Objasnění v otázce ruského dopingu? WADA se dostane k záznamům z moskevské laboratoře

ČTK ČTK
14. 12. 2018 18:41
Světová antidopingová agentura WADA získá v pondělí přístup do moskevské laboratoře, kde by se její delegace měla dostat i k původním záznamům o prováděných testech sportovců. Oznámili to zástupci WADA. Informace ze systému LIMS by měly přispět k objasnění rozsahu státem podporovaného systematického dopingu v ruském sportu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Právě poskytnutí informací bylo klíčovou podmínkou WADA pro zářijové zrušení suspendace národní antidopingové agentury RUSADA, kterou zatím ruská strana nesplnila. Údaje z počítačů laboratoře přitom Rusko musí poskytnout do konce roku, jinak bude tamní antidopingová agentura opět suspendována.

Ruské úřady rovněž musejí zajistit, že případné nové testy vzorků, které WADA může po kontrole dat nařídit, budou dokončeny do 30. června 2019. "Úplný přístup do laboratoře a k datům byl základem pro naše rozhodnutí z 20. září. Je potěšující, že jsme udělali další krok k tomu, abychom to realizovali," řekl generální ředitel WADA Oliver Niggli.

Delegace WADA získala poprvé přístup do moskevské laboratoře na konci listopadu. Na předání dat se ale její zástupci s ruskými úřady nedohodli.

Akreditace moskevské laboratoře byla pozastavena v listopadu 2015 po doporučení vyšetřovací komise WADA. Ta měla důkazy o tom, že Rusko s podporou státu podvádělo a zaměňovalo výsledky testů sportovců během zimních olympijských her 2014 v Soči.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Midtjylland se na duel se Slavií naladil výhrou 1:0 nad Randers

Fotbalisté Midtjyllandu se na středeční odvetu 4. předkola Ligy mistrů proti Slavii naladili výhrou. Ve 3. kole dánské ligy porazili 1:0 Randers. Obhájce titulu naplno bodoval ve druhém ze tří kol nového ročníku, přičemž podruhé za sebou vyhrál stejným výsledkem. Dnes o triumfu domácích rozhodl v 6. minutě Božidar Kraev.

Dánský celek, který si v úterý z Edenu odvezl bezbrankovou remízu, usiluje o první postup do základní skupiny Ligy mistrů. Naopak Slavia touží po druhém účasti v hlavní fázi po sobě a celkově třetí v historii.

Trenér Midtjyllandu Brian Priske nasadil dnes sestavu: Hansen - Dyhr, Sviatchenko, James, Andersson (61. Cools) - Anderson, Onyeka (61. Madsen), Kraev - Sisto (82. Isaksen), Júnior Brumado (74. Vibe), Mabil (82. Evander).

Další zprávy