Nadal porazil Federera a o titul se utká s Djokovičem

Aktualizováno 10. 11. 2013 22:40
Rafael Nadal vyhrál na Turnaji mistrů i svůj čtvrtý zápas, když v boji o finále porazil v Londýně loňského finalistu Rogera Federera, a vrátil mu tak porážku z předloňského finále.
Rafael Nadal se ve finále utká buď s Novakem Djokovičem, nebo Stanislasem Wawrinkou. | Foto: Reuters

Londýn - Rafael Nadal vyhrál na Turnaji mistrů i svůj čtvrtý zápas, když v boji o finále porazil v Londýně po setech 7:5 a 6:3 loňského finalistu Rogera Federera, a vrátil mu tak porážku z finále v roce 2010.

Španělský tenista tak podruhé v kariéře postoupil v závěrečném turnaji sezony do finále, když šestinásobného šampiona ze Švýcarska porazil na Turnaji mistrů vůbec poprvé z pěti pokusů a poprvé na tvrdém povrchu v hale. Zvýšil tak vzájemnou bilanci s Federerem na 22:10.

Aktuální světová jednička se tak může pokusit o svůj první triumf mezi nejlepší osmičkou hráčů sezony. Ve finále se utká srbským obhájcem titulu Novakem Djokovičem, který porazil ve večerním duelu dalšího Švýcara Stanislase Wawrinku dvakrát 6:3.

Nadal: Roger byl v úvodu lepší

V úvodním setu si první šanci na brejk vypracoval švýcarský tenista, ale ani jeden ze tří brejkbolů za stavu 3:2 nevyužil. Federer byl při svém servisu naprosto suverénní až do koncovky setu.

Nadal se poprvé dostal na returnu do hry v devátém gamu a hned první brejkbol proměnil.

Šanci ukončit set při vlastním podání však nevyužil, protože Federer vyhrál dech beroucí třicetiúderovou výměnu a následný brejkbol využil.

Za stavu 5:5 však ztratil šestý nasazený hráč podání podruhé a světová jednička už nezaváhala. Set Nadal ukončil čistou hrou.

Španěl ocenil soupeřův výkon z úvodu zápasu. "Na začátku mu dobře fungoval servis. Mám pocit, že v prvním setu hrál velmi dobře. Měl k brejku blíž než já, do stavu 4:4 byl lepším hráčem," uvedl sedmadvacetiletý rodák z Mallorky.

Federer: Nedokázal jsem být konzistentní

Ve druhé sadě už získal Nadal výraznější převahu. Díky brejku v páté hře odskočil na 4:2 a Federer nevyužil ani poslední šanci na zvrat, která se mu naskytla.

Když za stavu 3:4 vedl 30:15 při Nadalově servisu, nedokázal vrátit Španělovo druhé podání do dvorce. Nadal ošemetnou situaci zvládl a zápas pak po 80 minutách ukončil na returnu.

Federer, který letos získal pouze jediný turnajový titul a o účast na Turnaji mistrů musel bojovat do poslední chvíle, litoval postupného zhoršování kvality své hry.

"Nedokázal jsem v průběhu celého zápasu zůstat konzistentní, proto si zasloužil vyhrát," poznamenal dvaatřicetiletý Švýcar.

Djokovič vyhrál podvacáté za sebou

Nadal si více cení turnajového úspěchu než toho, že po dnešku už dokázal Federera porazit na každém povrchu.

"Vždycky je více uspokojující vyhrát turnaj než dílčí vítězství. Takže pro mě je důležitější být ve finále posledního turnaje roku než mít šanci porazit Rogera," dodal Španěl, který po sedmiměsíční zdravotní pauze díky skvělým výkonům od únorového návratu zakončí rok jako světová jednička.

Ve druhém semifinále sice Wawrinka vystrašil Djokoviče povedeným úvodem a vedl 2:0, ale od té doby kraloval na dvorci Srb a ve zbytku utkání povolil soupeři už jen čtyři hry. Na podzim vyhrál Djokovič podvacáté za sebou a Turnaj mistrů má šanci vyhrát potřetí v kariéře.

"Chci dokončit sezonu co nejlépe," řekl na kurtu Djokovič, který už nemůže Nadala připravit o pozici světové jedničky.

Účast Djokoviče ve finále Turnaje mistrů znamená, že přijede se zpožděním na finále Davisova poháru do Bělehradu, kde bude Srbsko od pátku do neděle hostit české obhájce titulu.

Dvouhra - semifinále:

Nadal (1-Šp.) - Federer (6-Švýc.) 7:5, 6:3, Djokovič (2-Srb.) - Wawrinka (7-Švýc.) 6:3, 6:3.

Čtyřhra - semifinále:

Marrero, Verdasco (5-Šp.) - Dodig, Melo (3-Chorv./Braz.) 7:6 (12:10), 7:5, B. Bryan, M. Bryan (1-USA) - Peya, Soares (2-Rak./Braz.) 4:6, 6:4, 10:8.