Brno - Poslední letošní cyklistický světový šampionát se uskuteční od pátku do neděle v Brně a o medaile se bude bojovat v sálových disciplínách, tedy v kolové a krasojízdě.
Kolová má v České republice bohatou tradici, na níž se největší měrou podílejí legendární bratři Pospíšilové, kteří se v letech 1965 – 1988 stali dvacetkrát mistry světa.
„Jsme neolympijský a čistě amatérský sport, o který je mezi mládeží malý zájem, a tak oddíly sálové cyklistiky ubývají. Přesto dvojice Pavel Skoták, Petr Šmíd se před deseti lety radovala ze zisku zlatých medailí a ani o tomto víkendu není bez šancí na přední umístění,“ prohlašuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz Jindřich Pospíšil, předseda sekce sálové cyklistiky a někdejší hvězda kolové.
Jakou pozici má kolová v současném českém sportovním světě?
Za našich časů měla podporu a mohla se chlubit i pěknými výsledky. Tím zdaleka nemyslím jen naše zlaté medaile. O tento sport měla zájem i mládež. V současnosti je téměř bez finančních injekcí pro amatéry, a proto je o ní i menší zájem, někdejší úspěšné oddíly zanikají. Chybějí potřebné tělocvičny či haly, v malých prostorách tento sport provozovat nelze. To vše sálovou cyklistiku brzdí, takže nemáme ani aspoň několik špičkových hráčů. Dobře se z perspektivního pohledu ukazují některé týmy ze Zlína.
Která dvojice a jak připravena bude českou kolovou v Brně reprezentovat?
České barvy budou hájit už tradičně Pavel Skoták a Petr Šmíd. Jsme spokojeni, že Český svaz cyklistiky finančně podpořil aspoň tuto dvojici, která tak mohla absolvovat užitečné soustředění v Norimberku. Jejich sparingpartnery byla německá bratrská dvojice Bernd a Gerhard Mlady, kteří se sice nevešli do nominace na mistrovství světa, ale pátým místem ve Světovém poháru potvrdili, že patří ke světové špičce. Hrají rychlou kolovou, podobnou, jakou jsme produkovali v naší době.
S jakými nadějemi Skoták se Šmídem do šampionátu vstoupí?
Loni na světovém šampionátu skončili čtvrtí, takže se stále udržují v elitním světovém sextetu, v němž se bude zase bojovat systémem každý s každým se závěrečným play off. V této skupině A jsou dále úřadující mistři z Rakouska, Němci a Švýcaři, což je silná trojka, kterou ještě doplňují Belgičané a Francouzi. Dalších deset týmů bude bojovat ve skupině B. Velkým úspěchem české dvojice by byla jakákoliv medaile, která je ostatně i v jejich představách.
Jak se změnila kolová od doby, kdy jste ji hráli vy?
Dříve byla kolová, řekl bych, opatrná a při vedení 1:0 spíš zdržovací. Náš trenér však byl zastáncem útočného pojetí, a tak jsme s bratrem vstoupili do kolové s něčím neobvyklým. Byli jsme rychlí, nechyběla nám dravost a dařilo se dávat dost gólů, i když jsme také někdy nějaké inkasovali. Když jsme v roce 1965 vybojovali svůj první titul mistra světa, tak trenér nám řekl, že nejlepší na světě budeme, až když toto prvenství potvrdíme. To se nám podařilo až v roce 1968 a v té době začala nepřetržitá šňůra až do roku 1988.
A jaká kolová se tedy hraje dnes?
Fyzicky náročnější a od první minuty se stoprocentním nasazením. Pokročila i technika, včetně zpracování míče. A ještě něco, nehraje se tak tvrdě jako kdysi. Pravidla to už ze zdravotních důvodů nedovolují. V tom se kolová, v porovnání s naší dobou, změnila a určitě i zlepšila. My jsme však byli fyzicky také silní, k čemuž nám pomáhal i dvoufázový trénink. Až do hranice dvacátého titulu, kdy mně bylo už 46 let.