Nymburk v Lize mistrů vzdoroval mistrovským Aténám, padl až v prodloužení

Aktualizováno 16. 10. 2018 21:36
Nymburk během utkání několikrát dotáhl velkou ztrátu, ale prodloužení nakonec nezvládl.
VTB liga, Nymburk - CSKA Moskva: Vojtěch Hruban
VTB liga, Nymburk - CSKA Moskva: Vojtěch Hruban | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Basketbalisté Nymburku v pražské hale Královka podlehli 93:94 po druhém prodloužení obhájcům titulu z AEK Atény a v Lize mistrů prohráli i druhý zápas. Český šampion sice ve třetí čtvrtině dokázal zásluhou Vojtěcha Hrubana a Jaromíra Bohačíka vymazat šestnáctibodovou a ve čtvrté dvanáctibodovou ztrátu, ale nakonec byl v prodloužení úspěšnější řecký celek.

"Zápas jsme měli v paži, jak se říká. Proto to bolí víc. Kdybychom prohráli o dvacet, tak jsme prohráli o dvacet. Mohli jsme rozhodnout v normální hrací době, šancí jsme na to měli dost," řekl novinářům Hruban.

První poločas patřil řeckému favoritovi, který v minulém ročníku vyřadil Nymburk v osmifinále. Po první čtvrtině vedli hosté o 13 bodů, ve druhé si vypracovali až devatenáctibodové vedení, ale domácí nakonec snížili na rozdíl šestnácti bodů.

Do třetí čtvrtiny Nymburk zlepšil obranu, výrazně zpřesnil střelbu a podařilo se mu skóre otočit na 62:61. Velký podíl na tom měl především nejlepší střelec domácích Hruban, který v této části zaznamenal 14 ze svých 25 bodů. V samém závěru ale AEK nástup domácích zachytil a do posledního dějství šel s vedením 66:62.

"Do druhého poločasu jsme dali mnohem víc energie. V první půli náš obranný plán nefungoval a rozstříleli nás z dálky," uvedl Hruban. "Začali jsme víc rotovat a běhat a dali jsme i dost košů, protože předtím se nám v útoku nedařilo a i proto byla obrana taková jalová," dodal.

Úvod poslední části patřil Aténám, které si rychle vypracovaly dvanáctibodový náskok. Ale Nymburk se znovu dokázal vrátit do zápasu a čtyřicet sekund před koncem poslal domácí do vedení 82:80 trojkou Bohačík. Řecký celek ale dvěma trestnými hody Jannulise Larentzakise dostal zápas do prodloužení.

Do nastavení vstoupili lépe domácí, které do vedení 84:83 poslal Hruban a poté dvojkou zvýšil Martin Peterka. Aténám se v prodloužení střelecky vůbec nedařilo, ale přesto trojkou dokázal srovnat Larentzakis. V poslední sekundě navíc mohl rozhodnout Malcolm Griffin, ale minul.

Ve druhém prodloužení bylo skóre dlouho vyrovnané a Nymburk dvě minuty před koncem vedl. Pak ale znovu Larentzakis trojkou zařídil vedení AEK a Nymburk už další obrat nezvládl. "Udělali jsme chybu, neměli jsme útočit a oni to šestkama dorovnali. Bolí to hodně, mohli jsme mít první výhru," přidal autor 15 bodů Martin Peterka.

2. kolo basketbalové Ligy mistrů:

Skupina C:

Nymburk - AEK Atény 93:94 po druhém prodl. (17:30, 36:50, 62:66, 82:82, 86:86)

Nejvíce bodů: Hruban 25, Bohačík 23, Peterka 15 - Larentzakis 23, Mačiulis 21, Roberson 13. Fauly: 21:21. Trestné hody: 21/14 - 25/13. Trojky: 13:13. Doskoky: 60:53.

před 8 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice.

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.