Pistorius poprvé u soudu popsal, jak zastřelil přítelkyni

ČTK ČTK
8. 4. 2014 17:09
Jihoafrický handicapovaný atlet Oscar Pistorius dnes u soudu v Pretorii poprvé veřejně popsal okolnosti, které vedly k tomu, že zastřelil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou.
Oscar Pistorius.
Oscar Pistorius. | Foto: Reuters

Pretoria - Jihoafrický handicapovaný atlet Oscar Pistorius dnes u soudu v Pretorii poprvé veřejně popsal okolnosti, které vedly k tomu, že zastřelil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou. Šestinásobný paralympijský vítěz se při své výpovědi zhroutil a pokračování procesu bylo odloženo na středu.

Sedmadvacetiletý Pistorius zastřelil svou partnerku loni v únoru o Valentýnské noci v koupelně svého bytu. Nyní zopakoval svou verzi, že si ji spletl s vetřelcem. Obžaloba naopak tvrdí, že Steenkampovou zavraždil plánovaně po hádce.

Pistorius vyslal směrem do koupelnových dveří čtyři výstřely, přičemž netušil, že uvnitř je jeho přítelkyně. "Seděl jsem u Reevy a plakal," popsal soudu okamžiky, kdy vyrazil dveře toalety a našel smrtelně zraněnou partnerku. "Nevím, jak dlouho jsem tam byl. Ona už nedýchala," dodal.

Atlet, jenž běhá s podkolenními protézami a úspěšně závodil se zdravými sportovci, se při svědecké výpovědi zhroutil. Začal hlasitě vzlykat a naříkat, což vedlo soudkyni Thokozile Masipaovou ke krátkému přerušení líčení.

Ještě předtím Pistorius u soudu popisoval momenty, jež vedly k tragédii. Dokonce si sundal protézy, aby ukázal, jak stál přede dveřmi, do nichž střílel. Předtím totiž slyšel zvuky otevírání okna v koupelně, což ho vedlo k domněnce, že se někdo pokouší dostat do jeho bytu. "To byl okamžik, kdy se všechno změnilo," řekl.

Soud s Pistoriusem trvá od 3. března a skončí nejdříve 16. května. Atletovi, jenž se stal během své kariéry mezinárodní sportovní celebritou, hrozí až 25 let vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy