Obrazem: To byl Jiří Raška, aneb Franta z Remsa Boys

Obrazem: To byl Jiří Raška, aneb Franta z Remsa Boys
,,Byl to nádherný let v nekonečném tichu, který trval kratičký lidský věk. Malíř a redaktor Ota Mašek skoro omdlel, fotoreportér Jarda Skála přestal fotografovat. Trenér Remsa si omýval obličej sněhem a písklavý skokan Nor Wirkola přestal pískat." Tak popsal Ota Pavel jeho skok v Grenoblu, který mu nakonec vynesl zlatou medaili.
Raška během své kariéry slavil mnoho dalších úspěchů. V Grenoblu krom zlata získal ještě stříbro a další dvě medaile získal na mistrovstvích světa. V roce 1971 také vyhrál Turné čtyř můstků, což se poté povedlo z Čechů už jen Jakubu Jandovi.
Není divu, že mu v roce 2011 bylo Václavem Klausem uděleno státní vyznamenání "Za zásluhy". Již v té době si stěžoval na problémy se srdcem.
O český sport se bezesporu zasloužil. Stejně jako Dana Zátopková a její manžel Emil. "Je to velká ztráta pro český sport. Jirka byl legenda, vždyť jako první Čech vyhrál zimní olympijské hry," řekl Milan Jirásek, předseda Českého olympijského výboru.
"Podepsal Dva tisíce slov. Vychovával mladé skokany, celý život byl věrný sportu a lyžování," řekl Jirásek.
Foto: Eduard Erben
Jakub Šafránek Jakub Šafránek
20. 1. 2012 13:30

V pátek 20. ledna odešel ze světa živých do světa nesmrtelných legend český skokan na lyžích Jiří Raška. Rodák z Frenštátu pod Radhoštěm zemřel v necelých jednasedmdesáti letech na následky dlouhé nemoci. Raška se do dějin československého sportu nesmazatelně zapsal během olympiády v Grenoblu, kde získal pro ČSSR první zlatou medaili ze zimních her v historii.

 

Právě se děje

Další zprávy