Praha – Meldonium. Ještě včera ráno jste toto slovo pravděpodobně vůbec neznali. Od večera je však jedním z nejvyhledávanějších na internetu. Zasloužila se o to Maria Šarapovová, která na své mimořádné tiskové konferenci přiznala pozitivní dopingový test právě na tuto látku.
"Nešlo o doping s cílem podvádět a zlepšit svou výkonnost. K tomu je třeba přistupovat citlivě," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jan Šťovíček, první český rozhodce u Mezinárodního arbitrážního soudu v Lausanne (CAS), který je rovněž právníkem, jenž z dopingových problémů vysekal Romana Kreuzigera nebo medailistu z olympiády Jana Štěrbu.
A.cz: Látku meldonium zakázali teprve v lednu tohoto roku. Může tato krátká doba ovlivnit výši trestu?
Myslím si, že ano. Zvlášť pokud látku opravdu, jak sama říká, užívala deset let, během kterých nebyl nikdy zakázaný. Pokud sportovec chce brát substanci, která je na seznamu zakázaných, musíte požádat o terapeutickou výjimku.
Ta spočívá v tom, že mezinárodní federaci vysvětlíte, co máte za nemoc a proč chcete danou látku užívat. Tohle právě měla Šarapovová udělat v okamžiku, kdy se to dostalo na seznam zakázaných látek, ona tak ale neučinila.
Podle vás se tedy jedná jen o "administrativní" chybu?
Pokud se potvrdí její verze, pak ano. Já bych tohle za doping v pravém slova smyslu vůbec nepovažoval. Dopingem rozumíme látku, kterou bere sportovec za účelem zlepšení svého výkonu, o který dle mého v tomto případě nešlo. Trestat ji stejně jako úmyslně podvádějící sportovce by tady nebylo namístě.
Je podle vás opravdu možné, že za vše může jeden nepřečtený mail?
Myslím, že se to takhle klidně stát mohlo. Takto špičkoví sportovci mají na starosti jiné věci než si denně číst spousty zpráv, které jim určitě chodí do schránky.
Marii Šarapovovou byste tak vůbec nevinil?
To je těžké říct. Každopádně ona kolem sebe má tým lékařů a odborníků, kteří by se o tyto věci měli starat, a evidentně se jim to nepovedlo. Odpovědnost však ponese ona. Druhá věc však je, že WADA takto důležité informace posílá sportovcům jen e-mailem. Možná by se měla zamyslet nad jinou, vhodnější formou vyrozumění.
Nevím, v čem by jí tato látka pomohla
Jakým sportovcům by meldonium mohlo cíleně pomoct ve výkonu?
Nejsem expert na toxikologii, ale z informací co mám, by mohl pomoct například střelcům. V praxi totiž tato látka zklidňuje. Pomáhá se soustředit. Tenis je natolik fyzicky náročný a dynamický sport, že si neumím představit, v čem by jí mohlo pomoct. Moc mi to do sebe nezapadá.
Jde však o další dopující Rusku. Může být tento případ v nějaké souvislosti s atletickou aférou?
Myslím si, že určitě ne. Maria Šarapovová je Ruska vlastně jen na papíře. Žije úplně mimo systém, navíc od malička i v jiné zemi. Jde o absolutně individuální sportovkyni. Tuhle možnost bych vyloučil.
Jaká výše trestu Šarapovové hrozí?
Maximálně jsou to čtyři roky, střední varianty pak roky dva. I tak by mi to ale přišlo nesmyslně tvrdé. Případy nedbalosti je třeba posuzovat úplně jinak než doping, jak jsem ho popsal výše. Ovšem opakuji, musí se prokázat pravdivost její verze.
Mohla by se z toho "vykroutit" úplně?
Podle mě ano. Pokud se ukáže, že lék opravdu užívá deset let, navíc kvůli prokazatelným zdravotním problémům, klidně může dostat pouze napomenutí. Takových případů už bylo v minulosti mnoho.