Mingačevir - Suverénním způsobem vstoupil do programu Evropských her singlkanoista Martin Fuksa. V Mingačeviru, kde rychlostní kanoisté absolvují své závody, vyhrál úvodní rozjížďku na trati 1000 metrů a postoupil rovnou do pondělního finále. V něm se bude snažit navázat na stříbro z loňského mistrovství světa v Moskvě.
"Jelo se mi dobře. Vždy, když vedete rozjížďku, tak je to v konci o hlídání. Chtěl jsem mít nějaký náskok, abych mohl soupeře v případě, že by do mě šli, odstřelit. To se mi povedlo a vyhrál jsem," pochvaloval si Fuksa v rozhovoru s novináři.
Nejel ani naplno
Rozjížďku vyhrál i přesto, že podle svých slov nejel naplno. "Byla to docela pohodová jízda. Byl z toho celkově třetí čas za dvěma favority Sebastianem (Brendelem) a Attilou (Vargou), tak se je budu snažit co nejvíce potrápit ve finále," podotkl dvaadvacetiletý český reprezentant.
Fuksa věří, že do elitní trojice se dostane. "Na jednu stranu si myslím, že jsem na takové úrovni, že bych měl chtít medaili. Vím ale, že každý den není posvícení a ne vždy se to povede. Cíl je ale v každém závodě medaile, takže se o to pokusím i zítra," slíbil.
Uspět chce o to více, že Evropské hry se konají poprvé. "Takže můžu získat medaili na něčem, co ještě nebylo, a do konce života říkat, že ji mám z akce, která byla poprvé. Byla by to paráda," řekl Fuksa.
S trávou ani řasami nebojoval
Rychlostní kanoisté bojují o medaile v Mingačeviru, kde Ázerbájdžánci postavili nový areál u obří přehrady. Na rozdíl od kajakářů nemusel Fuksa bojovat s trávou a řasami ve vodě, které se chytají kolegům za kormidla, zase ale bojoval s protiproudem. "Ty mě zaskočily, jako všechny závodníky tady. Dnes si ale podle časů myslím, že je zastavený. Nebo jedeme hodně rychle," pousmál se Fuksa.
Organizátoři však podle všeho již dopředu počítali s tím, že při závodním programu nebudou přehradu upouštět. "Jinak mi to tady přijde v pohodě. Jen mi chybí vratný kanál, protože ten je super v tom, že máte pohodlí. Když jedete závod, tak nedostáváte vlny od ostatních rozjíždějících kolegů," řekl.
Vcelku bez větších problémů se vyrovnává i s vysokými teplotami. V Mingačeviru je stále přes 36 stupňů Celsia. "Je to lepší než trénovat v teplotách pod nulou, to není sranda. Teď už takové teplo jako v pátek, kdy jsme přiletěli, není. První den to bylo hrozné a nemohl jsem spát. Teď už to docela jde, asi už jsme aklimatizovaní. Dusno není úplně příjemné, ale dá se to přežít," pousmál se Fuksa.
Spokojený je i se stravou a podmínkami ve vesnici, ve které jsou sportovci ubytování. "Jen mě trochu mrzí, že je tam každý den nějaký program a docela to řve. A já jsem zvyklý vstávat brzy, tak chodím i brzy spát," řekl rodák z Nymburka.