Ragby je i pro holky. Ty české si vás odnesou k večeři a zabojují o olympiádu

Protivná, rozmazlená a nevděčná parádnice. Právě taková je postava Berušky ve Ferdovi Mravencovi, asi nejznámější knize Ondřeje Sekory. Brněnský rodák ale ve dvacátých letech publikoval i jinou prózu, když jako první do češtiny přeložil pravidla ragby. O bezmála sto let později se Sekorově oblíbenému sportu v Česku věnují stovky dívek. A od literární Berušky by se jen stěží mohly lišit víc.
Podívejte se jak trénuje česká reprezentace v ragby XV žen. | Video: Jakub Zuzánek

"Respekt, férovost, disciplína, sounáležitost a čestnost," vypočítává kapitánka české reprezentace Petra Křiklánová hodnoty, které by sice u Berušky čtenář pohledal, ale k ragby neodmyslitelně patří. 

V Česku zatím tomuto sportu propadlo kolem čtyř set dívek a žen, ale už brzy by jich mohlo být mnohem více. Na podzim vrcholí kampaň #ragby je pro holky, která by měla rozšířit základnu tak, aby Češky v ideálním případě sváděly rovnocenné souboje o některou z příštích olympiád. 

A nehledají se jen ranařky. "Jasně, není to sport pro žádné třasořitky, ale na druhou stranu ho může dělat skoro každá holka. Malá, velká, rychlá, pomalejší. Je to opravdu sport pro všechny," říká Křiklánová, která se v civilním životě živí jako přípravář staveb. 

Právě kapitánka českého národního týmu to může říci s naprosto čistým svědomím. Jako jediná Češka roky hrála na Novém Zélandu, zemi ragby zaslíbené, která vyhrála pět z osmi dosud konaných mistrovství světa žen.

Sedmičky na olympiádu

Ostatně popularita ragby roste v Česku každým rokem. Mužský šampionát, který před čtyřmi lety hostila Anglie, nastartoval i v ženském ragby boom, z nějž těží dodnes.

Od právě probíhajícího mistrovství světa v Japonsku si představitelé českého ragby slibují další vlnu popularity, která by společně s náborovou kampaní mohla výrazněji rozšířit základnu tohoto sportu. 

Jak dobře zafungoval předchozí šampionát, je vidět už nyní na výsledcích národních týmů. Patnáctky, což je klasické ragby s patnácti hráčkami v poli, i s Křiklánovou v sestavě vyhrály v minulé sezoně Evropský pohár.

V sedmičkovém ragby, což je olympijská verze populárního sportu, juniorky obsadily senzační sedmé místo na mistrovství Evropy, a ženy si dokonce zahrály kvalifikaci o olympiádu. 

A i když si příští rok v Tokiu nakonec olympijský turnaj nezahrají, za pět let v Paříži už to může být jiné. "Věřím tomu, že by tam být mohly. Jsou na dobré cestě, a když se jim vytvoří dobré podmínky, tak by se to mohlo podařit," říká Křiklánová.  

Na rande s ragbistkou

O něco náročnější pozici mají reprezentantky v patnáctkovém ragby. Na jejich provoz se nedostávají finance, a minulý rok se dokonce uvažovalo, že se národní tým zruší. 

Ragbistky se ale v duchu svých hodnot k problému postavily čelem. Rozhodly se, že si potřebné peníze vydělají samy. A tak poctivě na turnajích nabízely vlastnoručně vyrobené pečivo nebo pořádaly akce s prodejem sportovního oblečení. Zbytek peněz nakonec vybraly na crowdfundingovém serveru, kde se jim podařilo od tří stovek dárců nasbírat 238 tisíc korun.

Takto před rokem lákaly české ragbistky dárce na crowdfundingovém serveru. | Video: Youtube.com

Odměny přitom odpovídaly kreativitě ragby, kromě tradičního oblečení či nálepek mohli dárci mezi odměnami najít třeba "running sushi s rojem" nebo "rande s ragbistkou", které lákalo sloganem "Sice pro vás nepřijede limuzínou, ale možná vás odnese až do restaurace". Sedmitisícovou sumu zaplatilo osm přispěvatelů. "Ale zásnubami bohužel žádné rande neskončilo," směje se Křiklánová. 

A i když na svatební veselici nakonec nedošlo, všechno to pachtění výsledek mělo. Ragbistky v Evropském poháru, což je papírově třetí nejvyšší soutěž na starém kontinentu, nakonec zvítězily. A daly tak pádnou odpověď těm, kteří o národním týmu pochybovali. 

MS je daleko. Zatím 

Patnáctkové ragby má ale k vrcholnému turnaji přece jen dál než sedmičkové. Češky se sice nedávno zúčastnily mistrovství Evropy, ale propastný rozdíl demonstrovala porážka 0:97 se Španělskem, které hraje druhou divizi. 

Takže na mistrovství světa s českou účastí si budou muset čeští diváci, podobně jako v případě mužů, ještě nějaký ten rok počkat. A mezitím mohou obdivovat úroveň, na kterou se vypracovaly přední světové celky, na televizních obrazovkách. 

Mimochodem, pokud by vás zajímalo, koho favorizuje právě Křiklánová na zisk letošního titulu, odpověď asi nepřekvapí. "All Blacks. Jsou prostě nejlepší," směje se bývalá hráčka roku novozélandského klubu Hutt Old Boys Marist. 

Haka v podání ragbistek Nového Zélandu po vítězství na MS 2017 | Video: Sport
 

Právě se děje

před 19 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 40 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy