"Byl jsem sjetý celý zápas." Ragbisté prozradili, jak se dají přežít tvrdé souboje

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
29. 10. 2019 6:36
Bývalý anglický reprezentant přiznal, že bral prášky před každým utkáním. Další Angličan se stal dokonce závislý na opiátech a teď apeluje na ragbyovou unii, aby zpřísnila předpisy a kontroly.
Mlýn ragbistů Walesu v semifinále MS 2019 proti Jižní Africe, ilustrační foto.
Mlýn ragbistů Walesu v semifinále MS 2019 proti Jižní Africe, ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mistrovství světa v ragby v Japonsku vyvrcholí v pátek a v sobotu duely o medaile, nicméně už před startem šampionátu promluvili bývalý anglický ragbista Ed Williamson a stále aktivní velšský hráč Dominic Day o stinné stránce sportu, který je obvykle prezentován jako tvrdý, ale férový.

Oba ragbisté v otevřeném rozhovoru pro Sky News poodkryli oponu ožehavého tématu dopingu a užívání léčiv mezi vrcholovými hráči.

Williamson byl během své kariéry závislý na tramadolu, léku na mírnění bolesti, jehož efektivita se při tišení středně silné bolesti blíží morfiu. Podle Williamsona se kvůli náročnosti a tvrdosti ragby mohou stát léky proti bolesti pro někoho nezbytnou součástí každodenního života.

Bývalý ragbista přiznal, že si jednou vzal hrstku pilulek tramadolu přímo před zápasem, aby mohl nastoupit i přes vážné zranění. "Bral jsem to jako jedinou možnost. Vzal jsem si prášky a celý zápas jsem byl sjetý," popsal někdejší hráč nejvyšších ragbyových soutěží v Anglii a Francii.

Za reprezentaci si dnes 35letý Williamson zahrál ve výběru do 19 let a za dospělý národní tým v sedmičkovém ragby. Pod okamžitým vlivem léku se na hřišti necítil vůbec dobře. "Všechno kolem sebe jsem viděl jako ve zpomaleném záběru, neslyšel jsem diváky. Bylo to bizarní," líčil.

"Vzpomínám, jak na mě letěl balon. Bůhví, kolik času jsem měl, abych ho chytil. Sledoval jsem, jak se odráží, ale pak mi nějakým způsobem propadl rukama," pokračoval Williamson v popisu svého rozjitřeného vnímání.

Tramadol je silně návykový lék, a pokud pacient náhle přestane s jeho užíváním, hrozí mu nepříjemné vedlejší účinky jako rozrušení, úzkost, třes či pocení. Potíž je v tom, že nebezpečný opiát není na seznamu zakázaných látek Světové antidopingové agentury (WADA).

Zatímco v některých sportech, například v cyklistice, podléhá užívání tramadolu speciálnímu zákazu nad rámec obecných pravidel, WADA má tento lék pouze na listu látek a přípravků, které zatím monitoruje.

Williamson tvrdí, že by měla také Mezinárodní ragbyová federace (World Rugby) své předpisy a kontroly týkající se dopingu zpřísnit. Ze závislosti se vyléčil a v současnosti si vydělává na živobytí jako umělec a malíř.

Jiný anglický ragbista, bývalý špičkový reprezentant, Sky prozradil, že bral prášky dokonce před každým mezinárodním zápasem, aby překonal bolest z tvrdých střetů s metrákovými soupeři. Velšan Day se zase podělil o zkušenost ze svého působení v Austrálii.

"Co se týče léků v ragby, byla to ta nejdivnější situace, jakou jsem zažil," poznamenal. "Po zápase přišli s něčím, čemu říkali sklenice se sušenkami (the cookie jar), a ptali se mě, co bych si chtěl vzít. Byla to zkrátka nádoba s tramadolem, kodeinem a diazepamem," vyjmenoval Day další léky, také s vysokým rizikem vyvolání závislosti.

Majitel tří startů za reprezentaci Walesu a nyní hráč Saracens Londýn si myslí, že jedním z faktorů velkého zájmu o medikamenty je zvyšující se intenzita a náročnost hry. "Ragby je rychlejší, hráči větší. Sportovci se obecně snaží posouvat své limity, ale z ragbyového zápasu odcházíte potlučení jako po pořádné rvačce," poznamenal.

