Prostějov - Legendární tenista Ivan Lendl zjišťuje, zda by nemohl opět získat i české občanství. Může se tak uzavřít příběh, na jehož počátku byl útěk před komunistickým režimem a na konci návrat do původní vlasti - zatím k exhibičnímu utkání s Björnem Borgem.
Již osmnáct let má Lendl americký pas, ale do své původní vlasti jezdí poslední dobou stále častěji.
"Jezdí se mi sem velice dobře, dřív jsem sem tolik nejezdil. Cítím se tady jako doma, ale s americkým pasem je to divné. Zamýšlím, zda se na to dá podívat, zda bych mohl mít dva pasy. Pro mě by to bylo fajn," řekl ostravský rodák.
A vtipkoval, že Davisův pohár už si ale za Česko nezahraje. "Ten už hrát nemohu, nejde to fyzicky," usmál se.
Čtěte také:
Štěpánek jde v Basileji do druhého kola, Hájek vypadl
Wilander: Lendl navždy změnil tenis. A Mečíř mě strašil
Lendl přijel do Ostravy: Výhru si schovám proti Borgovi
Belgičan Rochus rozvířil vody: Většina tenistů dopuje!
Padesátiletý Lendl je momentálně v Česku kvůli páteční exhibici Advantage Tennis III. V ostravské ČEZ Areně se v duelu bývalých prvních hráčů světa střetne s legendárním Švédem Borgem.
Ve stopách Navrátilové
Lendl svým přáním navazuje na Martinu Navrátilovou. Bývalá světová jednička měla americké občanství od roku 1981. Po sametové revoluci ale požádala o české občanství a dostala ho 9. ledna 2008.
Lendlův odchod do Ameriky se začal rodit po velké slávě. Lendl byl hrdinou, když v roce 1980 pomohl Československu vyhrát Davisův pohár. Stále více ale byl komunistickému režimu trnem v oku.
Zrádcem socialismu se stal v roce 1983. Tehdy hrál exhibici v jihoafrické Bophutatswaně a od ČSTV za to dostal pokutu 150 tisíc dolarů, byl vyřazen z Davis Cupu a na jeho jméno uvalili komunisté embargo v médiích.
Později se pohlaváři snažili tehdy světovou jedničku Lendla získat zpět slibem, že obdrží vystěhovalecký pas, pokud podepíše smlouvu o reprezentaci na deset let. Lendl kývl, ale pasu se nedočkal.
V USA žije Lendl od roku 1984, o tři roky později požádal o americké občanství, které chtěl dostat okamžitě kvůli olympiádě v Soulu. Americký kongres jeho žádosti nevyhověl, protože neměl od československých úřadů potvrzení o zřeknutí se občanství.
Lendl: Musel jsem odejít
Lendl musel vydržet stanovených pět let, Američanem se stal 7. července 1992. O dva roky později s tenisem kvůli chronickým problémům se zády skončil.
"Musel jsem z Československa odejít. Kvůli lepším podmínkám na přípravu i proto, že jsem poznal, co to je komunismus. Celý život jsem v něm strávit nechtěl," řekl tehdy Lendl. V USA se v roce 1989 oženil se Samanthou Frankelovou a spolu vychovávají pět dcer.
Lendl během své kariéry vyhrál 94 turnajů včetně osmi grandslamů. V čele světového žebříčku strávil celkem 270 týdnů.