Německo má nového tenisového miláčka

SportPlus, ČTK, Reuters
15. 5. 2007 14:30
Hamburk - Německo má vedle Tommyho Haase novou tenisovou modlu, novou naději, že po delší pauze zase někdo naváže na staré úspěchy Beckera či Sticha.
Tenista Philipp Kohlschreiber se raduje z vítězství v prvním kole turnaje Masters v Hamburku nad Kypřanem Baghdatisem. | Foto: Reuters

Prize money: 1 131 308 dolarů

Momentální jedenáctka světového žebříčku, devětadvacetiletý Tommy Haas, už není na zachraňování německé tenisové cti sám. Začátkem května totiž dal o sobě pořádně vědět o šest let mladší kolega, Philipp Kohlschreiber.

• Tenisové výsledky on-line ZDE

Ve Stichových stopách

Hráč si rychle získal srdce německých fanoušků. Svou první účast ve finále turnaje ATP hned proměnil v titul. Devětačtyřicátému hráči světa se to navíc povedlo na turnaji v Mnichově, tedy před vlastními příznivci.

Kohlschreiber zazářil doslova "doma", neboť bydlí jen několik minut od Mnichova v obci Oberhaching.

Jeho mnichovský triumf, jenž ho vynesl až na třiatřicáté místo světového žebříčku, byl o to překvapivější, že nečekanou smršť nenasazeného hráče odnesla favorizovaná světová patnáctka a semifinálový přemožitel Tomáše Berdycha, Michail Južný.

Pikantní na třísetovém souboji (2:6 6:3 6:4) byl fakt, že se jednalo o klání spoluhráčů ze čtyřhry. Přestože měli oba ze všech zúčastněných párů nejvíce zápasů v nohách, získali deblový titul, když ve finále porazili český pár Jan Hájek, Jaroslav Levinský 6:1 a 6:4.

Kohlschreiber se stal prvním německým vítězem v Mnichově od roku 1994, kdy v Bavorsku triumfoval Michael Stich.

Více o Kohlschreiberově triumfu v Mnichově čtěte zde

Ve Stichových stopách může kráčet i nyní na turnaji série Masters v Hamburku. Ten byl totiž i v Hamburku posledním Němcem, jenž turnaj opanoval. Stalo se tak před dlouhými čtrnácti lety.

Na formu mladě německé naděje bude velmi nerad vzpomínat Kypřan Marcos Baghdatis. Toho miláček místního publika porazil ve svém prvním hamburském utkání již podruhé ve dvou týdnech (7:5, 6:3). Poprvé se mu to povedlo 5. května v mnichovském semifinále (6:2, 6:3).

Kohlschreiber přitom mohl v Hamburku startovat jen díky divoké kartě.

Stoupající německá hvězda ještě přiživila svou popularitu na exhibici, během níž sehrála tenisovou partii se Španělem Tommym Robredem na unikátním povrchu - na palubě nákladní lodi v hamburském přístavu.

Kohlschreiber bezprostředně po odehrání vítězného míčku v mnichovském finále proti Južnému z Ruska. | Foto: Reuters

Konec zábavy?

Tím však pro něj zábava končí. Ve druhém kole mu totiž hrozí, že by mohl narazit na antukového krále Rafaela Nadala.

Dvacetiletý Španěl vyhrál v neděli jako první tenista v historii třikrát za sebou turnaj série Masters v Římě. Svou triumfální sérii na antuce prodloužil vítězstvím ve finále nad Fernandem Gonzalezem už na 77 zápasů.

Více o turnaji v Hamburku čtěte zde

Zábava možná brzy skončí i pro hamburský turnaj. ATP ho totiž chce stejně jako podnik v Monte Carlu od roku 2009 vyřadit ze série Masters.

Rothenbaum, největší tenisový stadion v Německu, hostí akci od roku 2000. Loni tu během ní oslavilo sté výročí pořádání turnajů.