Ostrava - Již 47. ročník atletického mítinku Zlatá tretra nabídl podle statistik nejlepší atletické představení na území České republiky.
Rekordy všeho druhu padaly každou chvíli.
Těmi nejcennějšími se pochopitelně staly nejrychlejších 110 metrů překážek na světě (Kubánec Dayron Robles, 12,87 s) a nejdelší ženská hodinovka (Etiopanka Dire Tuneová, 18 517 metrů).
Dále čtěte:
- Atleti v Ostravě řádili. Padly dva světové rekordy
- Zešílel jsem, popsal pocity světový rekordman z Ostravy
Rekordy na každém kroku
Kromě toho viděla Ostrava i dva další světové výkony roku: 205 cm Chorvatky Blanky Vlašićové ve výšce a 19,83 s v běhu na 200 metrů v podání Jamajčana Usaina Bolta.
Pořadatelé upozorňují i na méně tradiční kategorii evropských výkonů roku, kterých se Tretra dočkala v dalších třech případech, nepočítáme-li skok Vlašičové
Po čtvrtku může například Slovák Jozef Repčík tvrdit, že je letos nejrychlejším Evropanem v běhu na 800 metrů.
Skvělý čas 1:44.94 ho k tomu rozhodně opravňuje. Slovenská atletika čekala na překonání výkonu Jozefa Plachého plných 39 let.
Desetkrát se rovněž přepisovaly rekordy mítinku. V tomto ohledu se ukázaly jako velice „nadupané" disciplíny kromě mužských překážek i ženský oštěp a ženská desítka.
V oštěpu překonaly ostravské maximum nejen vítězná Němka Obergföllová (67,72 m), ale i druhá Špotáková (66,91 m) a třetí Němka Neriusová (65,71m).
Kuriózní věc se pak povedla běžkyním na 10 000 m. Za hranici zdejšího maxima se dostalo všech 18 atletek, které dokončily. V tabulce od čtvrtka figuruje čas 31:03.37 vítězné Etiopanky Tiruneš Dibabaové.
Tabulky přepisovali i Češi
Diváci byli svědky i osmi národních rekordů, třikrát se z nich radovali Češi: veteránská vytrvalkyně Ivana Sekyrová v hodinovce (16 422 metrů), Zuzana Hejnová na 400 metrů překážek (54,96 s), překážkář Petr Svoboda pak na 110 metrech české maximum vyrovnal (13,48 s).
Takhle rychle naposledy běžel Jiří Hudec před 21 lety v Římě.
Svoboda a Hejnová svými výkony pokořili olympijské limity, dalšími „limitáři" se stali druhý z českých překážkářů Stanislav Sajdok a oštěpař Vítězslav Veselý.
Jeho 78 metrů však stačilo na pouhý B-limit. Účast v Pekingu tudíž nemá vůbec jistou, zvláště když ještě nezahájil sezonu jeden z hlavních adeptů na olympiádu -Miroslav Guzdek.
Půjde Tretru 08 překonat?
Takováto senzační bilance okořeněná vyprodaným vítkovickým stadionem s 18 000 diváky jistě musí organizátory mítinku „Golden Spike" těšit. Na druhou stranu je ale už teď trápí otázka: Co dál?
"Jsem zvědav jestli se nám povede ještě někdy taková Tretra. Dva světové rekordy se naposledy podařily v roce 1997 v Bruselu," zamyslí se spolupořadatel Alfonz Juck.