Nová senzace se nekonala. Házenkáři vydrželi s favority pouze poločas

11. 1. 2024 22:31
Čeští házenkáři ve svém úvodní utkání základní skupiny na mistrovství Evropy v Německu prohráli s největším favoritem turnaje Dánskem 14:23.
Mikkel Hansen proniká mezi Matěje Havrana a Tomáše Pirocha
Mikkel Hansen proniká mezi Matěje Havrana a Tomáše Pirocha | Foto: Reuters

Národní tým v Mnichově v poločase držel s úřadujícími mistry světa nadějnou remízu 9:9, po změně stran však selhal v útoku a dal jen pět branek. Španělskému trenérovi Xavieru Sabatému nevyšla premiéra na velké akci na české lavičce.

Národní mužstvo nedokázalo navázat na senzační vítězství nad Dánskem z evropského šampionátu v roce 2018. V dalším zápase na turnaji se Češi utkají v sobotu s Portugalskem a půjde o klíčový duel v boji o postup. Skupinu F Sabatého svěřenci zakončí v pondělí proti Řecku. Do další fáze mistrovství postoupí první dva týmy, národní celek po úvodním kole ztrácí dva body na Dánsko a Portugalsko.

Ze sedmnáctičlenné české nominace na šampionát pro úvodní zápas nezbylo místo pro Mořkovského. Mezi tyčemi nechyběla gólmanská jednička Mrkva, který nedochytal páteční vítěznou generálku v Maďarsku. Proti Dánům ho čekal souboj s bývalým spoluhráčem z německého Kielu hvězdným brankářem Niklasem Landinem.

Český tým hnalo v téměř vyprodané hale v Mnichově vpřed několik tisíc fanoušků. Ve druhé minutě k jejich radosti otevřel skóre Piroch, poté ale Sabatého svěřenci zhruba 12 minut neskórovali a Seveřané odskočili do vedení 4:1.

Outsider nicméně zabral a Babák v 18. minutě srovnal na 5:5. V první půli dominovaly defenzivy, pět zákroků si připsal v české brance Mrkva. Po jednom z nich se na opačné straně prosadil mladší z bratrského dua Patzelů Jonáš a Sabatého výběr podruhé v zápase vedl (9:8). Seveřané nicméně do přestávky stihli vyrovnat.

Zkušenému dánskému trenérovi nadmíru vyšlo střídání mezi tyčemi. Landina na konci první půle nahradil Nielsen a po změně stran branku doslova zavřel. Od stavu 10:10 dali Seveřané, kteří jako první vyhráli tři světové šampionáty po sobě, šest gólů v řadě a získali definitivně kontrolu nad utkáním.

Češi pálili z nepřipravených pozic a podobně jako v úvodním dějství 11 minut střelecky mlčeli. Dánové toho ale na rozdíl od první půle dokázali využít. Čtyři góly dal z křídla Mrkvův spoluhráč z Kielu Magnus Landin. Závěr už se dohrával a český tým jen se štěstím unikl dvouciferné porážce.

Podobně nevydařeně vstoupil i do Eura před šesti lety v Chorvatsku, kde na úvod utrpěl debakl 15:32 od Španělska, ale nakonec šestým místem na turnaji vyrovnal maximum na kontinentálním mistrovství.

Dánsko - Česko 23:14 (9:9)

Sestava a branky Česka: Mrkva, Hrdlička - Hrstka, Piroch 2, J. Patzel 1, Štěrba, Kašpárek 3, Reichl 1, Babák 2, Trkovský, Havran, Klíma 1, V. Patzel 4/1, Solák, Zeman, Režnický.

Nejvíce branek Dánska: Hansen 5/4, M. Landin, Pytlick oba 4. Rozhodčí: K. Gasmi, R. Gasmi (oba Fr.). Sedmimetrové hody: 4/4 - 2/1. Vyloučení: 3:3. Diváci: 11.615.

1. Dánsko 1 1 0 0 23:14 2
2. Portugalsko 1 1 0 0 31:24 2
3. Řecko 1 0 0 1 24:31 0
4. Česko 1 0 0 1 14:23 0