Skončily Asijské hry. Pohádkově

SportPlus, Reuters
16. 12. 2006 0:00
Dauhá - Závěrečný ceremoniál 15. Asijských her udělal bombastickou tečku za sportovním svátkem pro tři miliardy lidí. Uvnitř: Galerie, Speciál

Bohatí katarští šejkové chtěli z 15. Asijských her udělat největší sportovní svátek začátku nového tisíciletí a zřejmě se jim to podařilo. Prokázali tak i připravenost na olympijské hry, o které chtějí usilovat podobně jako Praha v roce 2016 či 2020.

A minimálně zahajovací i závěrečný ceremoniál si s těmi, pro Evropana daleko zásadnějšími - olympijskými, v ničem nezadaly.

Velkolepá šou za miliony dolarů na katarském stadionu Kálifa ukončila čtrnáctidenní klání 45 národů v těch tradičních, méně tradiční i v těch pro Evropana naprosto nepochopitelných sportovních odvětvích.

Foto: Aktuálně.cz
SPECIÁL
Asijské hry - tak trochu jiná olympiáda
Víte, v jaké sportovní disciplíně vítězí družstvo, které dokáže na delší čas zadržet dech? Viděli jste 11letého chlapce předvádět bojové umění Wu-šu? Projděte si speciál deníku Aktuálně.cz k Asijským hrám - reportáže, výsledky, zajímavosti, perličky, fotogalerie, grafika, neznámé sporty.

Jen několik hodin poté, co fotbalisté hostitelské země získali 428. a zároveň poslední zlatou medaili 15. Asijských her, se stadion v katarském hlavním městě pohroužil do světa pohádek a fantazie.

Na půlměsíci se nad stadionem vznášela Šeherezáda, nechyběl létající koberec ani Ali Baba či Aladin. Na vyvýšeném pódiu představujícím poušť se proháněli arabští plnokrevníci a pochodovaly karavany velbloudů, velkolepý večer vyvrcholil tajemným obrazem námořníků osvětlených jen 40 tisíci lucerniček.

Jedenáctiletý Vatche Nikoghossian z Libanonu předvádí na Asijských hrách své schopnosti v bojovém umění Wu-šu, cvičí s dřevěnou tyčí zvanou Kun.
Jedenáctiletý Vatche Nikoghossian z Libanonu předvádí na Asijských hrách své schopnosti v bojovém umění Wu-šu, cvičí s dřevěnou tyčí zvanou Kun. | Foto: Reuters
"Nebezpečná rovnováha" - Naoko Sato z Japonska během svého vystoupení ve wu-šu.
"Nebezpečná rovnováha" - Naoko Sato z Japonska během svého vystoupení ve wu-šu. | Foto: Reuters
"Díky Alláhu" Bahrajnská běžkyně Ruqaya Al-Ghasara líbá trať na které vyhrála závod na 200 metrů.
"Díky Alláhu" Bahrajnská běžkyně Ruqaya Al-Ghasara líbá trať na které vyhrála závod na 200 metrů. | Foto: Reuters
ZDE si prohlédněte ty nejzajímavější okamžiky Asijských her ve fotogalerii.

Agentura Reuters citovala slova prezidenta Asijského olympijského výboru šejka Ahmada Al-Fahad Al-Sabaha, který při oficiálním ukončení prohlásil: "Věřím, že mladí lidé z celé Asie budou vždy slavit Asijské hry jako symbol přátelství a lidskosti."

Na závěr večera se tisíce diváků na stadionu a miliardy lidí u televizních obrazovek přeneslo z arabeskního světa Pohádek tisíce a jedné noci do podobně magického světa Orientu. To když na plochu stadionu vtančili zpěváci a tanečníci z Číny, kteří přivezli pozdrav z dějiště 16. Asijských Her v čínském Guangzhou.

Prezident Čínského olympijského výboru Liu Peng, který přebíral vlajku a pochodeň od katarských hostitelů, se však už pomalu ztrácel v závěrečném oslňujícím ohňostroji.

 

Právě se děje

Další zprávy