Po dvou letech vzal Taxis život. Kůň Sottovento z Váňovy stáje si zřejmě zlomil vaz

mar mar
11. 10. 2020 20:37
Jubilejní 130. Velká pardubická se opět zapíše do dějin i smutnou událostí. Německý hnědák Sottovento ze stáje Statek Chyše-Váňa trénovaný Josefem Váňou starším tvrdě dopadl na Velkém Taxisově příkopu a musel být utracen.
Jan Kratochvíl a Jakub Kocman po pádu na 130. Velká pardubické, kůň Sottovento si na Velkém Taxisu zřejmě zlomil vaz.
Jan Kratochvíl a Jakub Kocman po pádu na 130. Velká pardubické, kůň Sottovento si na Velkém Taxisu zřejmě zlomil vaz. | Foto: ČTK

Čtvrtá překážka na legendární trati tentokrát připravila pád dvěma koním. Do trávy spadli Jakub Kocman s valachem No Time To Lose a právě jeden z favoritů Sottovento s žokejem Janem Kratochvílem.

Podle dostupných záběrů se zdálo, že kůň se před obávaným Taxisem téměř neodrazil a živým plotem se prodral, což mělo nakonec fatální následky. Sottovento skákal přibližně uprostřed jako vždy velmi natěsnaného pole, které tentokrát čítalo osmnáct koní.

Velká pardubická je obecně považována za jeden z nejtěžších dostihů v Evropě a právě Velký Taxisův příkop je nejobávanější překážkou, přestože byl v minulosti jeho profil několikrát zmírňován, aby k fatálním zraněním koní docházelo co nejméně.

Jan Kratochvíl měl přitom se Sottoventem velké plány a osmiletý valach patřil k favoritům. Jenže závod pro něj skončil už na čtvrté překážce. Podle informací serveru iSport.cz si kůň při pádu zlomil vaz.

V historii Velké pardubické vyhasl život více než padesáti koní, nejvíce smrtelných zranění se událo právě na Taxisu. Specifikem je, že koně jej navíc skáčou jen jednou ročně, právě na Velké. Původně byl Taxis dva metry hluboký a pět metrů široký, schovaný za metr a půl vysokou překážkou.

V roce 1992 vtrhli demonstranti za práva zvířat během Velké pardubické na závodiště právě kvůli špatné pověsti příkopu. To vyvolalo debatu o jeho zachování, či zrušení na jejímž základě byla překážka pro následující ročník Velké pardubické zmírněna. V této podobě s minimálními úpravami zůstala dodnes.

Dodnes poslední obětí Taxisu byl devítiletý Vicody, kterému se překážka stala osudnou před dvěma lety.

Druhý kůň, který na překážce v letošním dostihu zaváhal, No Time To Lose, je shodou okolností taktéž ze stáje Chyše-Váňa. Z osmnácti koní do cíle doběhlo celkem třináct. Vítězem se stal Hegnus se slovenským žokejem Lukášem Matuským.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy