Štěpánkova jízda pokračuje, Berdych naopak v Queen's vypadl

Aktualizováno 13. 6. 2014 18:30
Radek Štěpánek otočil čtvrtfinále s Kevinem Andersonem a postoupil do semifinále turnaje v Londýně. V semifinále je i Záhlavová-Strýcová
Radek Štěpánek postoupil po dvou letech do semifinále turnaje ATP. V Queen's Clubu se utká s přemožitelem Tomáše Berdycha Felicianem Lópezem. | Foto: Reuters

Londýn - Pětatřicetiletý Radek Štěpánek chytil na začátku travnaté části tenisové sezony formu jako hrom. Poté, co v osmifinále turnaje v Queen´s vyřadil Andy Murrayho, totiž v pátek postoupil už do semifinále londýnského turnaje.

Na Štěpánka si nepřišel ani jihoafrický bombarďák Kevin Anderson, který sice vyhrál nad Štěpánkem první set, ale nakonec českému veteránovi podlehl 6:1, 3:6, 2:6. Utkání jsme sledovali živě zde.

V semifinále se Štěpánek utká s Felicianem Lópezem, který vyřadil jeho daviscupového parťáka Tomáše Berdycha po setech 6:4 a 7:6. Jejich čtvrtfinále jsme sledovali online zde.

Stejného úspěchu přitom v pátek dosáhla na turnaji v Birminghamu i Barbora Záhlavová-Strýcová.

V semifinále je po dvou letech

V duelu se sedmým nasazeným Andersonem nezachytil Štěpánek začátek a hladce za necelou půlhodinu prohrál první set.

Český veterán, jehož stejně jako v předchozích zápasech podporoval z lóže brankář fotbalistů Chelsea Petr Čech, se ale nevzdal a podařilo se mu utkání otočit. Dvoumetrovému Jihoafričanovi tak oplatil letošní porážku z madridské antuky.

"Měl jsem pomalý start. I když bych to možná ani pomalým startem nenazval, protože Kevin hrál v prvním setu téměř dokonale," ocenil soupeře Štěpánek.

"Musel jsem si počkat na jeho slabší moment, který přišel v jeho prvním gamu na servisu. Získal jsem náskok a pak už jsem prošel následujícími dvěma sety docela jednoduše," dodal český tenista, jenž zakončil zápas pátým esem.

Štěpánek hrál semifinále turnaje ATP naposledy v únoru roku 2012 v Memphisu. V Queen's Clubu postoupil mezi nejlepší čtyři před devíti lety.

Berdych opět nestačil na Lópeze

Naopak česká jednička Berdych narazila ve čtvrtfinále na prakticky bezchybného soupeře. López fantasticky servíroval, ani jednou za celý zápas si neprohrál servis a Berdychovi dovolil jeden jediný brejkbol.

Rodák z Valašského Meziříčí si zápas prohrál v závěru druhé sady, když v tie-breaku neproměnil hned čtyři setboly, zatímco na první mečbol soupeře reagoval dvojchybou.

Berdych tak v londýnské generálce na Wimbledon vypadl ve čtvrtfinále s Lópezem i tentokrát, i loni totiž na Španěla nestačil.

S dvaatřicetiletým Španělem má Štěpánek výrazně pozitivní bilanci 8:2, nicméně z posledních čtyř duelů vyhrál každý z nich po dvou.

Strýcová si zahraje poprvé o finále

Barbora Záhlavová-Strýcová porazila ve čtvrtfinále v Birminghamu 6:4, 6:2 Belgičanku Kirsten Flipkensovou a po téměř dvou letech si zahraje o finále na WTA Tour. Ve čtvrtfinále se s travnatým turnajem rozloučila Klára Koukalová.

Dvaašedesátá hráčka světa Záhlavová-Strýcová zdolala turnajovou čtyřku Flipkensovou za 74 minut. O finále se osmadvacetiletá plzeňská rodačka utká s o rok starší Australankou Casey Dellacquaovou, nasazenou šestnáctkou.

V semifinále turnaje WTA hrála Záhlavová-Strýcová naposledy v červenci 2012 na antuce v Palermu, kde nakonec podlehla v zápase o titul Italce Saře Erraniové.

Koukalová prohrála s turnajovou jedničkou Anou Ivanovičovou ze Srbska za 73 minut 1:6, 4:6. Dvaatřicetiletá Koukalová, jež Ivanovičovou letos v Dubaji dokázala na třetí pokus poprvé v kariéře porazit, tentokrát neměla od počátku šanci.

První set prohrála za necelou půlhodinu a poté si vzala čas na ošetření. S obvázaným levým stehnem ve druhé sadě sváděla se soupeřkou vyrovnaný boj, třetí set si ale nevynutila.

Ivanovičová se v semifinále utká s Čang Šuej. Číňanka, jež v osmifinále vyřadila Petru Cetkovskou, dnes porazila turnajovou trojku Sloane Stephensovou z USA.

Turnaj mužů v Londýně:

Dvouhra - čtvrtfinále:

Štěpánek (15) - Anderson (7-JAR) 1:6, 6:3, 6:2, F. López (10-Šp.) - Berdych (2) 6:4, 7:6 (9:7), Dimitrov (4-Bulh.) - Dolgopolov (8-Ukr.) bez boje.

Turnaj žen v Birminghamu:

Záhlavová-Strýcová - Flipkensová (4-Belg.) 6:4, 6:2, Ivanovičová (1-Srb.) - Koukalová (6) 6:1, 6:4, Čang Šuaj (9-Čína) - Stephensová (3-USA) 6:3, 6:1, Dellacquaová (16-Austr.) - Dateová-Krummová (Jap.) 6:1, 6:0.