Cyklista Ježek získal desátou paralympijskou medaili

1. 9. 2012 17:26
Jiří Ježek zsíkal stříbro ve stíhacím závodě na 4000 metrů
Jiří Ježek na paralympiádě v Londýně získal stříbro.
Jiří Ježek na paralympiádě v Londýně získal stříbro. | Foto: Martin Malý

Londýn - Český reprezentant Jiří Ježek získal na paralympijských hrách v Londýně stříbrnou medaili, a vyrovnal se tak nejúspěšnějším cyklistům v historii her.

První medailový úspěch v Londýně přišel ve stíhacím závodu na 4000m kategorie C4.

Po dopolední kvalifikaci patřil českému reprezentantovi druhý nejrychlejší čas a také v odpoledním finále nestačil český reprezentant jen na světového rekordmana Rumuna Novaka. Čas Jiřího Ježka se při finálové jízdě zastavil na 4:45.232.

„Já ani dopoledne nejel úplně na plno, chtěl jsem pošetřit nějaké síly právě na finále. Tam už ale tělo řeklo „ne“,“ popsal Ježek ve zkratce obě dvě sobotní jízdy. „Už někdy v polovině trati jsem věděl, že dnes to na zlato nebude. Soupeři to ale přeji.“

Vítězný Rumun Novak se radoval zcela po právu. Ve finálové jízdě byl od začátku na čele neustále svůj náskok udržoval a navyšoval, až narostl na 3,232 vteřiny.

Český cyklista podle svých slov úspěch soupeři přeje. „Za výkony, které předváděl v posledních dvou letech, si to opravdu zaslouží.“ Svá slova doprovodil přímo na dráze i činy, když sesedl z kola a vítěznému Novakovi se na dráze několikrát poklonil, aby jej poté objal a poblahopřál mu k zlaté medaili. Londýnské publikum toto gesto odměnilo bouřlivým potleskem.

Na třetí pozici dojel domácí závodník Cundy, který si tak spravil chuť po včerejším fiasku, kdy mu nebyl umožněn opakovaný start na dráze, kde nebyl poražen od roku 2006. Jiří Ježek byl se stříbrem maximálně spokojený.

„Už jsou zde hladovější závodníci, kteří jdou za úspěchem víc, než já. Já jsem ze stříbra nadšený,“ odpovídal upřímně na dotazy Jiří Ježek, který ziskem stříbrné medaile dorovnal rekord mezi cyklisty na paralympijských hrách. Ten až dodnes patřil Kennymu a Scottovi, nyní se o něj oba dělí ještě s českým rekordmanem.