Nor Northug vítězem skiatlonu ve Falunu

ČTK
8. 3. 2006 17:39
Falun - Norský běžec na lyžích Petter Northug  vyhrál dnešní skiatlon Světového poháru ve švédském Falunu. Northug vyšel vítězně z hromadného finiše šestadvaceti běžců v závodu na 2x10 kilometrů  klasickou a volnou technikou. Nejlepší český závodník Jiří Magál skončil   jednadvacátý, stříbrný olympijský medailista z klasické patnáctky Lukáš  Bauer byl o sedm míst horší.
Lukáš Bauer vede na svém úseku štafetový závod na 4 x 10 km.
Lukáš Bauer vede na svém úseku štafetový závod na 4 x 10 km. | Foto: ČTK/AP

Dvacetiletý Northug si zajistil premiérovou výhru ve Světovém poháru s  náskokem pěti desetin sekundy. Za ním projela cílem shodně trojice běžců a  fotofiniš rozhodl o tom, že druhý skončil Němec Tobias Angerer, který si  čtyři závody před koncem sezony upevnil vedení v průběžném pořadí. Třetí  byl jeho krajan Axel Teichmann a "bramborová medaile" zbyla na Nora Torda
Aslea Gjerdalena.

Na jednoduché trati se až do finiše udržela početná skupina běžců. Magál se  posledních pět kilometrů marně snažil na profilu bez příkrých stoupání pole  roztrhat. V cílové rovině se propadl a dojel jednadvacátý s odstupem 5,3  vteřiny. Bauer se v čele neobjevoval a neměl síly bojovat o stupně vítězů.

Další český běžec Milan Šperl získal body do SP za 26. místo, Martin Koukal  se o čtyři místa do bodované třicítky nevešel.

Muži - skiatlon (2x10 km):
1. Northug (Nor.) 51:42,2 min., 2. Angerer -0,5, 3. Teichmann (oba Něm.)  -0,5, 4. Gjerdalen -0,7, 5. Estil (oba Nor.) -1,1, 6. Bajčičák (SR) -1,8,  7. Jonnier -2,0, 8. Vittoz (oba Fr.) -2,0, 9. Checchi (It.) -2,0, 10.  Sommerfeldt (Něm.) -2,1, ...21. Magál -5,3, 26. Šperl -9,4, 28. Bauer  -16,1, 34. Koukal (všichni ČR) -51,2.