"Byla tady nejlepší atmosféra, jakou jsem kdy při víceboji zažila," vysekla jako první ze všech kladenským divákům poklonu vítězka ženského sedmiboje Ludmila Blonská z Ukrajiny.
"Byl to nejlepší desetibojařský mítink na světě," nešetřil chválou pro změnu český reprezentant Josef Karas.
- Dvořákovi slíbil Karas po desetiboji flašku. Čtěte ZDE
- Šebrle triumfoval. Dvořák s Karasem mají jisté MS. Čtěte ZDE
Kladenský TNT Fortuna meeting, jehož historicky prvním vítězem se ve středu stal Roman Šebrle, bojuje o své místo na slunci v konkurenci zavedenějších klání.
V českých médiích padala pro nový závod často jména jako "český či kladenský Götzis". Tedy jakási obdoba nejslavnějšího mítinku v této disciplíně v městečku v rakouských Alpách, Götzisu.
- FOTO: V Kladně viděli špičkový desetiboj.
Prohlédněte si fotky z desetibojařského klání
Porovnejme si tedy "čerstvě zrozené Kladno" se slavným Götzisem.
Tradice
Není třeba dlouze opisovat rozdíl v renomé obou mítinků. Miska vah je jednoznačně nakloněna pro Götzis. Rakouský HYPO-BANK meeting si během 33 ročníků vybudoval neotřesitelné postavení ve vícebojařském světě.
Je to jednička na trhu. Sesadit Götzis z vícebojařského trůnu není v silách žádného mítinku, tedy ani Kladna.
Startovní listina
Götzis v posledních letech pravidelně vítá přes 20 kvalitních desetibojařů a přes 15 sedmibojařek. Tato skutečnost je velkou měrou dána pověstí a slávou rakouského závodu. Být pozván do Götzisu je pro každého čest.
Kladenský závod ke svému prvnímu ročníku pozval 14 mužů a 8 žen. V mužském desetiboji však například na rozdíl od rakouského podniku zcela chyběli američtí závodníci.
Od příštího roku se český závod bude ucházet o zařazení do seriálu Grind Prix IAAF, jehož celkový vítěz bere 30 000 dolarů.
Startovní listina by tak mohla obsahovat více zvučnějších jmen a Tomáš Dvořák už nebude muset na každých závodech jednotlivé závodníky tolik lanařit.
Prize money
Pořadatelé v Kladně nabídli závodníkům slušnou finanční motivaci. V desetiboji mužů bral vítěz 6 000 eur.
Ředitel mítinku Zdeněk Lubenský navíc přiznal, že při splnění určitých výkonnostních limitů (např. překonání hranice 8800 bodů) čeká na závodníky speciální prémie. Stejně tak vysokou prémii vypsal za překonání světového rekordu v desetiboji.
Milion korun českých mělo být hlavním tahákem pro Američana Claye, který před sezonou prohlásil, že se letos pokusí překonat Šebrleho fantastický výkon 9026 bodů. Do Kladna bohužel nepřijel.
Termín mítinku
Termín rakouského závodu vícebojařům absolutně vyhovuje. Převážně poslední víkend v květnu berou všichni jako tu nejlepší možnost poprvé v sezoně předvést svou formu a k tomu ještě splnit limit na vrcholnou soutěž roku hned z kraje sezony.
Vzhledem k nabité termínové listině nebylo termín pro Kladno jednoduché zvolit. Jako nejlepší řešení nakonec organizátoři zvolili 19. a 20. června. Necelé 4 týdny po Götzisu a 2 týdny před Evropským pohárem.
Pořadatelé se navíc nebáli uspořádat závod nezvykle ve všední dny. První hodnocení závodu ukazují, že byl termín zvolen dobře.
Tomáš Dvořák se navíc nechal slyšet, že pro příští rok se bude hledat nejvhodnější termín tradičně na víkend. "Věřím, že termínovka nebude tak nabitá", dodává trojnásobný mistr světa.
Stadion a zázemí
V tomto ohledu má určitě navrch Götzis. Klidné alpské městečko na člověka okamžitě dýchne absolutní pohodou. Útulný stadion je situován v okrajové části města s nepřekonatelnou přírodní scenérií v pozadí.
Přes kopce typu Nízké Tatry, přes hrad až po vysoké alpské velikány. Tribuna v cílové rovince pojme pod svou střechu dostatečné množství fanoušků. Ti se stejně přemisťují a provází vícebojaře od disciplíny k disciplíně. Další velké plus jsou okolní valy, které zaručí luxusní výhled na vícebojařský maraton i v sedě.
Stadion Sletiště má přeci jen jiný profil. Prvním zásadním nedostatkem je nezastřešená tribuna. Bližšímu kontaktu závodníků s publikem navíc vadí "dálnice" mezi tribunou a oválem. Ploché okolí oválu ještě více umocňuje pocit širokosti a vzdálenosti od sportoviště.
Desetibojaři mají rádi bouřlivou atmosféru a potřebují diváky cítit co nejblíže. Co ale diváci jistě ocení, je poloha kladenského stadionu. Rozkládá se na okraji komplexu sportovišť (aquapark, tenisové kurty, fotbalový stadion atd.) a zbytek obklopuje rozsáhlý park. Rodiny s dětmi ocení dětská hřiště přímo v areálu stadionu Sletiště.
Pro ty, co možná namítnou, že Kladno "je z ruky", má Tomáš Dvořák rychlou odpověď: "Kladno jsme vybrali kvůli sportovně založenému publiku. Navíc dostupnost z Prahy a ruzyňského letiště je perfektní a stadion je tady téměř ideální."
Publikum
Silná divácká kulisa je pro takovýto závod nezbytná. Götzis je pověstný vynikající atmosférou a říká se o něm, že při závodě panuje na stadionu nejlepší vícebojařská nálada.
Všichni fandí všem, drtivá většina obecenstva je vícebojařsky vzdělaná a rozhodně ví, že např. Karpov není špatným běžcem závěrečného běhu a že je momentálně schopen klidně porazit i Romana Šebrleho. Nehledí na státní příslušnost a jednoduše se vícebojem baví.
Kladno se však v tomto ohledu nenechalo zahanbit. Počet fanoušků byl sice poloviční než v Götzisu, přesto se na Kladně vyznamenali.
Celé atmosféře vévodil a diváky vedl zkušený hlasatel Jacek Přibáň. Ve většině případů však ani nemusel vybízet ani hlasivky ani dlaně fanoušků, které při jednotlivých disciplínách neznaly oddych.
Organizační zajištění
Profesionalita jde cítit z obou mítinků. V Kladně je samozřejmě potřeba nepatrně vychytat mouchy. Jednalo se o první ročník a některé věci dojdou až za pochodu. Přesto stejně jako v Götzisu udělali kladenští pořadatelé vše pro plnou spokojenost závodníků i diváků.
Ambice
Kam až může kladenský vícebojařský mítink dosáhnout, ukáže teprve čas. Každopádně jeho ambice míří vysoko a organizační tým pro jeho co nejvyšší prestiž udělají vše. V posledních letech se navíc ukazuje nový směr víceboje.
Většina elitních závodníků absolvuje svůj poslední závod v roce na vrcholu sezony a tím se rapidně snižuje prestiž mítinku v Talence. V roce 1992 překonal v Talence Američan O´Brien světový rekord výkonem 8891 bodů.
Ze srovnání vyplývá, že úkolem kladenského mítinku není ohrozit pozici Götzisu, ale zařadit se po bok jeho a jiných renomovaných mítinků (Desenzano, Götzis, Ratingen atd.), kde padají ty nejlepší vícebojařské výkony.