12. 6. 2008 22:23
Kubánec Robles zlepšil čas na 110 m překážek
Kubánec Robles zaběhl na Zlaté tretře světový rekord
Kubánec Robles zaběhl na Zlaté tretře světový rekord | Foto: Reuters

Ostrava - Dva světové rekordy viděli diváci na ostravském atletickém mítinku Zlatá tretra. O ten první se postarala v ženské hodinovce etiopská běžkyně Dire Tuneová, senzační čas na 110 metrů překážek mužů pak vytvořil Kubánec Dayron Robles.

Dařilo se taky českům atletům. Zuzana Hejnová v běhu na 400 metrů překážek vytvořila časem 54,96 národní rekord. Vítězslav Veselý zase výkonem 78 metrů v oštěpu splnil olympijský B limit.

Zatímco rekord Tuneové se očekával, Roblesův čas 12,87 je překvapivým vylepšením světového maxima. Z rychlého závodu profitovali i dva Češi.

Petr Svoboda zaběhl čas 13,48 a vyrovnal český rekord, spolu s ním si výkonem 13,53 účast na olympiádě v Pekingu zajistil také Stanislav Sajdok.

"Je to skvělý čas. Neočekával jsem to. Wow! Děkuji Ostravo! Jsem velmý šťastný a spokojený. Jenom abych dokázal porazit Xianga v Pekingu," citoval server Atletika.cz šťastného Roblese.

Tahákem ostravského mítinku byl také světový rekordman ve sprintu na sto metrů Usain Bolt z Jamajky. Na Zlatá tretře sice běžel dvojnásobnou trať, přesto i na ní předvedl výborný čas 19,83 a po závodě byl spokojen.

"Určitě jsem s dosaženým časem spokojený. Stále nevím, jakou trať poběžím v Pekingu, upřednostnil bych ale 200 m," svěřil se na atletickém webu nejrychlejší muž planety.

Ze svého výkonu byla nadšená také Hejnová, která se jako první česká žena dostala na překážkové trati 400 metrů pod 55 vteřin. "Vůbec jsem takový výkon nečekala, zaběhnout pod 55 byl můj cíl pro celou sezónu," žasla atletka, která si ostravským časem zajistila účast na olympiádě.

"Chci postoupit na olympiádě do finále. A na to bude potřeba čas ještě stlačit," objasnila své cíle do Pekingu Hejnová.

Na druhém místě skončila v soutěži oštěpařek Barbora Špotáková. Ta sice svým prvním pokusem dlouhým 66,91 m vedla, v páté serii však Němka Obergföllová předvedla hod za sedmašedesát metrů a českou mistryni světa porazila.

Muži

110 m překážek: 1 Robles (Kuba) 12,87 - světový rekord, ... 5. Petr Svoboda 13,48, 7. Sajdok (oba ČR) 13,53
100 m: 1. Atkins (Bah.) 10,07, ...7. Milo (ČR) 10,45
200 m: 1. Bolt (Jam.) 19,83,...5. Šulc 20,77, 6. Vojtík (oba ČR) 20,80
300 m: 1. Wariner (USA) 31,72, ...5. Prorok 33,47, 8. Šebrle (oba ČR) 35,68
400 m: 1. Rooney (Brit.) 45,32, ...4. Götz (ČR) 46,73
800 m: 1. Kaki (Súdán) 1:43,80, ...6. Holuša 1:46,43, 10. Růža (oba ČR) 1:48,49
5000 m: 1. Kipchoge (Keňa) 13:02,06
Tyč: 1. Lukjaněnko (Rus.) 577, ...7. Kudlička 541, 8. Janáček (oba ČR) 541