Turnaj proslavily hlavně šachy, jimi se také v roce 1990 začínalo. Čtyři "otcové zakladatelé" z Pardubic tehdy uspořádali šachový turnaj pro 40 lidí ze třech zemí (Československo, Rumunsko, Polsko).
Další hry jsou na festivalu pátým rokem. Nejprve se jednalo o bridž a go, pak už se přibíraly celé sady her.
Letos se v Pardubicích soutěží celkem v 19 známých i méně známých hrách, v nichž je zde uspořádáno přes 70 turnajů pro více jak 4000 hráčů.
Křížovky či piškvorky, ale i zatre nebo šógi
Soutěžit se dá v běžných hrách jako křížovky či piškvorky, ale i v exotičtějších a méně známých disciplínách jako zatre, šógi či backgammon.
Infobox
MALÝ SLOVNÍČEK POJMŮ
Backgammon
Backgammon se do češtiny překládá jako vrhcáby, nejde však o hru v kostky, jak se mnozí mylně domnívají, ale o hru na zvláštním plánu s 24 klínovými poli, po kterém se hráč pohybuje kameny podle toho, co mu padne na dvou kostkách.
Kakuro
Následovník sudoku. Opět jde o doplňování čísel do sloupců a řádků a opět se v jednom řádku ani sloupci nesmí žádné číslo opakovat. Doplňují se číslice od jedné do devíti, součet těchto čísel se musí rovnat tomu číslu, které je napsané nad sloupcem nebo vedle řádku.
Magic
Nejznámější karetní hra žánru fantasy. Hrají dva mágové s 20 životy. Pomocí bytostí a kouzel je třeba připravit protihráče o jeho životy dříve, než tak učiní on.
Othello
Hraje se se 64 kameny z jedné strany bílých a z druhé černých. Cílem hry je získat co nejvíce kamenů otočených hráčovou barvou vzhůru.
Rummikub
Cílem je zbavit se všech kamenů tím, že se z nich vytvoří "skupiny" nebo "postupky". Pracuje se s číslenými kombinacemi a jejich přeskupováním.
Sudoku
Jedná se o logickou hru, v níž se doplňují čísla do předem dané matice tak, aby se v jednom řádku, sloupci a menším čtverci žádná neopakovala.
Šógi
Slovo šógi znamená "hra generálů" a jedná se o japonské šachy.
Zatre
Hráči si postupně losují kameny s hodnotami 1 až 6 a umisťují je na hrací plán vedle sebe tak, aby docílili součtu 10, 11 nebo 12. Cílem hry je získat co nejvíce bodů.
Zdroj: www.hrejsi.cz
Nově se zde objevily skládání Rubikovy kostky, sudoku, kakuro, rummikub a poker. Organizátoři se novým přírůstkům nebrání: "Vytipováváme zajímavé hry, zároveň nás oslovují lidé, kteří různé hry pořádají a měli by zájem uskutečnit pod Czech Open turnaj," říká k rozšiřování disciplín ředitel festivalu Jan Mazuch.
Tento ročník se jako ukázková hra objevili "Osadníci z Katanu", strategická desková hra na bázi dobývání území a zakládání vesnic a měst. Příště již možná bude právoplatným členem rodiny her na Czech Open.
Asi osmdesát procent festivalu nicméně stále tvoří původní šachy. Na 22 šachových turnajů je přihlášeno více než 1800 hráčů z téměř padesáti zemí všech pěti kontinentů. V tomto ohledu se jedná o největší akci svého druhu na světě.
Karty už nejsou jen mariáš či bridž
V kartách se lze utkat nejen v mariáši, bridži nebo pokeru, ale třeba i v "magicu", nejznámější karetní hře z žánru fantasy. Pochází z USA, u nás se provozuje 11 let a konají se v ní mistrovství světa i kontinentů, na něž se je třeba kvalifikovat na speciálních mezinárodních turnajích.
Kolem hry Magic se vytvořila komunita, jejímuž jazyku "normální pozemšťané" příliš nerozumí. Malá ukázka: Na Czech Open se hrálo "two-Headed Giant pre-release sealed deck s edicí COLDSNAP". Soutěžící Michal zcela samozřejmě překládá do prozaické řeči: "Jedná se o čtyrhru (hrají dva hráči dohromady, tedy dvouhlavý drak) s dosud nevydaným balíčkem karet edice."
Pochvaluje si, že jako ceny dostanou soutěžící "boostery". To jsou totiž "balíčky karet po patnácti náhodných kusech".
Každá dvojice soutěžících (two-Headed Giant) dostala karty, z nichž si vytvořila balíček, s kterým se pak v jednotlivých kláních snažila pomocí bytostí a kouzel připravit protihráče o jeho životy.
