Rekordní Tretru viděli ve 150 zemích

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
28. 6. 2007 22:00
Ostrava - Co říká dvěma světovým rekordům? Zklamala Isinbajevová organizátory? Proč byl narozdíl od minulých ročníků tak slabě obsazen oštěp? I na to jsme se ptali manažera Zlaté tretry Alfonse Jucka.
Manažer Alfons Juck (zcela vlevo) je nenápadným mužem vpozadí. Během mítinku není příliš vidět, jeho práce je však dobře patrná - v přílivu atletických hvězd.
Manažer Alfons Juck (zcela vlevo) je nenápadným mužem vpozadí. Během mítinku není příliš vidět, jeho práce je však dobře patrná - v přílivu atletických hvězd. | Foto: www.zlatatretra.cz

Hvězdně obsazený atletický mítink v Ostravě přinesl dva světové rekordy legendárního Etiopana Haile Gebrselassieho, dva rekordy mítinku i český rekordní zápis tyčkařky Kateřiny Baďurové.

Zlatá tretra slibovala několik pokusů o světový rekord. Nakonec vyšel "jen" Gebrselassiemu, a to hned dvakrát - na 20 km a v hodinovce, respektive třikrát, počítáme-li i  čas na 10 mil.  Jak byste okomentoval jeho vystoupení?
Jsme nadmíru spokojeni, že nám a především Hailemu vyšel plán a překonaly se všechny tři rekordy. Světový rekord je pro organizátory vždycky to nejlepší, co může být.

Dva nejlepší světoví koulaři - Reese Hoffa (zády) a Christian Cantwell - se hecují během soutěže v hodu koulí. Vyhrál Hoffa výkonem 21,77 metru.
Dva nejlepší světoví koulaři - Reese Hoffa (zády) a Christian Cantwell - se hecují během soutěže v hodu koulí. Vyhrál Hoffa výkonem 21,77 metru. | Foto: Ondřej Besperát
Světová rekordmanka Jelena Isinbajevová se připravuje k dalšímu pokusu ve skoku o tyči.
Světová rekordmanka Jelena Isinbajevová se připravuje k dalšímu pokusu ve skoku o tyči. | Foto: Ondřej Besperát
Jelena Isinbajevová po jednom z nevydařených pokusů.
Jelena Isinbajevová po jednom z nevydařených pokusů. | Foto: Ondřej Besperát
Vytrvalec Craig Mottram s cenou pro vítěze Memoriálu Emila Zátopka. Australan dokázal pět kilometrů zaběhnout za 13:04.97, což je druhý nejlepší letošní čas.
Vytrvalec Craig Mottram s cenou pro vítěze Memoriálu Emila Zátopka. Australan dokázal pět kilometrů zaběhnout za 13:04.97, což je druhý nejlepší letošní čas. | Foto: Ondřej Besperát

DALŠÍ FOTO V GALERII ZDE

Jaký byl zájem světových médií po ohlášení jeho pokusu o rekord a jaký po jeho dosažení?
Zájem byl velký a čím víc se běh blížil, neustále se stupňoval. Zahraniční média si uvědomila, že pokus o rekord se koná v zemi, kde tyto tratě proslavil Emil Zátopek. Zájem médií gradoval na tiskové konferenci po závodě.

Mítink se přenášel přes satelity do 150 zemí. Přebíral to třeba Eurosport, slovenská televize, švédská, signál šel i do USA, Hongkongu či Indie. 

Jak se vám vůbec podařilo zajistit pro Zlatou tretru Gebrselassieho a domluvit s ním pokus o rekord na netradiční hodinovce?
Na začátku byla myšlenka managementu. Ze strany závodníka byl rovněž zájem, na nějž jsme dokázali rychle reagovat.

Jelena Isinbajevová po jednom z nevydařených pokusů.
Jelena Isinbajevová po jednom z nevydařených pokusů. | Foto: Ondřej Besperát

Naopak vystoupení Isinbajevové asi zůstalo za vašimi očekáváními.
I nejlepší atletka na světě má právo vybrat si špatný den. Na Jeleně bylo vidět, jak jí samotnou nepodařený závod mrzí. Nicméně pro diváky byl zážitek už to, že mohli vidět soutěžit nejlepší sportovkyni světa. Její jméno bylo navíc pro náš mítink obrovská reklama.

