Nibali suverénně opanoval Giro, v Brescii vládl Cavendish

26. 5. 2013 17:21
Vincenzo Nibali slaví

Brescia - Italský cyklista Vincenzo Nibali je poprvé vítězem Giro d'Italia. Poslední etapu s cílem v Brescii vyhrál v hromadném spurtu Brit Mark Cavendish a připsal si pátý úspěch v letošním ročníku.

Nibali se oblékl do růžového trikotu vedoucího jezdce po sedmé etapě a ve zbylých dvou týdnech ho udržel. Na cestě za druhým triumfem v Grand Tour po vítězství na Vueltě v roce 2010 osmadvacetiletý Ital vyhrál horskou časovku a sobotní náročnou "zimní" etapu v horách, kterou jezdci končili mezi sněhovými vločkami.

Závod nedokončili Wiggins ani Hesjedal

Svůj náskok na druhého Kolumbijce Rigoberta Urána navýšil na 4:43. Třetí skončil Australan Cadel Evans, jehož jediným vítězstvím na Grand Tour zůstává předloňský titul z Tour de France.

Závod poznamenaný nepřízní počasí kvůli zdravotním potížím nedokončili obhájce vítězství Kanaďan Ryder Hesjedal a britský favorit Bradley Wiggins, kteří shodně odstoupili po dvanácté etapě.

Spurtérský král Cavendish získal poprvé na Giru červený trikot pro vítěze bodovací soutěže a zkompletoval svou sbírku z Grand Tours. Předloni ovládl bodování na Tour a v roce 2020 na Vueltě.

Cyklistický závod Giro d'Italia:

Závěrečná 21. etapa Riese Pio X - Brescia (199 km): 1. Cavendish (Brit./Omega Pharma Quick-Step) 5:30:09, 2. Modolo (It./Bardiani Valvole), 3. Viviani (It./Cannondale), 4. Nizzolo (It./RadioShack), 5. Mezgec (Slovin./Argos), 6. Ferrari (It./Lampre), 7. Dehaes (Belg./Lotto), 8. Belletti (It./AG2R), 9. Visconti (It./Movistar), 10. Paolini (It./Kaťuša) všichni stejný čas.

Konečné pořadí: 1. Nibali (It./Astana) 84:53:28, 2. Urán (Kol./Sky) -4:43, 3. Evans (Austr./BMC Racing) -5:52, 4. Scarponi (It./Lampre) -6:48, 5. Betancur (Kol./AG2R) -7:28, 6. Niemiec (Pol./Lampre) -7:43, 7. Majka (Pol./Saxo-Tinkoff) -8:09, 8. Intxausti (Šp./Movistar) -10:26, 9. Santambrogio (It./Vini Fantini) -10:32, 10. Pozzovivo (It./AG2R) -10:59.