VIDEO Zapomeňte na Klička. Box brzo ovládne jeho "malý bratr" Lomačenko

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
9. 11. 2015 8:02
Ukrajinec Vasil Lomačenko dokázal potřetí obhájit svůj titul mistra světa WBO v pérové váze a znovu uchvátil především experty svojí dokonalostí. Zatímco jeho krajan Vladimir Kličko nikdy zámořský trh dobýt nedokázal, před Lomačenkem se otevírají velké možnosti.
Sestřih zápasu Lomačenko vs. Koasicha | Video:

Las Vegas – Opět přišel do ringu a opět ohromil všechny, kdo jej sledovali. A vyděsil ty, kteří by se s ním měli utkat. Ukrajinský boxer Vasil Lomačenko se podruhé za sebou představil v městě hazardu Las Vegas, aby zde zbil Mexičana Romula Koasichu v deseti kolech.

Je mu sedmadvacet let a už mu leží u nohou celý amatérský box, pro své následovníky je bohem. Nyní se pokouší dobýt profesionální ring. A zatím si vede náramně. Ano, jednou klopýtl, když se svým týmem podcenil starého lišáka Orlanda Salida.

Ukrajinec nemluví, ale koná

Jenže Lomačenko se dokázal ze své teprve druhé porážky z nyní již 409 zápasů kariéry poučit. Na rozdíl od jiných v čele například s Adrienem Bronerem, samozvaným to nástupcem Floyda Mayweathera.

Od zmíněné prohry odboxoval v noci na neděli už čtvrté utkání. Znovu vítězné. A znovu z toho byla demolice a ponížení soupeře. "Rozdíl v rychlosti a šikovnosti je obrovský," napsal po čtvrtém kole duelu Lomačenka s Romulem Koasichou boxerský expert na slovo vzatý Dan Rafael. "Je senzační," doplnil jej neméně slavný moderátor HBO Max Kellerman.

Ukrajinec bil svého soupeře, který mnohdy ucítil jen úder, a než se rozhlédl, byl jeho soupeř zase pryč. Nejpádnějším důkazem tohoto byl závěr sedmého kola. Levoruký Lomačenko dostal Koasichu do provazů, vyslal do jeho dvojáku několik rychlých úderů a ve chvíli, kdy ten své ruce lehce roztáhl, uskočil na druhou stranu s tvrdým zvedákem, aby byl vzápětí pryč.

Boxerská výuka, za kterou Koasicha zinkasoval 35 tisíc dolarů a jeho učitel 750 tisíc, nakonec trvala deset kol, než ji ukončil šampion WBO v pérové váze krásným direktem na solar, po kterém se Koasicha nechal odpočítat.

Experti se mu klaní

"Je neskutečně rychlý a nepříjemný. Jeho údery na hlavu nebyly problém, ale na tělo ano," smutnil po zápase čtyřiadvacetiletý mladík, který prohrál před limitem poprvé v kariéře. Jeden z důvodů nabídly i statistiky – oba vyslali na soupeře zhruba stejný počet úderů (717 Lomačenko, 607 Koasicha). Jenže úspěšnost vítěze byla 47 procent, jeho soupeře pouhých 12 procent.

"Šel jsem tam a bavil jsem se. Mohl jsem to ukončit dříve, ale čekal jsem na svoji šanci, nepospíchal jsem. Věděl jsem, že si ho úder na spodek najde," řekl vítěz, který si naplnění taktiky náležitě užíval. A použil nebezpečně podobná slova těm, která v posledních duelech říkají jiní démoni z Východu – Kazach Gennadij Golovkin a Rus Sergej Kovaljov.

Dohromady tvoří tři mušketýry stanice HBO, kteří by měli nahradit pomalu končící hvězdu PPV (placených přenosů) Mannyho Pacquiaa i stárnoucího obra Vladimira Klička. Dle mnohých se pak právě Lomačenko může jednou stát plnohodnotným nástupcem i Floyda Mayweathera na trůnu nejlepšího boxera světa.

"Pokud bych měl označit nejlepšího boxera dle dovedností, byl by to právě on. Je neskutečný," prohlásil o něm král přelomu tisíciletí a první velká hvězda placených přenosů Roy Jones Jr. "Je čas na to, aby se tenhle frajer postavil Rigondeauxovi," doplnil jej Rafael. A nejspíše na jeho slova dojde.

Další volby: Rigondeaux, nebo Salido?

Po zápase dvojnásobných olympijských vítězů i mistrů světa touží také Lomačenkův šéf a promotér Bob Arum. "Jsem pro. Stejně tak chci odvetu s Orlandem Salidem," tvrdí ostatně i sám bijec přezdívaný pro svoji dokonalost "Hi-Tech", který si chce celkem pochopitelně srovnat účty také se svým jediným přemožitelem z profesionálního ringu.

"Jeho ego ten zápas hodně chce, ale nyní k němu není důvod. Salido se nejdříve musí stát mistrem světa, jinak za ním o váhu výše nepůjdeme," přidal svůj pohled na věc manažer Ukrajince Egis Klimas, který zastupuje také Kovaljova.

Podle všeho ale jeho hvězdu přesun do super pérové divize čeká tak jako tak. Všichni jeho potenciální soupeři i divizi níže totiž má pod smlouvou mocný Al Haymon (vyjma Brita Leeho Selbyho). A šance na to, že se domluví dva muži – Haymon a Arum –, kteří se soudí o půl miliardy dolarů, je asi taková, že si padnou kolem krku Vladimir Putin a Barack Obama.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy