"To mě ale vůbec nestraší. S tímto rizikem jsme do toho šly a po takovémto zásadním rozhodnutí si nemůžeme dovolit, aby nás to trápilo každý den," řekla Šmídová na dotaz ČTK, zda si uvědomuje možnost absence v Pekingu. "Mám s tréninkem, závody a učením ovládání nové lodi tisíce jiných problémů, že na to nemyslím," řekla Šmídová.

"Všechno směřujeme k olympiádě, ale pokud se to nepovede, tak se to nepovede," pokračovala Šmídová. "Třeba to zkusím s někým jiným, i když tady se partnerka těžko hledá, nebo za další čtyři roky," doplnila.

Dvaatřicetiletá Kratzigová, rodačka z Corpus Christi v Texasu, má od loňska trvalý pobyt v Neratovicích jako Šmídová. Dle současného zákona ale nemá šanci splnit podmínku pětiletého trvalého pobytu v ČR. "Doufáme, že bude odsouhlasena novela, v které se doba snižuje a budou na rozdíl od současnosti možné i výjimky," vysvětlila Šmídová.

Kvůli občanství se Kratzigová vdávat nechce

Další možností, jak získat české občanství, je svatba. "To zatím Elizabeth ale nechce," přidal se do debaty předseda Českého svazu jachtingu Karel Bauer a s nadsázkou a v lehkém tónu dodal, že by věděl o deseti zájemcích.

Věří ale, že Kratzigová občanství získá, a jako větší problém spatřuje, že jachtařky přijdou příští rok na MS o možnost vyjet si účast v Pekingu, protože ještě nebudou mít stejné občanství. "Takže jim zbude jenom jedna možnost a budou to mít velice těžké," řekl Bauer.

Jachty se řadí na startovní "čáru" těsně před začátkem závodu v americkém Newportu. Klání nazvaného Bermuda 2006 se účastní 265 lodí.
Jachty se řadí na startovní "čáru" těsně před začátkem závodu v americkém Newportu. Klání nazvaného Bermuda 2006 se účastní 265 lodí. | Foto: Reuters

Naposledy byla Kratzigová mezi závody a tréninkem v Praze v květnu a českou metropolí byla unešená. Obcházela památky a začala se zajímat o historii. "O Karlu IV. ví momentálně víc než já," řekla Šmídová. Na lodi se spolu baví anglicky, ale Kratzigová se učí i češtinu. 

Rok a měsíc už spolu brázdí kormidelnice Šmídová s kosatnicí Kratzigovou vody v třídě 470. Stihly být čtvrté na MS a letos třikrát šesté ve Světovém poháru.

"Zlepšujeme se a konkurenci doháníme mílovými kroky. Pokud to půjde stejně dál, můžeme věřit v úspěch," řekla Šmídová optimisticky. Momentálně jsou ve světovém žebříčku ISAF na 11. místě. "O prsa za desítkou, brzy ní vklouzneme," řekla Šmídová.

S Kratzigovou si prý navzájem rozumějí a občasné krize zvládají. "Jsme profesionálky a dost chytré na to, abychom dokázaly vyřešit spory, které přirozeně občas nastanou," řekla Šmídová.

Po roce na lodi 470 si uvědomuje, jak těžký byl přechod z Evropy. "Je to obrovská změna a čím déle jezdíme a více se mění podmínky, učíme se nové věci. Zjišťuji, že toho o té lodi ještě zas tak moc nevím," řekla Šmídová. "Potřebujeme další rok, abychom byly perfektní," uzavřela.

 

Právě se děje

Další zprávy