Nutností budou uvnitř roušky, což zástupci českého sportu nepovažují za šťastné řešení a upozorňují na zdravotní i bezpečnostní rizika s tím spojená.
Profesionální soutěže budou bez zvláštního režimu, ale diváci se do ochozů nevrátí. Hrát se bude bez diváků do chvíle, kdy vláda rozhodne o přechodu do druhého stupně PES. I pak ale bude počet diváků omezen. Stát se tak podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) může nejdříve za dva týdny, možná ještě později. Uvedl to na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.
V případě amatérského sportování v třetím stupni, tedy od čtvrtka, budou moci lidé využívat vnitřní sportoviště pro individuální sporty do deseti osob, venku spolu budou moci soutěžit dva týmy. Amatérští sportovci budou muset mít ve vnitřních prostorech na ústech roušky, testovaní profesionálové ne.
"Právě hluboký výdech při sportovní aktivitě a další fyzické projevy lidského těla je potřeba regulovat stejně u všech. Nebylo by to správné ani spravedlivé a epidemicky odůvodnitelné," uvedl Blatný.
Povinnost amatérských sportovců mít v halách roušky s ním chce ještě projednat vedení Národní sportovní agentury.
"Jsme rádi, že vláda rozhodla o otevření sportovišť včetně fitness center a bazénů. Je to velmi důležité pro zdraví a psychiku národa, neboť v současné době už venkovnímu sportování počasí příliš nepřeje a tudíž se budou moci lidé udržovat v kondici ve vnitřních sportovištích. Určitě ale bude předseda Milan Hnilička ještě vyjednávat ohledně nutnosti používání roušek při aktivním sportování, neboť tuto povinnost v řadě sportů vnímáme jako problematickou," uvedla Národní sportovní agentura prostřednictvím mluvčího Jakuba Večerky pro ČTK.
Na komplikace spojené s nošením roušek při sportu upozornil i předseda České unie sportu Miroslav Jansta, jenž také kvituje otevření bazénů, fitness center a dalších vnitřních sportovišť.
"Stejně jako Národní sportovní agentura vnímáme používání roušek jako problematickou povinnost. Je to určitě složitě představitelná komplikace. Obáváme se toho, že běhání a sportování s rouškou ve vnitřních prostorech je zdravotním rizikem - zejména u dětí, které se budou neustále zadýchávat. A těm, co nosí brýle, se budou neustále zamlžovat, takže hrozí i zranění," uvedl Jansta v prohlášení zaslaném ČTK.
"Rouška umožní jen rekreační pohyb nenáročný na zadýchání. Tohle je opatření, které opět dětem sport znesnadní a zprotiví. A hrozí, že raději místo sportování zůstanou doma," konstatoval Jansta.
Zavedení povinnosti sportovat v halách s rouškou je podle předsedy badmintonového svazu Petra Koukala nepochopitelný krok. "Zvlášť u badmintonu, kde jsou dva hráči daleko od sebe, mnohá centra jsou navíc velmi dobře provzdušněná s vysokým stropem. Badminton je velmi dynamický a během výměny dochází k intenzivním pohybům. Rouška tak představuje spíše zdravotní riziko," uvedl Koukal v prohlášení.
Obává se, že obnovení sportu v tomto režimu nepomůže. "Tohle řešení veřejnost na kurty moc nepřiláká a badmintonová centra budou nadále ve velké finanční tísni," konstatoval trojnásobný olympionik.
Například ve fitness centrech bude platit pravidlo jednoho člověka na 15 metrů čtverečních, režimová opatření budou platit i v šatnách, uvedl vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). "Trénink bude v individuálních odstupech minimálně dva metry, samozřejmě s výjimkou vztahu klient - trenér. Je tam zákaz fyzické interakce, pokud je to možné. Skupinové lekce budou v režimu 9+1," řekl Havlíček.
Systém pro uvolňování nebo zpřísňování opatření označovaný názvem PES vychází z rizikového skóre rozděleného do pěti stupňů. To se vypočítává podle výskytu nových případů na 100 000 obyvatel za posledních 14 dní, výskytu nákazy mezi seniory, reprodukčního čísla a podílu pozitivních testů v jejich celkovém počtu.