Nejsou děti. Řada sportovních klubů kvůli tomu nedosáhne na dotace

ČTK ČTK
10. 1. 2019 11:20
O dotace v programu Můj klub, jehož prostřednictvím ministerstvo školství posílá státní prostředky přímo sportovním klubům a tělovýchovným jednotám, letos požádalo 42 procent ze 7300 sportovních klubů sdružených v České unii sportu (ČUS).
Olympiáda dětí a mládeže
Olympiáda dětí a mládeže | Foto: Facebook Olympiády dětí a mládeže

Zhruba třetina oddílů nemohla žádat, protože má méně než dvanáct dětských a mládežnických členů, což je podmínka pro přidělení dotace. Vyplývá to z loňského průzkumu ČUS.

Ministerstvo školství posílá část státní podpory přímo sportovním oddílům od roku 2016. Jedná se o peníze určené především na podporu sportování dětí a mládeže, v programu Můj klub je ale nyní zahrnuta i údržba a provoz sportovišť.

Pro letošní rok o dotace z tohoto programu zažádalo bezmála 6000 oddílů, z toho byla přibližně polovina sdružená v ČUS. Řada sportovních klubů ale nesplňuje podmínky a to nejen kvůli tomu, že se práci s mládeží nevěnují. O dotace nemohlo žádat 35 procent klubů sdružených v ČUS, tedy přibližně 2400.

"V drtivé většině se jedná o kluby, které fungují v menších městech či na vesnicích a nemají děti kde brát. Bohužel, ani nedisponují prostředky na nábor a větší vnitřní rozvoj," upozornil předseda ČUS Miroslav Jansta.

Příčinou nedostatku dětí je nejen stěhování rodin do větších měst, ale také konkurence všestranně zaměřených školních nebo komerčních zájmových sportovních kroužků.

"V rámci těchto kroužků je navíc o děti kompletně postaráno, protože je učitelé či trenéři vyzvednou přímo ve školce nebo škole, což rodičům velice vyhovuje. Navíc s dětmi pracují zábavnou formou pomocí všestranných her," popisoval Jansta.

Sportovní kluby a tělovýchovné jednoty bez dostatečné mládežnické základny mají problém se sháněním peněz na provoz a údržbu svých sportovišť. Ministerstvo totiž samostatný program určený pro tyto účely nevypsalo a zahrnulo ho do programu Můj klub.

"Často se bohužel stává, že kluby své veškeré prostředky dávají na zaplacení faktur za energii a za nájem tělocvičny na úkor možného financování svých trenérů, náborů či dalšího rozvoje," upozornil Jansta.

Loni v listopadu bylo v rejstříku sportu, který vede ministerstvo školství, evidováno 9100 sportovních klubů. O program Můj klub mají čím dál větší zájem. Zatímco loni jeho prostřednictvím dostaly peníze asi čtyři tisícovky klubů, pro rok 2019 žádalo o finanční prostředky 5951 klubů.

Celkem by si chtěly rozdělit 1,415 miliardy korun, což je bezmála o půl miliardy více, než bylo rozděleno loni. Uspokojeni by měli být všichni žadatelé, kteří předloží vyúčtování za rok 2018.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Ozbrojenci zastřelili na vancouverském letišti muže, podle úřadů šlo o válku gangů

Na mezinárodním letišti sloužícím kanadskému městu Vancouver zastřelili neznámí ozbrojenci v neděli 28letého muže. V pondělí o tom informovala agentura AP s odvoláním na kanadské úřady. Osmadvacetiletý muž byl zastřelen nedaleko odletové haly.

Policie byla přivolána na letiště krátce po 15:00 místního času v neděli a podařilo se jí zastavit auto s dvěma podezřelými. Ti na policisty zahájili palbu a ujeli. Policie našla vozidlo v plamenech o 28 kilometrů dál.

Kanadské úřady uvedly, že oběť byla policii známá a že incident souvisí s konfliktem mezi zločineckými gangy, jehož byla oblast v poslední době svědkem. Letiště zůstává otevřené.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v Coloradu zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy