Skvělý vstup do MS. České házenkářky porazily Kongo 32:22

30. 11. 2023 22:09
České házenkářky v úvodním utkání na mistrovství světa porazily Kongo hladce 32:22 a přiblížily se postupu ze základní skupiny H. Svěřenkyně norského trenéra Benta Dahla rozhodly v dánském Frederikshavnu o vítězství nad outsiderem už během prvního poločasu, který vyhrály 19:11. Jedenácti góly přispěla k povedenému vstupu národního týmu do turnaje Charlotte Cholevová.
Charlotte Cholevová
Charlotte Cholevová | Foto: Martin Sekanina, Český svaz házené

V dalších zápasech skupiny H ve Frederikshavnu české reprezentantky změří síly v sobotu s Argentinou a v pondělí s favoritem Nizozemskem. Do další fáze turnaje, kterou budou čtyři šestičlenné osmifinálové skupiny, postoupí první tři týmy. Nejhorší celek se představí v takzvaném Prezidentském poháru. Šampionát poprvé v historii hostí tři země - Dánsko, Norsko a Švédsko.

Ze sedmnáctičlenné nominace na závěrečný turnaj zůstala dnes mimo hru debutantka na velké akci Katka Dresslerová. Národní tým začal poněkud nervózně a v páté minutě po sérii tří branek Konžanek prohrával 1:3. Dahlovy svěřenkyně však rychle srovnaly a od té doby už na palubovce haly ve Frederikshavnu, kam dorazilo jen 200 diváků, dominovaly.

Češky v úvodním dějství dvakrát po sobě zaznamenaly šňůru čtyř gólů a už před přestávkou si vytvořily dvouciferný náskok. Třetí celek z loňského afrického šampionát v závěru snížil a do kabin odcházel s osmibrankovým mankem. Už v první půli však tým přišel o Kamilu Kordovskou, která se zraněnou rukou zamířila na vyšetření do nemocnice.

Po změně stran dostaly Konžanky po dalším tvrdém zákroku červenou kartu. V druhém poločase se pak už zápas spíše dohrával a favoritky navýšily své osmibrankové vedení už jen o dva góly. Dahl prožil úspěšnou premiéru na české lavičce na velké akci.

Házenkářky navázaly na vítězství nad Kongem z minulého MS. Na něm český tým předloni ve Španělsku ještě pod vedením Jana Bašného obsadil 19. místo. Maximem ženské reprezentace od rozdělení federace je osmá příčka z roku 2017.

Skupina H (Frederikshavn):

Česko - Kongo 32:22 (19:11)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Stříšková, Kordovská, Šustáčková 2, Desortová, Stellnerová, Kuxová 1, J. Franková 1, A. Franková, Zachová 2, Kovářová 2, Jeřábková 7/1, Malá 3, Jestříbková 3, Cholevová 11/2.

Nejvíce branek Konga: Ngombeleová 9. Rozhodčí: Bolic, Hurich (oba Rak.). Sedmimetrové hody: 3/3 - 3/2. Vyloučení: 4:5. ČK: 32. Makoualaová (Kongo). Diváci: 200.

Nizozemsko - Argentina 41:26 (20:14).

1. Nizozemsko 1 1 0 0 41:26 2
2. Česko 1 1 0 0 32:22 2
3. Kongo 1 0 0 1 22:32 0
4. Argentina 1 0 0 1 26:41 0