Czech Open znají i Nizozemské Antily
Festival si již stačil ve světě vydobýt věhlas, ředitel festivalu Mazuch dokonce tvrdí, že přijedou-li na šachovou olympiádu, "i Nizozemské Antily vědí, co je Czech Open".
Do světového žebříčku se započítává velmistrovský šachový turnaj Pardubice Open a soutěž v go. Osm turnajů je otevřeným mistrovstvím Evropy amatérů, v šachách se konalo i MS školních týmů, mistrovství České republiky probíhá v piškvorkách, othellu a v pěti šachových disciplínách, turnaj ve scrabblu je kvalifikací na MČR.
Nejprestižnější částí festivalu je zmiňovaný hlavní velmistrovský šachový turnaj "Pardubice Open". Účastní se ho tři hráči světové stovky, včetně 14. hráče světa, Čecha Davida Navary, a kompletní česká špička.
Svou prestiž má i otevřené MČR v rapid šachu s účastí Davida Navary či slovenské jedničky žijící v Pardubicích, Sergeje Movsesjana. Silné obsazení měl i turnaj v go, jejž vyhrál Rumun Christian Pop, sedmý na MS. Třetí skončil Čech Ondřej Šilt, na MS šestý, jenž rok studoval go v japonské profesionální škole.
Sudoku se měla účastnit mistryně světa, Češka Jana Tylová, ve scrabblu byl středem pozornosti folkový písničkář Jaromír Nohavica, jenž skončil na 34. místě.
Určitou chloubou festivalu je i simultánka olympijského reprezentanta a mistra ČR Viktora Lázničky či turnaj ve Fischerových šachách, nazvaných podle vynálezce této disciplíny, někdejšího velmistra Roberta Fischera.
"Jsou lidé, co rádi hrají šachy, ale nechtějí dohánět teorie, které mají šachisté nastudované. Při zahájení partie se proto losuje rozestavení figur na šachovnici. Variant je nekonečně mnoho, nelze si tudíž na ně připravit teoriemi a důležité je, co kdo umí, a ne, co má nastudované," vysvětluje kouzlo Fischerových šachů Jan Mazuch.
Je to sport?
Při probírání se všemi pořádanými turnaji, přísnými pravidly her a porovnávání hodností dosažených třeba v go, které nápadně připomínají kupříkladu karate (20 učňovských tříd kyu a 7 mistrovských tříd dan), se člověku neodbytně vkrádá otázka, do jaké míry se u těchto her jedná o sport.
Ředitel festivalu Jan Mazuch má jasno: "O sport se rozhodně jedná. Třeba u šachů hráči často absolvují až šestihodinovou partii, během níž ztratí dvě až tři kila. Musí udržovat dobrou fyzickou kondici, protože jinak by při takto vyčerpávající partii odpadli i duševně."
Skutečným sportovním výkonem je rozhodně šachový maraton. V Pardubicích začal v pondělí v 19 hodin, končil v úterý ve stejnou dobu.
"V pondělí se hrálo 59 kol systémem každý s každým. Vyškrtali se ti, kteří odpadli během noci, a zbylo 44 účastníků. Ti pokračovali v úterý opět každý s každým. Jedna partie se hraje 2x5 minut, po 10 partiích mají soutěžící 10 minut přestávku," popisuje náročný systém turnaje tiskový mluvčí Czech Open Jan Kalenský.
Jeden z účastníků, David Štursa (33), vychutnával asi po osmnácti hodinách maratonu slastnou desetiminutovku odpočinku: "První krizi jsem měl už po pěti šesti hodinách, ale kávou se to dalo zvládnout. Loni jsem již maraton absolvoval a vydržel jsem do konce, teď snad už taky," dělí se ještě o své dojmy a již k němu směřuje další soupeř.
Nejméně zlobí Japonci?
Na ploše pardubické ČEZ arény soutěží (sportují) desítky účastníků, přesto zde vládne ponuré ticho. Ukazuje se správnost pořekadla, že kdo si hraje, nezlobí.
Nejméně zřejmě zlobí Japonci, jejichž kultura je pevně spjata se stolními a deskovými hrami, dodnes populárními, či právě svou popularitu získávajícími (go, šógi, othello, sudoku, kakuro).
Ačkoliv je možné Czech Open označit za známý, populární i prestižní turnaj, o popularitě her mezi Japonci si může pouze nechat zdát. Lze si totiž těžko představit, že by zdejší nejvýznamnější turnaje ve stolních a deskových hrách přenášela některá z českých televizních stanic, jako tomu je v Japonsku.