Jordanův parťák musel hrát za drobné. Hvězdný Pippen se unáhlil, přišel o stamiliony

Jan Pikous
1. 5. 2020 14:47
Byl u všech titulů legendárního týmu Chicaga Bulls v devadesátých letech a největší klubovou hvězdou hned po ikonickém Michaelu Jordanovi. Přesto své působení u Býků končil Scottie Pippen, v té době pětinásobný mistr ligy, až ve druhé stovce nejlépe placených hráčů soutěže.
Scottie Pippen (vlevo) jako součást Dream Teamu z roku 1992
Scottie Pippen (vlevo) jako součást Dream Teamu z roku 1992 | Foto: Reuters

I příběh Scottieho Pippena, nenápadného génia, který kvůli zbrkle podepsané smlouvě vyhrával tituly i za nesmyslně nízký plat, ukazuje dokumentární seriál The Last Dance.

Basketbaloví fanoušci mají hody. NBA se sice nehraje, mohou ale každé pondělí sledovat Poslední představení. Dokumentární dílo ESPN a Netflixu, v originále The Last Dance, ukazuje celkem v deseti epizodách zajímavé záběry ze zákulisí Chicaga Bulls v sezoně 1997/98. V ročníku, kdy možná nejúžasnější sportovní tým všech dob, postavený okolo fenomenálního Michaela Jordana, získal svůj poslední, šestý titul.

Témata v jednotlivých epizodách probíraná se tak po letech znovu stávají atraktivními pro diskusi - fanoušci i experti na sociálních sítích porovnávají "MJ" s LeBronem Jamesem, dumají nad vlivem trenéra Phila Jacksona či vzpomínají na excentrické účesy Dennise Rodmana. Velký prostor po zásluze patří i Scottiemu Pippenovi - chlapíkovi, kterého v Americe nazývají jedinečným "Robinem" nepřekonatelného "Batmana" Jordana.

Během závěrečného mistrovského tažení byl Scottie lídrem či nejhůře druhým v pořadí ve všech důležitých statistikách - druhý v počtu bodů, v doskocích a odehraných minutách na hřišti. Absolutním králem týmu byl pak v získaných míčích a asistencích. Pokud jste se ale podívali na žebříček hráčů podle výše platu, nebyl Pippen ani v základní pětce, patřila mu až šestá příčka.

V rámi celé NBA byl se svou mzdou až na vyloženě skandálním 122. místě. Důvod? Jednoduchý. V roce 1991 uzavřel dlouholetou smlouvu na sedm sezon, která mu vynesla 18 milionů dolarů. Co se nejprve zdálo jako férová dohoda (v sezoně 1992/93 byl osmým nejlépe placeným basketbalistou světa), se během chvíle naprosto změnilo.

V roce 1995 se totiž razantně zvýšily platy, takže zprvu solidní gáže byla na konci jeho kontraktu, obzvláště pro pětinásobného vítěze NBA a jednoho z nejlepších světových hráčů, naprosto směšná. Bizarní je, že před něčím takovým Pippena varoval sám vlastník klubu Jerry Reinsdorf. "Uvazuješ se na moc dlouhou dobu," říkal mu.

Ten však měl pro dlouhodobý kontrakt své důvody. "Chtěl jsem zabezpečit rodinu, nechtěl jsem riskovat, že se například zraním," vysvětloval v dokumentu sám hráč. Už brzy ale bylo jasné, že Pippenova mzda neodpovídá jeho výkonům. Patřil k nejlepším obráncům v lize, Jordan si spolupráci s ním nemohl vynachválit, vedení však o změně smlouvy nechtělo ani slyšet. Do poslední mistrovské sezony tak šel šikovný small forward velmi frustrovaný.

Musel na operaci s kotníkem, tu si však schválně odložil až na podzim, kvůli čemuž tak Bulls chyběl v podstatné porci utkání. "Nechtěl jsem si kazit léto rehabilitací, navíc jsem si říkal, že se na mě stejně nikdo netěší." Na hřiště se dostal později, v play-off pak byl ale znovu výtečnou oporou a společně s Jordanem i trenérem Philem Jacksonem pošesté zvedli nad hlavu trofej pro vítěze ligy.

Léta finančního strádání u Bulls si pak Pippen vynahradil v Houstonu, Portlandu a nakonec i v Chicagu, kam se na úplný závěr úspěšné kariéry vrátil. Stárnoucího veterána Býci ocenili kontraktem na více než 10 milionů za dva roky, byť nakonec odehrál jen třiadvacet utkání v první sezoně a pak kariéru ukončil.

V celkovém součtu tak rodák z Arkansasu škodný rozhodně nebyl, jeho sedmiletá smlouva u Bulls je však dodnes považována za jedno z nejhorších hráčských rozhodnutí historie. To však Pippenovi bohatě nahradily sportovní úspěchy a vědomí, že byl stěžejní součástí asi nejlepšího týmu všech dob - a pravou rukou největšího hráče, jaký kdy žil.

 

Právě se děje

Další zprávy