Kateřina Baďurová byla nakonec poslední závodnicí  v tyčkařském sektoru spolu s Isinbajevovou. Nestálo za to zajistit ještě jednu elitní tyčkařku, aby Rusce trochu šlapala na paty a donutila ji k lepším výkonům?
V tom problém nebyl. Problém byl v Jeleně, že se nedokázala s těmi pokusy srovnat. Kateřina s ní držela krok. Na světě není moc tyčkařek, které by skákaly 470 cm na počkání.

Zlatou tečkou Zlaté tretry měl být Memoriál Emila Zátopka běh na 5000 m mužů. Mottram sice zaběhl druhý nejrychlejší čas sezony, ale závodníci měli evidentně navíc a za půlkou trati jen taktizovali. Nečekal jste i od nich lepší výkon?
Na třech kilometrech zaváhal vodič. Ale závěrečný kilometr a půl byl skvělý zážitek. Ono je otázkou, zda je pro diváky atraktivnější nějaký naplánovaný slušný čas, nebo napínavý souboj ve finiši tělo na tělo, jako tomu bylo v Ostravě. 

Taktizování a strhující finiš je kolikrát lepší zážitek než slušný čas, obhajuje výkon na 5000 m mužů Juck.
Taktizování a strhující finiš je kolikrát lepší zážitek než slušný čas, obhajuje výkon na 5000 m mužů Juck. | Foto: Ondřej Besperát

Samozřejmě, že bychom my organizátoři byli raději, kdyby ten čas byl pod 13 minut. Ale zase skutečnost, že Australan dokázal porazit celé startovní pole Afričanů, byla také dost unikátní..

Nadějně se ukazovali také někteří slovenští atleti, třeba výškař Peter Horák a dálkařka Jana Velďáková. Oba skončili třetí. Překvapily vás jejich výkony?
Peter Horák splnil B limit na MS, Velďáková si také počínala dobře. Je třeba však ještě zmínit dvě slovenská jména, která v Ostravě zazářila. Jsou to osmistovkaři Lucia Klocová a Jozef Rebčík. Klocová zaběhla poprvé pod dvě minuty, Rebčík dal druhý nejlepší výkon své kariéry. Tak kvalitní půlmílaře Česko momentálně nemá.

Proč jste umístili kladivo do úterního předprogramu, když byl v ženách ohlášen pokus o světový rekord a v mužích závodila světová elita?
Byla to naše strategie, abychom i v úterý měli co nabídnout. Navíc kladiváři měli stadion a diváky jen sami pro sebe, nekonkurovala jim žádná jiná disciplína, a to má také své velké kouzlo.

Bezejmenný oštěp mužů byl šit na míru Železného svěřencům.
Bezejmenný oštěp mužů byl šit na míru Železného svěřencům. | Foto: Ondřej Besperát

Proč byl naopak v hlavním středečním programu oštěp mužů (i když odpoledne), když se ho nepodařilo kvalitněji obsadit? Může za to i Železného konec kariéry?
Takovéto složení oštěpařského pole byl úmysl. Chtěli jsme udělat příjemnou soutěž pro svěřence Jana Železného, nic víc, nic míň. Na disciplínu jsme nedávali žádný důraz, nasadili jsme ji hned na začátku a svůj účel to splnilo.

Jak to vlastně bylo s rekordem v mužském vrhu koulí? Vytvořil Američan Hoffa rekord mítinku, nebo ne? Podle údajů na stránkách Zlaté tretry měl Hoffa vrhnout o 13 cm více než dosud rekordní Remigius Machura. Česká televize ale v přímém přenosu opakovaně tvrdila, že rekord  odolal.
Hoffa samozřejmě Machurův rekord překonal, stejně jako druhý Američan Cantwell. To musel být ze strany České televize nějaký fatální omyl, to mi ani neříkejte, že to tam tvrdili. Rekord mítinku teď drží Hoffa výkonem 21.77 m..

Jak byste celkově zhodnotil Zlatou tretru 2007? Myslíte, že by se po letošku mohla v hierarchii atletických podniků posunout ještě někam výš nebo mít ještě prestižnější zvuk?
Jsme spokojeni s tím, co máme. Nechceme laťku překonávat, nýbrž udržovat, což je kolikrát těžší. Chceme i v příštích ročnících nalákat do Ostravy nejlepší světové atlety, přidat vždy něco netradičního, jako byla letos hodinovka, zaplnit stadion a mít stále takto dobrou diváckou kulisu.

 

Právě se děje

Další zprávy