A to jak výsostně sportovního rázu, tak různými ztřeštěnými výstupy, napsala agentura AFP.
Do konce května vylezlo během jarní sezony na himálajskou horu celkem 514 alpinistů, což je rekord od prvovýstupu Novozélanďana Edmunda Hillaryho a nepálského šerpy Tenzinga Norkeje 29. května 1953. Celkem se na "střechu světa" za 54 let podívalo přes 3500 osob, a to jak z jižní strany z Nepálu, tak ze severní z Tibetu.
Dále čtěte:
- Bém volal z Everestu: Máme to za sebou! - čtěte ZDE
- Z kanceláře až na střechu světa - čtěte ZDE
- Z nejvyšších hor na nejdelší běhy a zpět - čtěte ZDE
I Česká republika se zapsala do této statistiky: 16. května zdolala Everest první ryzí Češka Klára Poláčková a o dva dny později - jako desátý český pokořitel tohoto vrcholu - též pražský primátor Pavel Bém. Na Everestu ale též letos jeden Čech zahynul.
Kromě sportovců tato legendární hora přitahovala letos pozornost i různými výstřednostmi. Asi nejbláznivější nápad měl nizozemský dobrodruh Wim Hof, který chtěl na vrchol Mount Everestu vystoupat jen v sandálech a trenýrkách. Upustil od toho teprve před několika dny ve výšce 7400 metrů kvůli omrzlým prstům, nicméně slíbil, že se o to znovu pokusí v příštím roce.
Osmačtyřicetiletý Hof, který si přezdívá Ledový muž, na sebe naposledy upozornil, když za polárním kruhem v minus 35 stupních Celsia uběhl bosý a pouze v šortkách 21 kilometrů.
Na vrchol Everestu se též letos pokoušeli vystoupit například jeden bezruký Nor a slepý Ir. Do rekordních análů se ale zapsal jeden Brit, který jako první telefonoval mobilem z Everestu, čímž spojil s mobilní sítí jedno z posledních míst na světě, které ještě nebylo pokryto.
"To už je úplný cirkus," komentovala to Američanka Elizabeth Hawleyová, která žije v Nepálu přes 40 let.
V letošní jarní sezoně ale bylo dosaženo na Everestu řady sportovních rekordů. Koncem května vylezl na horu jednasedmdesátiletý Japonec, čímž se stal nejstarším člověkem světa, který pokořil Mount Everest. Na nejvyšší horu světa vylezla také osmnáctiletá Američanka, jež se stala nejmladší cizinkou, které se to dosud podařilo.
Dále čtěte:
- Sledujte expedici na K2 - čtěte ZDE
- K2: Stodolní lze vytvořit i v horách - čtěte ZDE
- Expedice na K2 projela Karakoram Highway - čtěte ZDE
- Expedice na K2 je na místě - čtěte ZDE
- Rozhovor ze základního tábora - čtěte ZDE
- Hlavně nic neuspěchat, říká expedice na K2 - čtěte ZDE
V polovině května stanul na vrcholu hory již posedmnácté nepálský šerpa, který tak překonal vlastní rekord v počtu úspěšných výstupů na nejvyšší horu světa. Jedna šestačtyřicetiletá Italka se stala první ženou, která vylezla na deset hor vyšších než 8000 metrů. A britský paraglidista přeletěl padákem Mount Everest a stal se tak prvním člověkem, který tímto způsobem překonal nejvyšší horu světa.
Everest ale letos též zabíjel, tak jako každý rok. Jeden Nepálec, dva Jihokorejci, dva Japonci, jeden Čech a jeden Ital zde ztratili své životy. Od roku 1921 zahynulo na Everestu podle Nepálského alpinistického sdružení 210 osob.
A také pokračovalo znečišťování Everestu, který by se údajně mohl stát největším odpadkovým košem na světě. Již sedm let zde jeden Japonec sbírá odpadky po horolezcích a jen letos shromáždil 500 kilogramů konzerv, použitých stanů, zkaženého jídla či prošlých léků. Od roku 2000 zde sebral více než devět tun smetí.
Aby dosáhlo toho, že si horolezci při sestupu odvezou s sebou vše potřebné včetně odpadků, kyslíkových lahví či lan, zavedlo nepálské ministerstvo cestovního ruchu přirážku 4000 dolarů k již zavedené ceně 25.000 dolarů za výstup.
Ale nejenom Mount Everest láka ke svému zdolání. Podle zkušených horolezců je výstup na druhou nejvyšší horu světa - K2 daleko větší výzva. A právě K2 se stala cílem ostravské expedice Leopolda Sulovského, kterou doprovází 134 nosičů. V těchto dnech odvažní Češi budují u K2 základní tábor a připravují se na nejtěžší výstup v jejich životě.