Houston při premiéře vyhořel, bez LeBrona se nevedlo ani Clevelandu

18. 10. 2018 8:52
Houston sice patří mezi favority soutěže, ale jen za první polovinu inkasoval od New Orleans 71 bodů a nakonec prohrál 112:131.
Cleveland už bez hvězdného LeBrona Jamese vstoupil do nové sezony porážkou s Torontem | Foto: Reuters

Houston - Basketbalisté Houstonu zahájili sezonu NBA porážkou, na svém hřišti podlehli New Orleans jasně 112:131. Premiéru v elitní soutěži má za sebou jednička letošního draftu Deandre Ayton, který s Phoenixem slavil vítězství 121:100 nad Dallasem. V dresu poražených Mavericks do ligy vstoupila trojka draftu Luka Dončič.

Dvacetiletý pivot Ayton zahájil kariéru v NBA solidně 18 body, deseti doskoky a šesti asistencemi. Vidět byl i o rok mladší Dončič, slovinský mistr Evropy z roku 2017 začal svoji pouť v nejslavnější soutěži deseti body, osmi doskoky a čtyřmi asistencemi. Hvězdou utkání byl Devon Booker, který vystřílel Phoenixu vítězství 35 body.

Houston patří k nejambicióznějším týmům v soutěži, ale úvodní zápas ukázal, že obavy některých odborníků o defenzivu týmu byly na místě. Klub totiž v létě přišel o několik důležitých hráčů, kterým nevadilo bránit a bez nich se texaský celek proti New Orleans ani jednou nedostal do vedení. Jen za první poločas inkasoval 71 bodů.

Pelicans k první výhře táhl Anthony Davis, který nasbíral 32 bodů, 16 doskoků a 8 asistencí. Nikola Mirotič trefil šest trojek a dostal se na 30 bodů a povedený debut v dresu New Orleans zažil Julius Randle, který za 23 minut měl 25 bodů a 8 doskoků. Rockets vedl s 21 body Eric Gordon. triple double atakoval James Harden s 18 body, 10 asistencemi a 9 doskoky. Dres Houstonu poprvé v soutěžním zápase oblékl Carmelo Anthony, začal na lavičce a nakonec za 27 minut dal jen 9 bodů.

Kawhi Leonard začal vítězně angažmá v Torontu. Kanadský tým přehrál Cleveland 116:104 i díky 24 bodům a 13 doskokům právě Leonarda. Jeho spoluhráč Kyle Lowry zapsal 27 bodů, hosty vedl s 21 body Kevin Love, který však proměnil jen pět z 18 pokusů z pole.

Z Toronta do San Antonia výměnou za Leonarda mimo jiné přišel i DeMar DeRozan a se Spurs přehráli Minnesotu 112:108. DeRozan byl s 28 body nejlepším střelcem, LaMarcus Aldridge jej podpořil 21 body a 19 doskoky.

Nejvyrovnanější zápas středečního programu se hrál v Charlotte, kde domácí podlehli Milwaukee 112:113. Hornets celý zápas prohrávali, ale v poslední minutě šli do vedení díky trojce Molika Manka a trestným hodům Kemby Walkera. Na druhé straně ale vrátil trestnými hody vedení hostům Janis Adetokunbo a Hornets už během 23 sekund neskórovali. Adetokunbo dal 25 bodů, Charlotte nestačilo 41 bodů Kemby Walkera.

Výsledky NBA:

Charlotte - Milwaukee 112:113, Detroit - Brooklyn 103:100, Houston - New Orleans 112:131, Indiana - Memphis 111:83, LA Clippers - Denver 98:106, New York - Atlanta 126:107, Orlando - Miami 104:101, Phoenix - Dallas 121:100, Sacramento - Utah 117:123, San Antonio - Minnesota 112:108, Toronto - Cleveland 116:104.

před 35 minutami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.