A není divu. Anglická Premier League je nejlukrativnější fotbalová liga na světě, s televizními právy v hodnotě kolem 105 miliard korun a s obrovským marketingovým potenciálem dosahuje stále vyššího počtu diváků v rozvojovém světě.
Americká expanze do Premier League
Obchodníci z USA v oblasti sportu se v posledních dvou letech vrhli na Anglii. Z dvaceti týmů Premier League jsou hned tři vlastněni Američany: Manchester United, Aston Villa a Liverpool.
Jen pro zajímavost, Chelsea vlastní ruský obchodník, Portsmouth francouzsko-ruský, Fulham egyptský a West Ham získala islandská skupina.
Když se k tomu připočte kanadský obchodník Jack Kachkar, jenž nedávno převzal francouzský klub Olympique Marseille, zdá se, že evropský fotbalový byznys nebyl nikdy pro cizí investory atraktivnější.
"I když by si to možná někteří přáli jinak, globalizace vlastnictví fotbalových klubů je zde a bude i nadále realitou," říká Grant Ingles z poradenské firmy Deloitte's Sports Business Group.
Podle něj bude zejména v anglické lize, nejbohatší v Evropě, fascinující sledovat, jak zahraniční vlivy ovlivní a rozvíří fotbalový byznys.
Paul Swangard, výkonný ředitel Warsaw Sports Marketing Center na univerzitě v Oregonu říká, že přitažlivost evropského fotbalu pro americké investory není překvapivá.
"Vidí, že se vyplatí účastnit se velkých mezinárodních příležitostí a sponzorství," říká. Na příkladu Manchesteru United, jenž prodává své reklamní zboží v Asii, prý Američané vidí, jak výhodné je účastnit se zaběhlého byznysu, než aby ho museli vytvářet.
Americká fotbalová, baseballová či basketbalová liga se snaží expandovat za mořem, jenže mnohé Asiaty či Afričany americké sporty nebaví a raději sledují klasický evropský fotbal. Navíc fotbalový byznys je na vzestupu.
Příjmy ve fotbale rostou
Deloitte nedávno zveřejnil žebříček dvaceti klubů s největšími příjmy. Zatímco v sezoně 1996-97 si tato elitní dvacítka dohromady vydělala v přepočtu 33,4 miliard korun, nyní to bylo již více jak 91,7 miliard Kč.
"Fotbal zůstává rostoucím sportem, zejména na té nejvyšší úrovni," potvrzuje Dan Jones, šéf sportovní skupiny Deloitte.
Podle nejnovějších údajů Deloitte vede žebříček sezony 2005/06 španělský klub Real Madrid s celkovými příjmy v přepočtu 8,1 miliard korun.
Mezi dvaceti nejbohatšími kluby jich je osm anglických, čtyři italské, tři německé, dva španělské, po jednom mají Francie, Skotsko a Portugalsko.
"Příští rok můžeme očekávat, že první dvacítka klubů bude mít desetkrát vyšší příjmy než před deseti lety," předpovídá Jones. Deloitte očekává, že každý klub z elitní dvacítky překoná hranici 100 milionů eur (2,8 miliard Kč).
Premier League má již nyní příjem v přepočtu 52,3 miliard Kč, což je o 40 procent více než druhá nejlukrativnější fotbalová liga, italská Serie A.
Anglické kluby skupují Američané
Anglickou fotbalovou ligu to činí čtvrtou nejvýnosnější soutěží ze všech sportů po celém světě, hned za třemi nejpopulárnějšími severoamerickými ligami - NFL (americký fotbal), MLB (baseball) a NBA (basketbal).
Americká expanze do anglického fotbalu začala před dvěma lety, kdy Manchester United s příjmy v přepočtu kolem 6,8 miliard Kč koupil za 31,1 miliard korun Malcolm Glazer, vlastník týmu amerického fotbalu Tampa Bay Buccaneers.
Minulý rok ho následoval Randy Lerner, vlastník dalšího klubu NFL, Cleveland Browns. Ten pořídil Aston Villu za v přepočtu 2,5 miliard korun. Minulý týden se uskutečnil další americký obchod v anglických vodách. Za téměř 9 miliard korun koupili Liverpool George Gillett, jemuž patří celek NHL Montreal Canadiens, a Tom Hicks, vlastník dalšího klubu NHL, Dallas Stars, a baseballového klubu Texas Rangers.
Do evropského sportovního byznysu tak vtrhl nový druh hráčů - Američané se zkušenostmi z výnosných sportovních soutěží v USA.