"Budoucnost z hlediska vývoje ragby je úžasná, ale měli bychom věnovat pozornost i druhé stránce věci a lépe se o hráče starat," doplnil Day.

Podle doktora skotského národního mužstva Andrewa Murrayho by ragbisté návykové látky neměli užívat kdykoliv, ale pravidelně a po konzultaci s lékaři. "Měli by si uvědomit, že svá střeva, ledviny a kardiovaskulární systém vystavují velkému riziku," řekl Murray.

Na MS v Japonsku měli ragbisté mezi čtvrtfinále, semifinále a zápasy o medaile vždy týdenní pauzu, aby zacelili šrámy po boji a mohli nastoupit k dalšímu zápasu. Kvůli velké náročnosti trvá šampionát šest týdnů.

V sobotu konečně pozná vítěze. Od 10 hodin se v Jokohamě o Pohár Webba Ellise střetnou Angličané s Jihoafričany. V pátek ve stejný čas hrají v Tokiu o bronz Nový Zéland proti Walesu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Ministerstvo neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby a CzechTourism, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) neodhalilo chyby v zakázkách Horské služby ČR a agentury CzechTourism za skoro 100 milionů korun. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Ministerstvo podle něj dostatečně nekontrolovalo hospodaření organizací. NKÚ prověřoval zakázky z doby, kdy m ministerstvo vedly ministryně za hnutí ANO Karla Šlechtová a Klára Dostálová. Kvůli podezřelým zakázkám CzechTourism policie stíhá několik lidí. Současný ministr Ivan Bartoš (Piráti) v reakci na kontrolu uvedl, že MMR v řízení organizací selhávalo. Bartoš proto nařídil interní audity a změnil strukturu vedení ministerstva.

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval hospodaření centrály cestovního ruchu CzechTourism, Horské služby ČR a Centra pro regionální rozvoj ČR, které spadají pod MMR, v letech 2015 až 2020. U Centra pro regionální rozvoj nezjistil žádné nedostatky, ale u ostatních dvou organizací odhalil pochybení v zakázkách i v kontrole hospodaření ze strany ministerstva.

Horská služba ČR chybovala v devíti z deseti zakázek, které kontroloři prověřili. Například nezrušila zadávací řízení, ve kterých byla podána pouze jedna nabídka, nebo dokonce s vybraným uchazečem uzavřela kupní smlouvu ještě před uplynutím lhůty pro podání námitek proti tendru. Tyto nedostatky vyhodnotil NKÚ jako porušení rozpočtové kázně celkově za zhruba 96,5 milionu korun.

U CzechTourismu zjistil NKÚ nedostatky u 19 z 60 kontrolovaných zakázek. Organizace třeba porušila zákon tím, že zaplatila dodavateli za služby, aniž s ním uzavřela písemnou smlouvu. Také opakovaně prodlužovala smlouvu na ostrahu svého sídla, a to prostřednictvím sedmi dodatků celkem o 45 měsíců. Zaplatila za to 2,3 milionu. Porušení rozpočtové kázně u CzechTourism vyhodnotil NKÚ na 2,97 milionu korun. Od roku 2019 také policie stíhá několik lidí kvůli údajné korupci a manipulaci se zakázkami CzechTourism. Ve vedlejší větvi kauzy policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Dostálovou, ale tuto větev případu nakonec odložili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na twitteru o tom v pondělí ráno informoval mluvčí ústeckých hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc.

Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan v pondělí sdělil, že se střídají po 24 hodinách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Epidemie koronaviru v Česku stále zpomaluje, za neděli přibylo 277 pozitivních lidí

V neděli přibylo v Česku 277 potvrzených případů koronaviru. Je to stejný počet jako před týdnem. Méně se ale testovalo, pozitivita tak byla u všech třech typů testů vyšší. V nemocnicích stále zůstává více než 800 hospitalizovaných. Za posledních sedm dní připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených, takzvané incidenční číslo se proti sobotě nezměnilo, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Od konce července epidemie v zemi zpomalovala, o víkendu se ale mezitýdenní pokles nových případů zastavil. V sobotu přibylo asi o desetinu případů více než před týdnem. Víkendové nárůsty bývají pravidelně nejnižší z celého týdne, protože je nejmenší zájem o testování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy