Paralympionici vybojovali bronz a stříbro, na zlato čekají

Sport Sport
4. 9. 2012 16:29
Eva Berná vybojovala v Londýně ve vrhu koulí bronz pro českou paralympijskou výpravu. Další cenný kov pak přidali boccisté Radek Procházka a Leoš Lacina. Berou stříbro.
Český výprava na zahájení paralympiády
Český výprava na zahájení paralympiády | Foto: Lukáš Kratochvíl

Londýn - Atletka Eva Berná získala ve vrhu kouli šestou medaili pro českou paralympijskou výpravu v Londýně. Osobním výkonem 11 metrů vybojovala bronz. Druhou medaili dnešního dne přidali boccisté Radek Procházka a Leoš Lacina, kteří vybojovali stříbro.

Evropská šampionka Eva Berná byla jedinou evropskou závodnicí, která se dostala mezi nejlepších pět ve finále vrhu koulí třídy F37. Čtvrté místo totiž obsadila brazilská reprezentantka Coelhová, první pětici uzavírala další Číňanka Jiu.

Česká reprezentantka vylepšila své osobní a zároveň i evropské maximum, když poprvé dosáhla hranice jedenácti metrů. Bohužel pro ni se vzápětí podařilo Číňance Xu poslat kouli ještě o čtyři centimetry dál.

„Já jsem ohromně spokojená, jedenáctku už jsem chtěla hodit dávno a tady na paralympiádě se mi to konečně povedlo,“ prozradila Eva Berná. „Škoda, že jsem nehodila těch 11,05, abych měla stříbro,“ dodala.

Obě závodnice, které Evu Bernou ve finále překonaly, si výrazně vylepšily osobní rekord. To se povedlo sice všem atletkám, které obsadily prvních pět míst, ale zlepšení o 81 centimetrů, které předvedla druhá Xu, je opravdu pozoruhodné.

„V tabulkách najdu výkony všech holek z mojí třídy, ale Číňanky to skrývají. Nevím, jak to dělají, ale prostě ve světových tabulkách nejsou k nalezení,“ vysvětlila čerstvá medailistka, jak je možné, že si někdo zlepší osobní rekord o více než 80cm.

Česká dvojice boccistů Procházka - Lacina podlehla ve třídě BC4 ve finále 3:5 mistrům světa Pintovi s Dos Santosem z Brazílie, na které nestačila v turnaji ani ve druhém vzájemném zápase. Oproti minulému utkání, v němž prohráli 0:9, však uhráli přijatelnější výsledek.

"Určitě mám radost, že se nám podařilo dát tam několik dobře bodujících míčů. Dokázal jsem si, že se s nimi dá hrát, dva body rozdíl je strašně málo," řekl Procházka. Ještě v poslední směně myslel na obrat. "Měli jsme poslední dva míče, bohužel Leošovi se nepovedlo přirazit červený míček."

Lacina litoval, že kvůli svému handicapu nemůže někdy zahrát hody podle svých představ. "Občas mi tam cukne zápěstí nebo prsty, ta rána pak není tak přesná. Dolehla na mě i atmosféra. Ale byla to moje první paralympiáda a hned takový úspěch," uvedl.

 

Právě se děje

před 29 minutami

V muzeu ve Francii se zabarikádoval muž a vyhrožoval lidem, policie ho zadržela

V archeologickém muzeu v jihofrancouzském městě Saint-Raphaël se ve středu ráno zabarikádoval muž. Po několika hodinách jej zásahová jednotka francouzské policie zadržela, informovala agentura AFP. Muž z budovy vykřikoval výhrůžky a na zdi objektu se našly "znepokojivé" nápisy v arabštině. Podle serveru France Bleu policie předpokládá, že muž má psychické problémy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy