Sáblíková zabojovala. Obhájila na ME ve víceboji bronz

ČTK, RedSpo
11. 1. 2009 17:10
Vyhrála veteránka Pechsteinová
Na stupně vítězů se po rychlobruslařském víceboji na ME v nizozemském Heerenveenu Němka Claudia Pechsteinová (uprostřed), s její krajankou Danielou Anschutz-Thomsovou (vlevo) a Martinou Sáblíkovou. | Foto: Václav Rojík

Heerenveen - Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková obhájila na mistrovství Evropy ve víceboji bronzovou medaili, když ovládla závěrečný nedělní závod v nizozemském Heerenveenu na pět kilometrů.

Do něj nastupovala z průběžně čtvrté pozice a nakonec se dokázala protlačit na stupně vítězů. Před českou závodnici se v konečném pořadí dostala vítězná Němka Claudia Pechsteinová, druhá skončila její krajanka Daniela Anschützová-Thomsová.

Předloňská mistryně Evropy Sáblíková přitom měla před závodem na 5000 metrů za medailovými pozicemi více než dvanáctisekundový odstup.

Domácí reprezentantku Paulien van Deutekomovou však v přímém souboji porazila o čtvrt minuty a nakonec se jako jediná dostala pod sedmiminutovou hranici.

Pechsteinová zvítězila na ME ve víceboji potřetí; poprvé se jí to podařilo už před 11 lety, po dnešním triumfu se stala nejstarší mistryní Evropy.

Po patnáctistovce, na které zajela šestý čas, už Sáblíkovou opouštěl optimismus.

"Boj o medaili nevzdávám, ale je pravda, že ten náskok se zdá neuvěřitelný. Pokusím se na pětce zajet čas 6:50, což je maximum, které jsem tady zvládla před dvěma lety, a pak se uvidí. Myslím si ale, že posunout se na stupně vítězů nepůjde," řekla novinářům.

Martina Sáblíková tentokrát na stupně vítězů nedosáhla.
Martina Sáblíková tentokrát na stupně vítězů nedosáhla. | Foto: Reuters

Nakonec pět kilometrů vyhrála časem 6:53,19 téměř o deset sekund před Pechsteinovou.

Po sobotním startu v závodě na 500 metrů, který je Sáblíkové nejslabší tratí, předvedla česká reprezentantka čtvrté místo na třech kilometrech, v neděli pak zahájila šestou pozicí na patnáctistovce.

Závod na 1500 metrů se povedl také Karolíně Erbanové, které díky dvanáctému nejrychlejšímu času jen těšně unikla finálová šestnáctka nejlepších závodnic.

Erbanová blízko rekordu

Pětistovku vyhrála v sobotu časem 39,58 sprinterka Alla Šabanovová z Ruska před šestatřicetiletou specialistkou na delší tratě Claudií Pechsteinovou, která se tak zařadila k hlavním adeptkám na zisk titulu. Třetí byla Anschützová-Thomsová.

Předloňská šampionka a obhájkyně bronzu Sáblíková zajela čas 40,90, jenž byla o 32 setin horší než její rok starý český rekord z ruské Kolomny.

Na čtrnáctém místě skončila teprve šestnáctiletá debutantka Karolína Erbanová, která zajela čas 41,12 a o seniorský rekord ji pravděpodobně připravil pád v závěru trati.

ME v rychlobruslařském víceboji v Heerenveenu:
Muži - 10.000 m:
1. Kramer (Niz.) 13:00,16, 2. Bökko (Nor.) 13:09,23, 3. Verheijen (Niz.) 13:18,11.
Konečné pořadí čtyřboje: 1. Kramer 148,564 b., 2. Bökko 150,495, 3. Olde Heuvel (Niz.) 150,629, 4. Skobrev (Rus.) 151,684, 5. Verheijen 152,460, 6. Lehmann (Něm.) 153,304, ...22. Sáblík (ČR) 117,341 - nekvalifikoval se do závodu na 10.000 m.
Ženy - 1500 m: 1. Anschützová-Thomsová 1:57,21, 2. Pechsteinová (obě Něm.) 1:57,72, 3. Van Deutekomová (Niz.) 1:58,12, ...6. Sáblíková 1:59,12, 12. Erbanová (obě ČR) 2:02,36.
5000 m: 1. Sáblíková 6:53,19, 2. Pechsteinová 7:02,99, 3. Anschützová-Thomsová 7:04,09.
Konečné pořadí čtyřboje: 1. Pechsteinová 162,014, 2. Anschützová-Thomsová 162,307, 3. Sáblíková 162,815, 4. Van Deutekomová 163,119, 5. Groenewoldová 163,965, 6. Wüstová (obě Niz.) 164,042, ...18. Erbanová 126,346 - nekvalifikovala se do závodu na 5000 m.