Mladou volejbalistku v Afghánistánu údajně popravil Tálibán, rodina to popřela

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2021 16:20
Mládežnickou volejbalovou reprezentantku Madžábín Hakimiovou údajně popravil Tálibán, který odmítá ženský sport. V rozhovoru pro Persian Independent to pod pseudonymem řekl jeden z jejích trenérů. Dívce podle něj byla setnuta hlava na začátku října, ale její rodiče byli varováni, aby o tom nemluvili.
Afghánská výprava při zahájení her v Tokiu
Afghánská výprava při zahájení her v Tokiu | Foto: Reuters

Její rodina ale informace o vraždě popřela. Nic to nemění na faktu, že po srpnovém převzetí moci Tálibánem se V Afghánistánu řada sportovkyň obává o život.

Zpráva o krutém osudu mladé volejbalistky obletěla svět. Indický server Alt News, který se zaměřuje na vyvracení falešných zpráv, ale přinesl svědectví její rodiny, že zemřela už 6. srpna. Nebylo to rukou příslušníků Tálibánu, i když přesné okolnosti jejího úmrtí nebyly zveřejněny. Jako důkaz jeden z příbuzných poskytl fotografii jejího náhrobku se srpnovým dnem úmrtí.

Sportovkyně to v Afghánistánu nemají snadné. Radikální islamistické hnutí se řídí přísným právem šaría, které zásadně omezuje práva žen. Ženský sport představitelé Tálibánu označili za nepřípustný. Kvůli obavám o svou bezpečnost řada sportovkyň zemi opustila. Z mládežnického volejbalového týmu se to ale podařilo jen dvěma dívkám. Anonymní trenér, který hovořil o smrti jedné ze svých svěřenkyň, označil situaci za kritickou. "Všechny hráčky volejbalového týmu i ostatní sportovkyně žijí v zoufalství a strachu. Každá je nucena uprchnout a ukrývat se na neznámém místě," řekl.

Údajným zavražděním Hakimiové se zabývá i Mezinárodní volejbalová federace (FIVB). "FIVB ví o informacích, které přicházejí z Afghánistánu. Naléhavě požadujeme vysvětlení a přesné posouzení současné situace," uvedla ve vyjádření pro server insidethegames.

Volejbalové reprezentantky žádaly zahraniční organizace, aby jim pomohly dostat se ze země, ale zatím neúspěšně. "Naše hráčky, které žijí v provinciích, musejí utéct a žít jinde. Dokonce pálily své sportovní vybavení, aby zachránily sebe a své rodiny. Bojí se. Mnoha našim hráčkám mnohokrát vyhrožovali jejich příbuzní, kteří patří k Tálibánu nebo jsou jeho příznivci. Nechtějí, aby měly cokoliv, co má něco společného se sportem. Tálibán vyzývá rodiny, aby nedovolily dívkám provozovat sport, jinak budou čelit mimořádnému násilí," řekla v září BBC trenérka Zahra Fajazíová, která má za sebou sedmiletou reprezentační kariéru. Podařilo se jí uprchnout do Británie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Barbados se stal republikou. Královnu Alžbětu II. nahradila prezidentka Masonová

Karibský ostrov Barbados se stal republikou. Britskou královnu Alžbětu II. coby hlavu státu nahradila prezidentka Sandra Masonová, kterou si Barbadosané zvolili minulý měsíc. Funkce se slavnostně ujala složením přísahy v den 55. výročí od chvíle, kdy někdejší britská kolonie získala na Spojeném království nezávislost.

Úderem půlnoci místního času (5:00 SEČ) se za jásotu lidí v hlavním městě Bridgetownu zrodila nová republika, popsala agentura Reuters. Na zaplněném náměstí Národních hrdinů zazněla mimo jiné barbadoská hymna. Slavnosti se zúčastnil také britský princ Charles. Spouštění královské standardy a vyhlášení republiky přihlížel zádumčivě, píše Reuters.

"Mám obrovskou radost," svěřil se agentuře před slavnostním ceremoniálem obuvník Ras Binghi. Někteří obyvatelé Bridgetownu nicméně nedlouho před slavnostním ceremoniálem připouštěli, že jsou zmatení z toho, co bude změna znamenat a jak se jich dotkne. "Stále máme premiérku, která má větší pravomoci, tak jaká bude role prezidenta?" uvažovala čtyřiatřicetiletá personalistka Dianne Kingová nad rolí hlavy státu, která bude převážně symbolická. A zatímco někteří se ze změny radovali, jiní byli spíše proti. "Měli by nechat královnu Alžbětu být - nechat ji jako vůdkyni. Nechápu, proč bychom měli být republikou," nechal se slyšet pětačtyřicetiletý Sean Williams.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Soud odročil první verdikt nad svrženou barmskou vůdkyní, zatím zůstává v domácím vězení

Barmský soud odložil vynesení rozsudku v procesu se svrženou vůdkyní Do Aun Schan Su Ťij, informovaly světové agentury. Původně měl sdělit verdikt ohledně prvního z několika obvinění, kterým nositelka Nobelovy ceny za mír ve své vlasti čelí. Tribunál rozhodnutí odložil, aby umožnil výpověď dalšího svědka, napsala agentura AP.

Soud souhlasil s návrhem obhajoby, aby umožnil lékaři, který se předtím nemohl dostavit do soudní síně, vystoupit se svým svědectvím, uvedl podle AP nejmenovaný úředník. Další jednání je naplánováno na 6. prosince. Kdy by mohl padnout verdikt, zatím není zřejmé.

Šestasedmdesátiletá Su Ťij je nyní v domácím vězení a čelí mimo jiné obviněním z korupce nebo nelegálního dovozu vysílaček. Dnes odložený verdikt měl padnout v případě obvinění z podněcování k násilí a porušení protikoronavirových opatření. Právníci političky veškerá obvinění odmítají s tím, že jsou politicky motivovaná.

Zdroj: ČTK
Další zprávy