Vabroušek: Ospalý má v Ironmanu na top 10 i český rekord

Ondřej Kurečka
11. 10. 2014 8:00
Filip Ospalý si dnes vyzkouší nejtvrdší závod na světě, havajského Ironmana.
Iron Man.
Iron Man. | Foto: Reuters

Praha - Již v sobotu večer středoevropského času se na havajském Big Islandu uskuteční 37. ročník Ironmanského světového šampionátu.

Patnáctkrát se jednoho z nejproslulejších vytrvaleckých svátků zúčastnil také český „železný muž“, Petr Vabroušek. Vabroušek bude tentokrát na Havaji chybět, český triatlon přesto v elitní kategorii svého zástupce mít bude, pomyslný štafetový kolík přebírá Filip Ospalý, který by dokonce podle Vabrouška mohl zaútočit na český rekord.

"Pevně věřím tomu, že rekord padne. Zatímco já jsem vhledem k desítkám startů ročně na Havaj cestoval vždy jen pár dní před závodem, Filip tam strávil poctivých pět týdnů přípravy, a tudíž by se ho už neměly týkat problémy s aklimatizací," tvrdí v rozhovoru pro Aktuálně.cz Vabroušek.

Po patnácti letech bude MS na Havaji bez vaší účasti. Mrzí vás to? Z vašich vyjádření se dá číst, že závod roku tak úplně „nežerete“. Čím to je?
"Je to dáno tím, že jsem na Havaji startoval jako profesionál už patnáctkrát (v řadě 1999-2013). Je to krásný svátek triatlonu a vždy jsem si velmi považoval za čest stát na startu. Loni jsem si po patnácti účastech řekl, že to nemusím prodlužovat do nekonečna a body do rankingu jsem letos vůbec nesledoval. I tak jsem od kvalifikace zůstal tuším jen o dvě příčky. Kdybych tam opět spadl, jel bych, Havaj se neodmítá. Ale cílem to pro letošní sezonu už nebylo. Těch profi profi účastí (účastí v profesionální kategorii) v řadě už stejně s největší pravděpodobností nikdo nikdy nepřekoná."

O specifičnosti havajského závodu už se toho napsalo mnoho, v čem tkví ta zvláštnost podle vašeho názoru? A jak se na ta specifika dá připravit?
"Zaprvé se na Havaji triatlon v ironmanských distancích před 36 lety narodil a dal tak základ novému sportovnímu odvětví, které to dotáhlo až na olympiádu. Na jednom místě se v jeden den sejde absolutní špička v oboru a zraky všech médií a sponzorů se nejvíce upínají právě sem. Klimatické podmínky na trati jsou extrémně náročné (vlhko, horko, silný nárazový vítr, intenzivní slunce,…). To vše dohromady není snadné zvládnout."

Český triatlon bude v elitní kategorii reprezentovat pouze váš kamarád Filip Ospalý, který přiznal, že je s vámi v častém kontaktu. Že mu děláte jakéhosi „průvodce Havají“, můžete rozvést, čeho se vaše rady týkají?
"S Filipem se coby triatlonisté známe už přes dvacet let, kdy jsme spolu začínali na menších triatlonech v okolí Brna a Blanska. Dlouhá léta jsme společně cestovali a bydleli na závodech (tehdy v brněnském klubu a na olympijských tratích). Filip je za ta léta už tak vyzrálý závodník, že něco mu poradit je vždy hodně těžké. Jde spíše o drobnosti ve vybavení a specifika přípravy právě na Havaji."

Kam až se Filip Ospalý může ve výsledkové listině po nepovedeném MS v půlce dostat? Bude ohrožen nejlepší český výsledek, tedy vaše 19. místo již z roku 2002?
"Pevně věřím tomu, že rekord padne. Zatímco já jsem vhledem k desítkám startů ročně na Havaj cestoval vždy jen pár dní před závodem, Filip tam strávil poctivých pět týdnů přípravy, a tudíž by se ho už neměly týkat problémy s aklimatizací, časovým posunem nebo neznalostí trati a klimatických specifik. Je navíc skvělý plavec, takže by oceán měl opouštět v hlavní skupině favoritů, což se mi samozřejmě nikdy nepodařilo. Pokud nebude mít slabou chvilku na kole, měl by v této skupině vydržet a na maratonu mu v takovém případě určitě věřím na umístění v top 10 v cíli. Havaj je ale hodně zrádná a taky může zaplatit „nováčkovskou daň“ jako mnoho dalších před ním."

Mezi hlavní favority mužského závodu bude patřit německá dvojice Kienle-Frodeno, může podle vás Frodeno uspět hned při své první účasti na MS? Kde hledat další favority?
"Sám držím palce právě Kienlemu, jehož trénuje můj kamarád Luboš Bílek, a kterého znám o dost lépe, než Frodena. I ten však určitě v přípravě nic nepodcenil a bude to otevřené. Nic zadarmo jim určitě nenechá ani obhájce vítězství Frederik Van Lierde a kandidátů je nejméně dalších deset."

