Pozor na jazyk, Jestřábí oko nelže

Reuters, SportPlus
1. 7. 2007 0:00
Horké hlavy ve Wimbledonu krotí technická novinka
Marat Safin je "miláčkem" fotografů, emoce v sobě rozhodně nedusí
Marat Safin je "miláčkem" fotografů, emoce v sobě rozhodně nedusí | Foto: Reuters

Londýn - Do nejtradičnějšího tenisového turnaje, grandslamového Wimbledonu, vtrhla moderní technika a pořadatelé si novinku v podobě tzv. Jestřábího oka nemohou vynachválit.

Systém kamer, který dokáže odhalit přesný dopad míčku, nejen že odbourává většinu sporných verdiktů čárových rozhodčích, ale vzduchem už nelétá zdaleka tolik ostrých slov jako dříve.

Hráči na centrkurtu a na dvorci číslo 1 mají díky Jestřábímu oku možnost prověřit výrok rozhodčího, zda míček skončil v autu, či uvnitř kurtu. Pomoc Jestřábího oka si může hráč, který se cítí poškozen, vyžádat v jednom setu maximálně třikrát.

Foto: Aktuálně.cz
SPECIÁL: Vše o legendárním Wimbledonu
Aktuálně.cz vám přináší aktuální zpravodajství, zajímavosti z turnaje a on-line přenosy z vybraných zápasů českých tenisů.

Diváci na centrálním kurtu Wimbledonu se musí schovávat pod deštníky, i v sobotu narušil program déšť.
Diváci na centrálním kurtu Wimbledonu se musí schovávat pod deštníky, i v sobotu narušil program déšť. | Foto: Reuters
Berdycha a Vaidišovou zastavil ve Wimbledonu déšť
Poslední dva Češi, kteří zůstali na travnatých dvorcích londýnského Wimbledonu ve hře, stačili ve třetím kole vyhrát první set.

Využívání Jestřábího oka, které vynalezl Brit Paul Hawkins, se těší velké oblibě i mezi diváky - a Wimbledon není výjimkou. Fanoušci se na momenty, kdy se na obrovské obrazovce objeví počítačová simulace letícího míčku, vysloveně třesou a verdikt IN nebo OUT doprovází vzrušenými reakcemi.

Největší aplaus pak samozřejmě sklidí tenista, který pomocí techniky zvrátí chybné rozhodnutí sudích.

Není proč nadávat

V prvních pěti dnech turnaje se objevilo jen pět tenistů, kteří byli potrestáni pokutou za nevhodné chování a nadávky. A nikdo z nich nehrál na kurtu s Jestřábím okem.

"Zdá se, že to má blahodárný efekt na slovník hráčů," prohlásil mluvčí legendárního turnaje. "Evidentně je méně důvodů k debatám s rozhodčím. Kamera nikdy nelže," dodal.

"Trochu se tím ze zápasů vytrácí náboj, ale líbí se mi to," podotkla bývalá vítězka French Open Sue Barkerová, která v současnosti ve Wimbledonu vede reportérský tým BBC. "Nikdo teď nemůže při odchodu z kurtu cítit křivdu, že prohrál kvůli špatnému výroku rozhodčích,"pochvaluje si Barkerová.

Ne všichni jsou nadšení

Roger Federer, který v Londýně míří za svým pátým titulem v řadě, v minulosti označil Jestřábí oko za nesmysl a tvrdí, že v tenise je spousta jiných věcí, kam by měly směřovat peníze.

Legendární bouřlivák John McEnroe (vpravo) si ještě tenis rád zahraje.
Legendární bouřlivák John McEnroe (vpravo) si ještě tenis rád zahraje. | Foto: Reuters

Naopak známý bouřlivák a jeden z častých provinilců proti pravidlům - John McEnroe - technickou pomůcku obhajuje. Přitom právě trojnásobný wimbledonský vítěz svými hádkami s rozhodčími přinutil představitele ATP zpřísnit pravidla pro chování hráčů na kurtu.

Památný je jeho exces z roku 1981, kdy po jednom sporném verdiktu roztřískal raketu a zařval: "Proboha, to snad nemůže být pravda!" A neopomněl přidat i peprnou poznámku pro rozhodčí.

V roce 2000 se v All England Clubu předvedla ruská tenistka Natascha Zverevová. Pokutu si vysloužila za zvednutý prostředníček, který mířil k divákům.

200 liber za sprosté slovo

To Argentince Davida Nalbandiana rozlítili fanoušci, kteří horlivě podporovali domácího miláčka Andy Murrayho, natolik, že ve španělštině označil všechny diváky za "lehké dívky". A hlas při tom nijak netlumil.

Španělskou urážku možná příliš diváků nezaznamenalo, ale překlad zajistil Nalbandianovi oficiální důtku.

A i další bývalý skvělý tenista Greg Rusedski vzpomíná, jak ho rozčilení přišlo draho. "Na centrkurtu jsem použil snad všechna sprostá slova, která existují," smál se později, že jedna nadávka ho vyšla zhruba na 200 liber.

 

Právě se děje

Další zprávy