Nymburk prohrál doma s Rigou. Postup se komplikuje

21. 2. 2012 20:27
Nymburk - Riga 80:84 po prodloužení
Basketbalisté Nymburka - ilustrační foto.
Basketbalisté Nymburka - ilustrační foto. | Foto: BK Nymburk

Nymburk - Basketbalisté Nymburku prohráli v 5. kole osmifinálové skupiny Evropského poháru ULEB doma s VEF Riga 80:84 po prodloužení a zkomplikovali si boj o postup do čtvrtfinále.

K němu potřebují v posledním zápase porazit Gravelines a doufat, že Riga podlehne Valencii. Pak Nymburku pomůže lepší bilance ze vzájemných zápasů, protože v Rize vyhrál o deset bodů.

Oba týmy věděly o důležitosti utkání, a tak se od začátku hrál opatrný a vyrovnaný basketbal. Nymburku se povedlo v první čtvrtině lehce odskočit, především zásluhou devíti bodů Chestera Simmonse, ovšem Riga se rychle dotáhla.

Nymburk i přes skvělý závěr prohrál ve Valencii o bod
Nymburku se povedl velký obrat, přesto Valencii podlehl

To samé se opakovalo ve druhé čtvrtině, kdy Nymburk utekl dokonce na 11 bodů, ale pak přišlo velké trápení domácích v útoku. Za deset minut hry dali jediný koš a šňůrou 2:18 dovolili Rize otočit na 41:46. Pak se sice Nymburk na chvilku probudil a znovu se dotáhl, ale přišly dvě rychlé trojky Rigy a do poslední čtvrtiny šel český mistr s mankem sedmi bodů.

Do závěrečných deseti minut vstoupil Nymburk s velkou koncentrací, pozornou obranou a ztrátu rychle smazal šňůrou 8:0. Od té doby se hrál znovu vyrovnaný zápas.

Nymburk těžil z toho, že Simmons v důležitých chvílích bral v útoku odpovědnost na sebe a že velmi dobrý zápas hrál Mike Lenzly, který kromě obvyklé obrany přidal také útok. Hodně důležitá byla především smeč 189 centimetrů vysokého rozehrávače přes obránce na 66:61.

V koncovce do utkání výrazně promluvil rozhodčí, který 40 vteřin před koncem odpískal velmi přísnou nesportovní chybu Petru Bendovi a daroval Rize čtyři trestné hody, kterými vyrovnala na 68:68, a ještě míč z půlky. Hosté sice následný útok neproměnili, podobně na tom byl ale Simmons a zápas šel do prodloužení.

Benda si to v přidané pětiminutovce nahrazoval, když dal osm bodů Nymburku, ale v útoku byl příliš osamocen a Riga minutu před koncem prodloužení vedla o pět bodů. Koncovku si pak pohlídala zásluhou trestných hodů, které měla výrazně lepší než Nymburk. Zatímco český celek minul hned 14 trestných hodů, Riga jen čtyři.

Nejlepším střelcem zápasu byl s 22 body Benda, Simmons přidal 19 bodů. Na straně hostů dal 21 bodů rozehrávač Bertans.

Osmifinále Evropského poháru ULEB basketbalistů - 5. kolo:

Skupina I:

ČEZ Nymburk - VEF Riga 80:84 po prodl. (25:23, 39:36, 48:55, 68:68)
Nejvíce bodů: Benda 22, Simmons 19, Lenzly 13, Pumprla 11 - Bertans 21, Valters 16, Jahovičs 13, Millage 12. Rozhodčí: Michajlov (Rus.), Juras (Srb.), Trawicki (Pol.). Fauly: 23:30. Trestné hody: 36/22 - 24/20. Trojky: 4:6.

1. Valencie 4 4 0 302:255 8
2. VEF Riga 5 3 2 361:374 8
3. ČEZ Nymburk 5 2 3 393:380 7
4. Gravelines 4 0 4 248:295 4