Mladou volejbalistku v Afghánistánu údajně popravil Tálibán, rodina to popřela

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 10. 2021 16:20
Mládežnickou volejbalovou reprezentantku Madžábín Hakimiovou údajně popravil Tálibán, který odmítá ženský sport. V rozhovoru pro Persian Independent to pod pseudonymem řekl jeden z jejích trenérů. Dívce podle něj byla setnuta hlava na začátku října, ale její rodiče byli varováni, aby o tom nemluvili.
Afghánská výprava při zahájení her v Tokiu
Afghánská výprava při zahájení her v Tokiu | Foto: Reuters

Její rodina ale informace o vraždě popřela. Nic to nemění na faktu, že po srpnovém převzetí moci Tálibánem se V Afghánistánu řada sportovkyň obává o život.

Zpráva o krutém osudu mladé volejbalistky obletěla svět. Indický server Alt News, který se zaměřuje na vyvracení falešných zpráv, ale přinesl svědectví její rodiny, že zemřela už 6. srpna. Nebylo to rukou příslušníků Tálibánu, i když přesné okolnosti jejího úmrtí nebyly zveřejněny. Jako důkaz jeden z příbuzných poskytl fotografii jejího náhrobku se srpnovým dnem úmrtí.

Sportovkyně to v Afghánistánu nemají snadné. Radikální islamistické hnutí se řídí přísným právem šaría, které zásadně omezuje práva žen. Ženský sport představitelé Tálibánu označili za nepřípustný. Kvůli obavám o svou bezpečnost řada sportovkyň zemi opustila. Z mládežnického volejbalového týmu se to ale podařilo jen dvěma dívkám. Anonymní trenér, který hovořil o smrti jedné ze svých svěřenkyň, označil situaci za kritickou. "Všechny hráčky volejbalového týmu i ostatní sportovkyně žijí v zoufalství a strachu. Každá je nucena uprchnout a ukrývat se na neznámém místě," řekl.

Údajným zavražděním Hakimiové se zabývá i Mezinárodní volejbalová federace (FIVB). "FIVB ví o informacích, které přicházejí z Afghánistánu. Naléhavě požadujeme vysvětlení a přesné posouzení současné situace," uvedla ve vyjádření pro server insidethegames.

Volejbalové reprezentantky žádaly zahraniční organizace, aby jim pomohly dostat se ze země, ale zatím neúspěšně. "Naše hráčky, které žijí v provinciích, musejí utéct a žít jinde. Dokonce pálily své sportovní vybavení, aby zachránily sebe a své rodiny. Bojí se. Mnoha našim hráčkám mnohokrát vyhrožovali jejich příbuzní, kteří patří k Tálibánu nebo jsou jeho příznivci. Nechtějí, aby měly cokoliv, co má něco společného se sportem. Tálibán vyzývá rodiny, aby nedovolily dívkám provozovat sport, jinak budou čelit mimořádnému násilí," řekla v září BBC trenérka Zahra Fajazíová, která má za sebou sedmiletou reprezentační kariéru. Podařilo se jí uprchnout do Británie.

 

Právě se děje

Další zprávy