Ve startovní listině je i Craig Alexander, který po loňském MS prohlásil, že to byl jeho poslední Ironman. Může ještě překvapit?
"S Craigem jsem mluvil už v červnu na Challenge USA, kde působil jen jako VIP při předávání medailí v cíli. Už tam se mi přiznal, že myslí na další Havaj (jeho dítě dostalo o rok odklad do školy a může tak s rodinou o rok déle zůstat v USA), takže vím, že se na ni připravoval dost dlouho a pečlivě. Případné vítězství by však překvapilo i mě."

Pojede i šampion z roku 2012, Pete Jacobs. Ten však v posledních dvou letech předvádí výkony, kvůli kterým jej kritizuje i šéf WTC Messick, který už uvažuje o změně kvalifikačních pravidel. Co si o tom myslíte?
"Pete má za sebou hodně špatnou sezonu a až závod ukáže, zda jen blafuje a v sobotu všem vytře zrak, nebo je to dlouhodobější krize."

Ženský titul obhajuje Mirinda Carfraeová, která letos zvítězila i v Rothu, kdo by měl patřit k jejím hlavním konkurentkám?
"Mirinda je určitě největší favoritkou, ale je tam řada dalších, které mohou zaútočit. Roky neomezené vlády Chrissie Wellingtonové jsou pryč a špička se i v ženách vyrovnává."

Zkusíte si tipnout, kolik mužů letos zaběhne závěrečný maraton rychleji než Carfreaová? Loni se to povedlo pouze dvěma závodníkům.
"Letos to bude určitě více a bude k nim patřit i Filip Ospalý."

Zpět k vaší osobě, plánujete ještě do konce roku nějaké závody?
"Právě díky absenci na Havaji jsem se letos mohl konečně zúčastnit Ironmana v Barceloně a do konce sezony pojedu ještě listopadový Ironman v Brazílii a nový závod Challenge na polovičních tratích v Bahrajnu, kam mi nedávno přišlo pozvání pořadatele. Poloviční tratě sice úplně nemusím a jezdím je spíše jen jako trénink, ale půlmilionová dotace na prize money (v dolarech) na start přilákala absolutní špičku krátkého i dlouhého triatlonu a u toho nechci chybět. Důležitou roli hraje také to, že v Bahrajnu jsem ještě nezávodil. Tamní princ je vášnivým Ironmanem, myslím, že půjde o výkladní skříň triatlonu.“

Budete se příští rok ještě pokoušet o případnou šestnáctou účast na MS?
"Sezonu podle bodování v Ironman pro rankingu plánovat opět nebudu, ale i tak je možné, že to zase vyjde. Letos mě to minulo jen o dvě místa.  Raději se podívám i na další závody třeba ze série ITU nebo Challenge, kde jsem dosud nezávodil. Čeká mne také v dubnu maraton na Severním pólu.“

V neděli jste startoval na Ironmanu v Barceloně, kolikátý "železňák" to pro vás byl?
"149. dokončený. Nesnažím se o nějaké rekordy, jen prostě preferuji závody před delšími čistě tréninkovými obdobími.“

Jakou máte nejdelší sérii 1 týden = 1 ironman?
"Tuším, že to loni v létě bylo 8 závodů na ironman distanci v devíti víkendech. Prakticky ve všech jsem zajel na bednu."

Jaké je tajemství takové závodní dlouhověkosti?
"Těžko říci. Souhra mnoha okolností. Rodinná stabilita, rozumný přístup k tréninku a životosprávě,… Nikdy v životě jsem v závodě nezkolaboval, nikdy se nepřetrénoval. Hranice svých fyzických možností jsem ještě neobjevil."

Nevím, jestli jste četl knihu Riche Rolla „Hledání ultra“. Roll se kdysi pokoušel se svým parťákem o projekt, který nazvali EPIC 5 – 5 Ironmanů na pěti havajských ostrovech v pěti dnech. Nakonec jim to kvůli logistice zabralo celý týden. Nelákala by vás podobná výzva?
"Jsem profesionál, který živí svou rodinu. Do něčeho podobného bych určitě šel, ale za podmínek slušných prize money nebo dostatečného zafinancování sponzorem. Fyzicky bych to jako velký problém neviděl. Do budoucna mne láká i nový závod sedmi maratonů za sedm dní na sedmi kontinentech, který se bude premiérově konat teď v lednu. Počkám na ustavení traťového rekordu a pak ho někdy zkusím překonat. Pořádá to firma, která dělá právě závody na Antarktidě a severním pólu. Na Antarktidě už držím rekord na maraton i sto kilometrů, na severním pólu se o rekord pokusím v dubnu."

 

Právě se děje

Další zprávy