Pála: Kdyby Fury nevyhrál, musel by chodit kanály. Čekal jsem, že Kličko padne

Foto: Reuters
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
1. 12. 2015 6:32
Boxerský šlágr těžké váhy mezi Tysonem Furym a Vladimirem Kličkem okomentovali pro Aktuálně.cz nejlepší český profesionál Lukáš Konečný, bývalá domácí jednička v nejtěžší váhové divizi Ondřej Pála a v současnosti reprezentační tuzemský boxer číslo jedna v supertíze Daniel Táborský.

Praha - Od senzačního vítězství britského boxera Tysona Furyho nad Vladimirem Kličkem už uběhly skoro tři dny, ale údiv nad hladkým vítězstvím britského boxera nad dosavadním šampionem nejtěžší váhové kategorie trvá dál.

Naprosto dominantní výkon britského šampiona překvapil i české boxerské veličiny, jakými jsou Lukáš Konečný, Daniel Táborský či Ondřej Pála. I když posledně jmenovaný v rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznal, že Furymu před zápasem docela věřil.

Pála: Fury Klička rozebral

"Fury ten zápas vyhrál hlavou. Kličko deset let neboxoval s někým, kdo by šel do ringu s ním vyhrát. Bylo to z něj strašně cítit, z každého rozhovoru, každého gesta, všeho. Rukavice před zápasem, problémy s tvrdostí ringu, tohle si dosud nikdo nedovolil. A jak Klička rozebral při velkém rozhovoru z očí do očí pro Sky Sports?" začal hodnocení boxerské senzace roku Ondřej Pála.

"Všichni předchozí soupeři to šli do ringu zkusit, šli si pro šek. Fury ne. On kašlal na tituly, na peníze, šel tam a chtěl Klička zbít a porazit. Přesně tak, jak říkal. A to se mi neskutečně líbilo," pokračovala bývalá česká jednička těžké váhy, která se stále nebrání případnému návratu mezi šestnáct provazů.

Pála navíc oba boxery zná osobně. Když byl před pěti lety v kempu Ukrajince v Rakousku, byl tam také právě vytáhlý Brit. "Proto mě nepřekvapilo, co předvedl. Viděl jsem ho tam, stejně pak ještě dvakrát naživo. Popravdě? Čekal jsem ještě lepšího Tysona Furyho," dodal jednatřicetiletý pražský obr.

Táborský byl výsledkem překvapený

To aktuální tuzemská jednička supertíhy – ovšem mezi amatéryDaniel Táborský překvapení v podobě porážky svého oblíbence nezastíral. "Nečekal jsem to, Kličko byl pro mě jasným favoritem. Prohrál ale právem, vůbec Furyho nestíhal," řekl mladík, který na víkendovém domácím šampionátu sporně prohrál boj o zlato s plzeňským obhájcem titulu Pavlem Šourem.

Podobně mluvil i nejúspěšnější český profesionální boxer historie Lukáš Konečný. "Průběh zápasu mne zaskočil. Ale musím říct, že příjemně. Kličkovi jsem porážku přál. Nelíbí se mi jeho styl, jeho fauly a máme i osobní zkušenosti," připomněl tři roky starou porážku na Ukrajině s Rusem Zaurbekem Bajsangurovem, který patří do stáje bratří Kličků K2 Promotions.

Všichni tři se ale zároveň shodují, že Kličko neboxoval špatně proto, že by měl špatný den, ale kvůli skvělému výkonu Furyho, který ukázal svoje přednosti: chytrost a rychlost. "Je to degradace toho, co předvedl, pokud to někdo tvrdí," má jasno Pála. "Kličko ho absolutně nestíhal," přidal se Táborský. A Konečný? "Když se v posledním kole přestal hýbat, měl problém. Právě pohyb byl klíčem k úspěchu."

Banks není dobrý kouč. Alespoň dle Pály

Pála, který boxoval s Furyho krajany Dereckem Chisorou a Davidem Pricem, zároveň poukázal na další fakt, ke kterému se zbylí dva čeští boxeři oslovení Aktuálně.cz příliš vyjadřovat nechtěli. Osobě Kličkova kouče Johnathona Bankse.

"Vůbec bych se nedivil, kdyby ho do odvety driloval brácha a Bankse měl na techniku. Odjeli spolu šest zápasů, jenže ani jednou neměli nějaký problém, soupeři je neohrozili. Nyní tu byl někdo, kdo se nebál, a Kličko se o Bankse nemohl opřít. A to je špatně," má jasno Pála.

