Nejsou děti. Řada sportovních klubů kvůli tomu nedosáhne na dotace

ČTK ČTK
10. 1. 2019 11:20
O dotace v programu Můj klub, jehož prostřednictvím ministerstvo školství posílá státní prostředky přímo sportovním klubům a tělovýchovným jednotám, letos požádalo 42 procent ze 7300 sportovních klubů sdružených v České unii sportu (ČUS).
Olympiáda dětí a mládeže
Olympiáda dětí a mládeže | Foto: Facebook Olympiády dětí a mládeže

Zhruba třetina oddílů nemohla žádat, protože má méně než dvanáct dětských a mládežnických členů, což je podmínka pro přidělení dotace. Vyplývá to z loňského průzkumu ČUS.

Ministerstvo školství posílá část státní podpory přímo sportovním oddílům od roku 2016. Jedná se o peníze určené především na podporu sportování dětí a mládeže, v programu Můj klub je ale nyní zahrnuta i údržba a provoz sportovišť.

Pro letošní rok o dotace z tohoto programu zažádalo bezmála 6000 oddílů, z toho byla přibližně polovina sdružená v ČUS. Řada sportovních klubů ale nesplňuje podmínky a to nejen kvůli tomu, že se práci s mládeží nevěnují. O dotace nemohlo žádat 35 procent klubů sdružených v ČUS, tedy přibližně 2400.

"V drtivé většině se jedná o kluby, které fungují v menších městech či na vesnicích a nemají děti kde brát. Bohužel, ani nedisponují prostředky na nábor a větší vnitřní rozvoj," upozornil předseda ČUS Miroslav Jansta.

Příčinou nedostatku dětí je nejen stěhování rodin do větších měst, ale také konkurence všestranně zaměřených školních nebo komerčních zájmových sportovních kroužků.

"V rámci těchto kroužků je navíc o děti kompletně postaráno, protože je učitelé či trenéři vyzvednou přímo ve školce nebo škole, což rodičům velice vyhovuje. Navíc s dětmi pracují zábavnou formou pomocí všestranných her," popisoval Jansta.

Sportovní kluby a tělovýchovné jednoty bez dostatečné mládežnické základny mají problém se sháněním peněz na provoz a údržbu svých sportovišť. Ministerstvo totiž samostatný program určený pro tyto účely nevypsalo a zahrnulo ho do programu Můj klub.

"Často se bohužel stává, že kluby své veškeré prostředky dávají na zaplacení faktur za energii a za nájem tělocvičny na úkor možného financování svých trenérů, náborů či dalšího rozvoje," upozornil Jansta.

Loni v listopadu bylo v rejstříku sportu, který vede ministerstvo školství, evidováno 9100 sportovních klubů. O program Můj klub mají čím dál větší zájem. Zatímco loni jeho prostřednictvím dostaly peníze asi čtyři tisícovky klubů, pro rok 2019 žádalo o finanční prostředky 5951 klubů.

Celkem by si chtěly rozdělit 1,415 miliardy korun, což je bezmála o půl miliardy více, než bylo rozděleno loni. Uspokojeni by měli být všichni žadatelé, kteří předloží vyúčtování za rok 2018.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Praha chce automatizovat vjezd a placení na parkovištích P+R

Vedení hlavního města chce zautomatizovat vjezd, výjezd a placení na záchytných parkovištích P+R. Řidiči se zaregistrují prostřednictvím aplikace Moje Praha a nový systém bude snímat registrační značku vozu a následně vyřídí i platbu. ČTK to v rozhovoru řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Systém nyní město testuje v Letňanech. Řidiči zde ale zatím musí platbu vyřešit v aplikaci. Praha má dlouhodobě potíže s počtem míst na P+R a chystá jejich vybudování na dalších místech.

"Cílem je zmenšit fronty. Je spočítáno, že za standardních podmínek trvá výjezd v současné době 18 sekund. Ten se zkrátí na 14 sekund, což se možná nezdá, ale v praxi to bude významné," řekl Hřib.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zaveďme jeden volební obvod pro volby do sněmovny, navrhuje Hamáček. Chce posílit autoritu předsedů

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček by chtěl změnit systém voleb do Poslanecké sněmovny. Místo 14 volebních obvodů by byl jediný stejně jako u voleb do Evropského parlamentu. Hamáček do řekl v rozhovoru pro sobotní vydání Lidových novin. Podle něj by takový systém posílil autoritu předsedů politických stran.

"Při jednom obvodu bychom měli jednoho lídra dvěstěčlenné kandidátky. Odpadly by debaty o potřebném množství hlasů ke zvolení," řekl vicepremiér s odkazem na fakt, že počet hlasů nutných ke zvolení poslance se nyní kraj od kraje liší. Změna by měla dopad i dovnitř stran, v nichž by oslabili regionální bossové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy