Rehm na Tretře porazil Jušku i Eatona a chce do Ria. Problém? Místo nohy má "pružinu"

Jamajský blesk Bolt znovu učaroval Ostravě, v autě i na dráze
... aby pak s převahou vyhrál ve své královské disciplíně, hladké stovce.
Časomíra sympatickému Jamajčanovi naměřila čas 9,98 sekundy v mírném protivětru.
Ve druhém startu v sezoně světový rekordman poprvé běžel pod deset sekund a zařadil se na šesté místo letošních světových tabulek.
Bolt si neodpustil ani své světoznámé gesto.
Foto: Milan Kammermayer
Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
21. 5. 2016 11:19
Závod ve skoku do dálky mužů měl na Zlaté tretře v Ostravě osm účastníků. Vlastně ne, sedm. Jeden totiž startoval úplně mimo soutěž. Tím někým byl německý paralympionik Markus Rehm. Kvůli protéze na odrazové pravé noze na oficiálních závodech totiž se zdravými startovat nemůže.

Ostrava – Závod ve skoku do dálky mužů měl na Zlaté tretře v Ostravě osm účastníků. Vlastně ne, sedm. Jeden totiž startoval úplně mimo soutěž. Tím někým byl německý paralympionik Markus Rehm. Kvůli protéze na odrazové pravé noze na oficiálních závodech totiž se zdravými startovat nemůže.

Rehm přišel o část pravé nohy pod kolenem ve čtrnácti letech kvůli nehodě při wakeboardingu. Sportoval však dál a ve skoku do dálky dokonce v roce 2014 vyhrál regulérní mistrovství Německa.

Jsem férový atlet!

Loni na jaře mu však mezinárodní atletická federace IAAF výkony dosažené v závodech se zdravými atlety přestala počítat. Důvod? Musí prokázat, že mu jeho karbonová náhrada nedává oproti soupeřům výhodu. Studie má být hotova na konci června.

"Moct bych chtěl Riu závodit se zdravými, nechci se ale kvůli tomu soudit. Počkáme co ukážou výsledky. Snažím se být čestný a férový atlet," tvrdí Rehm.

Pochyby o jeho možném zvýhodnění tu však jsou. "Je třeba mít rovné podmínky a čísla, která nelžou. Pokud byl výhodu, měl by závodit v jiném systému," myslí si světový rekordman v desetiboji Ashton Eaton, který v Ostravě rovněž v dálce závodil. Po dvou skocích ale pro zranění odstoupil.

Překážka? Je až moc dobrý

Proti udělení výjimky však hovoří Rehmovy výkony. Letos má skočeno 824 centimetrů, což by ho řadilo na páté místo světových tabulek. Loni v říjnu na MS paralympioniků dolétl dokonce až na značku 840 cm. Za to by bral na OH v Londýně zlato.

A jak jej berou sami jeho soupeři? "Nijak jsem to neřešil. Beru ho jako jednoho z nás," prohlásil například dvojnásobný český šampion Radek Juška, který s handicapovaným atletem v Ostravě prohrál o 21 centimetrů.

Sám si nedovolí tvrdit, zda má Rehm díky pružné protéze výhodu. "Pouhým okem se to nepozná, těžko soudit. To musí určit fyzikální studie," dodal loňský halový vicemistr Evropy.

A jak vlastně Rehm dopadl na Zlaté tretře v porovnání se zdravými soupeři? Ano. Vyhrál. O parník.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy