"Pokud je nedostatek sněhu, přesouváme zájezdy na jiné termíny nebo je sami rušíme," řekl Aktuálně.cz Libor Šugárek z cestovní kanceláře Vítkovice Tours.
"Sněhu je sice málo, ale klienti zatím své zájezdy neruší," dodal
Podle mluvčího cestovní kanceláře Čedok naopak přibylo v posledních čtrnácti dnech objednávek do zahraničí.
"Pokud se lidé přeci jen rozhodnou zrušit zájezd, tak musí počítat s tím, že zaplatí storno dle platných ceníků dotyčné cestovní kanceláře," řekl mluvčí Čedoku.
Podle analytika cestovního ruchu Jaromíra Beránka nebude mít nedostatek sněhu ani takový dopad na cestovní kancláře, ale spíš na hotely a vleky. Tento rok čeští majitelé hotelů, vleků a pensionů prodělávají zhruba milion korun.
"Loňská sezona byla výrazně lepší, jelikož si vyrazil zalyžovat rekordní počet lidí," dodal Beránek.
Evropu trápí nedostatek sněhu
Lyžovat se sice dá, ale jen omezeně. Vleky jezdí málokde.
Lyžaři v Itálii mohou v oblasti Dolomit využít umělého sněhu. Omezený počet vleků jezdí ve Francii, Rakousku či Německu. I tam však musí lidé lační zimních radovánek vystoupat do vysokých nadmořských výšek či na ledovce.
Čeští vlekaři jsou v klidu
Lyžařské areály v českých horách teplý podzim příliš netrápí. V řadě středisek teprve završují poslední úpravy před sezonou.
Provozovatelé většinou počítají s tím, že se vleky rozjedou až v polovině prosince. Nebo o Vánocích. Podle oslovených majitelů ani není spuštění vleků před Mikulášem rentabilní.
V Libereckém kraji chtějí provozovatelé sezonu zahájit teprve po polovině prosince. Pokud by ale začalo mrznout nebo sněžit, začnou s úpravou tratí dříve.
Pomalý nástup zimy vítají
Firma Snowhill, provozovatel Ještědu a sportovních areálů v Herlíkovicích, Vysokém a Jablonci nad Jizerou, pomalý nástup zimy vítá. Na Ještědu totiž finišuje výstavba lanovky na Skalku.
Problém není ani se sezonními zaměstnanci. Část z nich již nastoupila a podílí se na přípravě center, ostatní provozovatelé přijmou až se skutečným začátkem zimy.
Všechny krušnohorské areály zimních sportů jsou v pohotovosti a připraveny na ochlazení a sněžení. Jejich zaměstnanci buď už nastoupili a nyní se věnují posledním úpravám, nebo čekají na zavolání provozovatelů.
"Uplynulá sezona byla hodně atypická. Je jasné, že se to nemůže opakovat každý rok. Když přijde sníh a mráz kolem poloviny prosince, budeme spokojeni," říká.
Na Zadově finišují se stavbou lanovky
Jiří Lhota ze Skiareálu Bublava. Radost má ze současného vývoje počasí starosta Božího Daru Jan Horník. Přestože obec provozuje skiareál, je pro ni nyní prioritní dokončení silničního obchvatu.
Na šumavském Zadově finišuje stavba nové čtyřsedadlové lanovky v části areálu Kobyla. "Loni už se touto dobou lyžovalo, ale letos výjimečně nám kvůli stavebním pracím pomalý nástup zimy vyhovuje," říká vedoucí provozu lyžařského areálu Luděk Sáska.
Dokončení stavby je v plánu kolem 15. prosince, před Vánocemi už by lanovka měla jezdit.
Ani Skiareál Lipno zatím nemá kvůli teplému počasí problémy. "Lyžování začátkem prosince využívají spíš lidé z regionu, kteří denně dojíždějí, žádné objednané kurzy zatím rušit nemusíme," říká ředitel společnosti Lipno Servis Luboš Krejza.
Ještě posbírat odpadky
V lyžařském areálu v Janských Lázních na Trutnovsku zaměstnávají nyní přibližně 25 lidí. "Na sezonu je všechno připraveno, takže pro zaměstnance musíme nyní práci doslova hledat. Například ve středu jsme znovu prošli sjezdovky a posbírali odpadky. Zkrátka uklízíme nebo opravujeme zábrany na okrajích sjezdovek," uvádí šéf vlekařů v Janských Lázních Petr Hynek.
V plné zimní sezoně pracuje v areálu na 80 lidí. Kvůli nedostatku sněhu a teplému počasí nebude o víkendu v provozu ani část sjezdovky u vleku Anděl na Černé hoře. Na svahu zůstává přibližně jen deseticentimetrová vrstva sněhu.
V lyžařském areálu v Petříkově v Jeseníkách provádějí údržbu, na kterou jindy není čas. Věří že provoz zahájí o Vánocích
Také na svazích Beskyd zatím není po sněhu ani památky. Vlekařům ale rovněž teplé počasí vyhovuje a připravují se na sezonu. Podle některých dokonce díky opožděném začátku zimy ušetří, spuštění vleků před Mikulášem totiž podle nich není v regionu rentabilní.
"Na sezonní práci u vleků si každoročně najímáme brigádníky a ti nastupují podle toho, jak je potřeba," říká správce největšího lyžařského areálu na Vysočině na Harusově kopci v Novém Městě na Moravě na Žďársku Karel Klapač.
Stálí zaměstnanci se v těchto dnech věnují údržbě technických zařízení a jejich přípravě na sezonu. Podobná situace je i v dalších střediscích v kraji.
Nával až před Vánocemi
Na sníh zatím stále čekají i vlekaři ze Zlínského kraje. "Za tu dobu, co tu působíme, jsme první lyžaře přivítali nejdříve v polovině listopadu. V roce 1997 to ale bylo například až 20. ledna," říká provozovatel areálů Kyčerka a Machůzky ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku Jiří Mucha.
Listopadové lyžování navíc může být pro vlekaře ekonomicky problematické. Náklady na úpravu sjezdovek a provoz vleků jsou stejné jako v plné sezoně, návštěvnost je ale daleko nižší.
"Lidé k nám začínají ve větším množství jezdit vždy až těsně před Vánoci, do té doby lyžují spíše ti skalní," říká provozovatel areálu na soláňském sedle Marek Cimala.