Slavný Wengen: Rakušan Kröll porazil domácí Švýcary

15. 1. 2011 16:30
Sjezd poznamenaly těžké pády Kepplera a Järbyna
Švýcar Didier Cuche.
Švýcar Didier Cuche. | Foto: Reuters

Wengen - Obávaný sjezd ve švýcarském Wengenu ovládl rakouský lyžar Klaus Kröll. Třicetiletý sjezdař porazil silné Švýcary a zároveň přerušil jejich nadvládu v posledních letech slavného závodu.

Nejdelší sjezdovku v seriálu Světového poháru Kröll sjel za dvě minuty a 31,28 vteřiny. Druhý skončil domácí šestatřicetiletý veterán Didier Cuche, který na Krölla ztratil pouze 14 setin. Cuche byl ve Wengenu druhý již potřetí, v letech 2007 a 2008 nestačil na legendárního Američana Bodeho Millera.

Bank zazářil v superkombinaci, vybojoval desátou příčku
Špatné výkony Záhrobské? Prý kvůli chybnému materiálu

O dalších 25 setin navíc měl ve výsledku Cucheho krajan a loňský vítěz Wengenu Carlo Janka. Skončila tak švýcarská nadvláda, protože v roce 2009 zvítězil jiný domácí sjezdař Didier Défago. Čeští reprezentanti dnes ve startovní listině nefigurovali. Rakušan Kröll si připsal třetí triumf v závodu SP v kariéře.

"Jsem velmi spokojen. Ve Wengenu to nikdy není lehké, takže se spokojím i s dobrou jízdou," řekl Cuche. "Myslím, že ho tady za rok uvidíme znovu. Po těch třech druhých místech tady chce vyhrát," řekl na adresu svého krajana Janka.

Kaňkou na proslulém závodě byl v sobotu těžký pád německého lyžaře Stephana Kepplera. Ten z karambolu vyvázl s nataženými vazy v pravém koleni, přišel o zub a utrpěl řadu odřenin. Závod byl kvůli pádu na několik minut přerušen, poté Kepplera převezl vrtulník do nemocnice. Pádu se nevyhnul ani nejstarší závodník v seriálu Patrik Järbyn ze Švédska, který vyvázl s otřesem mozku.

Závod SP ve sjezdu mužů ve Wengenu (Švýcarsko):
1. Kröll (Rak.) 2:31,28, 2. Cuche -0,14, 3. Janka (oba Švýc.) -0,39, 4. Jerman (Slovin.) -0,44, 5. Heel (It.) -1,25, 6. Baumann (Rak.) -1,28, 7. Innerhofer (It.) -1,38, 8. Miller (USA) -1,43, 9. Scheiber (Rak.) -1,70, 10. Olsson (Švéd.) -1,76.

Průběžné pořadí sjezdu (po 4 z 9 závodů): 1. Walchhofer (Rak.) 269 b., 2. Zurbriggen (Švýc.) 250, 3. Kröll 190, 4. Cuche 179, 5. Baumann 146, 6. Svindal (Nor.) a Janka oba 125.

Průběžné pořadí SP (po 17 z 37 závodů): 1. Kostelič (Chorv.) 626, 2. Svindal 511, 3. Zurbriggen 459, 4. Walchhofer 433, 5. Cuche 423, 6. Janka 415, ...24. Bank 166, 79. Trejbal 26, 130. Vráblík (všichni ČR) 2.