Praha - Fiaskem skončil pokus Českého olympijského výboru o představení nových verzí české národní hymny. Na sociálních sítích se kolem citlivého tématu rozpoutalo peklo. Drtivá většina reakcí se nesla v silně negativním duchu.
Proto netrvalo dlouho a olympionici přispěchali s prohlášením. Prý vítají, jak obrovskou diskusi nové verze vyvolaly.
"Cílem bylo nastolit toto téma na celonárodní úrovni. Věříme, že se o tom bude diskutovat i nadále a ve věcné rovině," prohlásil předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval.
Podle něj nemá ČOV ambici nové verze písně Kde domov můj od hudebního skladatele Miloše Boka prosazovat.
"Jsme rádi, že téma vyvolalo spoustu emocí, že se o ní všude diskutuje. Nová nahrávka vznikla proto, aby vyvolala debatu, nic jiného," vysvětlil Kejval. "Naše verze nenutíme," dodal.
Olympionici vědí, že jde o velmi citlivé téma. Přesto považují za vhodné debatu o podobě české hymny otevřít. "Pro nás je důležité, že lidé začnou diskutovat o druhé sloce, kterou, jak se ukazuje, řada lidí předtím ani neznala," upozornil Kejval.
Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd chce do měsíce svolat grémium, na němž by odborníci a muzikologové vedli další diskusi.
"Je dobře, že se tomu budou věnovat, tuhle iniciativu vítáme. Jsem plný očekávání, co ta odborná diskuse přinese," řekl Kejval.
Celá snaha otevřít diskusi vzešla od olympijského výboru proto, že se hymna hraje nejčastěji pro úspěšné sportovce. Náklady na vytvoření nových nahrávek činí asi 600 tisíc korun téměř polovina z nich je hrazena ze soukromých zdrojů členů výkonného výboru. Zbytek prý ČOV hradil z vlastních zdrojů.