"Nemyslím, že by to hrálo až takovou roli. Jestli ho tam měl někdo více motivovat, nebo ne, to vědí jen oni sami," řekl na toto téma Konečný. A Táborský dodal: "Neznám Bankse, ale nějaké úspěchy má, respekt by tam měl být. Jde o to, aby svěřenec trenérovi stoprocentně věřil. Když ten mu řekne, aby skočil z mostu, tak on to musí udělat. Nevím, jestli to má s Banksem a jestli by toto měl s bratrem. Těžko říct."

Kličko musí boxovat jinak

Všichni ale svorně tvrdí, že Ukrajinec musí do odvety svůj styl změnit. Jinak padne i podruhé. "Nesmí se bát, musí riskovat, musí dělat zápas, osobně mám v hlavě hodně otázek, na které už asi nedostaneme odpověď. Jestli to nebylo schválně, jestli nehrál roli doping, jestli to byl skutečný zápas," pozastavil se Konečný nad průběhem duelu, ve kterém Kličko zasáhl soupeře jen 52krát.

"Pokud věděl, že prohrává, proč do toho nešlápl dříve než ve dvanáctém kole? Na co čekal? Že na to nemá odvahu? To je možné, ale i když se bojíš, tak něco zkusíš. Sice méně, ale na můj vkus toho Kličko zkusil až moc málo. A ve dvanáctém kole ukázal, že to jde. Ano, chybí mu odvaha bojovat, jako jeho bratru, ale i tak měl ukázat více. A v odvetě bude muset," dodal.

Jeho krajan zároveň ale varovně zdvihá prst: "Kličko určitě něco změní. Deset let nezpochybnitelně vládl, je to legenda. Nikdo mu nemůže ubírat zásluhy, přístup soupeřů je jejich problém, ne jeho. Ale i když on něco vymyslí, do toho zápasu půjde i Fury lepší. A bude si ještě více věřit. Podle mne jsme od Furyho viděli stále ještě tak maximálně padesát procent toho, co dovede. Bylo z něj cítit, jak moc si věří. Pokud by prohrál nebo neudělal vyrovnaný zápas, musel by chodit kanály."

Experty zápas bavil

"Ale těším se, stejně jako jsem se těšil nyní. Možná to nebyla taková technická podívaná, ale mě ten zápas nenudil, naopak, držel v neustálém napětí," nesouhlasí Pála s tím, že se jednalo o špatný a nudný box. "Taky jsem se bavil, bylo to zajímavé. Chápu, že masu to tak bavit nemuselo, ale pro odborníky či znalce boxu to byl skvělý zápas," přidal se Konečný.

Oba nejlepší domácí bojovníci poslední dekády navíc ještě dodávají: "Pozor, odveta je sice ve smlouvě, ale vůbec na ni nemusí dojít. A pokud by do ní Kličko nešel, nikdo mu to nemůže mít za zlé. Deset let byl králem, ostatní válcoval a neměl konkurenci. Na to se nesmí zapomínat!"

Konečný jedním dechem dodává: "Chápal bych ho, ale stejně tak bych na jeho místě odvetu chtěl. Ne pro lidi, ale pro sebe. A řekl bych, že ji bude chtít i Kličko. Klidně může odejít s hlavou nahoře už nyní, možná o tom teď bude týden, dva takto uvažovat, ale pak stejně bude chtít druhý zápas."

Fury je šampionem na svém místě

Tak či onak, z Konečného i Pály vyzařovala radost, že ukrajinský diktátor nejtěžší váhové kategorie padl. "Fury nám všem udělal službu. Myslím, že to udělat ten správný chlap ve správnou chvíli. Není takový kalkulátor jako Kličko, máme se nač těšit," řekl bývalý evropský šampion WBO v těžké váze.

A vzápětí vše zakončil: "Strašně se mi líbilo, jak otevřeně promluvil o migraci lidí a o sňatcích homosexuálů. Nikoho neurážel, jen řekl svůj názor, pod který se já mohu jedině podepsat. Jsem za to rád. Sdílím jeho názory a jsem rád, že je někdo nyní bude prezentovat celosvětově. Jak jsem měl možnost jej poznat, tak si troufám říct, že je to hodně chytrý chlap, který moc dobře ví, co dělá, proč to dělá a co říká."

 

Právě se děje

před 43 minutami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy