Šestou etapu Tour vyhrál Pogačar, do čela závodu se dostal Vingegaard

6. 7. 2023 17:48
Slovinský cyklista Tadej Pogačar vyhrál šestou etapu Tour de France se třemi stoupáními první kategorie v čele s výšlapem na slavný Tourmalet. Zvítězil o téměř půl minuty před obhájcem prvenství Dánem Jonasem Vingegaardem, který se posunul do čela průběžné klasifikace. Druhý Pogačar na něj ztrácí 25 sekund.
Tour de France 2023: Jonas Vingegaard a Tadej Pogačar.
Tour de France 2023: Jonas Vingegaard a Tadej Pogačar. | Foto: Reuters

Pogačar necelé tři kilometry před cílem nastoupil Vingegaardovi, s nímž předtím ujeli zbylým šesti jezdcům ze skupiny uprchlíků. Náskok si s přehledem udržel až do cíle a po 145 kilometrech si dojel pro celkově desátý dílčí primát na Tour. Třetí skončil o další téměř minutu zpět Nor Tobias Halland Johannessen.

Vítěz Tour z let 2020 a 2021 Pogačar byl před dnešní druhou horskou etapou šestý se ztrátou minuty a 40 sekund na Australana Jaie Hindleyho. Za Vingegaardem, jenž ho loni připravil o vítězný hattrick, zaostával o 53 sekund.

Hindley dojel šestý o téměř tři minuty za vítězem a po jedné etapě přišel o žlutý trikot. Průběžně je třetí, na Vingegaarda ztrácí přes minutu a půl.

Cyklistický závod Tour de France - 6. etapa (Tarbes - Cauterets-Cambasque, 145 km):

1. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) 3:54:27, 2. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) -24, 3. Johannessen (Nor./Uno-X Pro Cycling) -1:22, 4. Guerreiro (Portug./Movistar) -2:06, 5. Shaw (Brit./EF Education-EasyPost) -2:15, 6. Hindley (Austr./BORA-hansgrohe) -2:39.

Průběžné pořadí: 1. Vingegaard 26:10:44, 2. Pogačar -25, 3. Hindley -1:34, 4. S. Yates (Brit./Jayco - AlUla) -3:14, 5. Rodríguez (Šp./INEOS Grenadiers) -3:30, 6. A. Yates (Brit./SAE Team Emirates) -3:40.