New York - Tenisoví příznivci ve Velké Británii jsou na nohou. Po letech půstu má jejich tenista šanci na grandslamový titul.
Jedenadvacetiletému Andy Murraymu k tomu zbývá poslední krok.
V jeho případě ovšem platí přísloví "poslední krok bývá nejtěžší" více než měrou vrchovatou.
Cestu mu totiž zkříží bývalá dlouholetá světová jednička a čtyřnásobný vítěz US Open Roger Federer, jenž neprohrál ve Flushing Meadows už třiatřicet zápasů za sebou.
Čtěte také:
Murray dokonal senzaci. Zdolal Nadala a je ve finále
Mění se Federer? Málem vypadl, ale boj si užíval
"On je nejspíše nejlepším hráčem všech dob. Mít šanci zahrát si s ním finále Grand Slamu je velká pocta," uvědomuje si Brit.
Statisticky vzato se nemá Murray čeho bát. Ve třech vzájemných zápasech fenomenálního Švýcara dvakrát porazil. Jenže řada hráčů by mohla vyprávět, jak svazující je premiéra ve finále Grand Slamu.
Murraymu chybí zkušenosti
Zatímco rodák ze skotského Dunblane bude prožívat velký debut, pro světovou dvojku jsou podobná finále už rutinní záležitostí.
Švýcarský tenista má navíc po nezdarech v letošní sezoně obrovskou chuť vítězit.
"V minulosti jsem proti němu hrál dobře. Jenže finále Grand Slamu je úplně jiný zápas. On tady má více než třicet vítězství v řadě, pochopitelně tak bude ve finále hodně sebevědomý. Má fůru zkušeností v takových situacích. To pro mě bude vše nové," zhodnotil svoji situaci Murray.
Pokud by se však nakonec Murraymu podařilo zvednout nad hlavu pohár pro vítěze dvouhry na US Open, stal by se prvním Britem od roku 1936, který dokázal vyhrát grandslamový turnaj.
"Budu muset hrát vynikající tenis, abych měl šanci na vítězství. Poslední týdny však hraji velmi dobře," pokračuje Murray.
Posledním britským grandslamovým finalistou byl Greg Rusedski, jenž ve finále US Open 1997 podlehl Patu Rafterovi.
Murrayův předchůdce na pozici britské jedničky Tim Henman dosáhl "jen" na šest účastí v semifinále.
Premiér přál: Good luck
Na ostrovech sice sídlí nejslavnější turnaj světa - ve Wimbledonu, ale špičkoví tenisté zrovna v tamních talentových líhních moc nerostou.
Velkou nadějí je tak nyní právě Murray. Britská tenisová federace do mladého Skota investuje obrovské prostředky. Platí mu hned několik trenérských specialistů najednou.
Když hrál letos ve čtvrtfinále Wimbledonu proti Rafaelu Nadalovi, jeho lóže v hledišti byla doslova nacpaná trenéry a všemi možnými specialisty, kteří na růst Murrayho kariéry dohlížejí.
Bylo to marné. Skot prohrál na domácí půdě rozdílem třídy. Jenže časy se mění, do Flushing Meadows si přivezl famózní formu a krutou porážku Španělovi oplatil.
Ač je rivalita mezi Skoty a Angličany poměrně veliká, mladý tenista dokáže celou Británii spojit, byť ke svému skotství se všude otevřeně a hrdě hlásí.
I ministerský předseda Gordon Brown zůstal do pozdních hodin u televize, aby viděl, jak jeho krajan poráží v semifinále světovou jedničku. "Andy hrál skvěle, dosáhl fantastického vítězství," poslal přes oceán poklonu.
Z Downing Street následně putovala do New Yorku zpráva s přáním hodně štěstí do finálového duelu.
Ten začíná ve 23 hodin středoevropského času.