Maslák myslel na oslavy už předem, teď se těší na řízek

FOTO Zlatý Maslák, stříbrná Svobodová, bronzový Kudlička
Zlato získal Pavel Maslák, který slavil vítězství v běhu na 400 metrů. Je to první český halový titul mistra světa od triumfu vícebojaře Romana Šebrleho v Budapešti 2004.
Maslák proběhl do čtvrtkařského finále jako nůž máslem a soupeři se mu dívali s odstupem na záda.
Zlato vybojoval téměř stylem start - cíl. Český běžec zvítězil ve finále v Sopotech ve skvělém novém českém rekordu 45,24 sekundy.
Z předchozího vlastního národního maxima Maslák ubral nevídaných 42 setin.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
8. 3. 2014 23:40
Běžec Pavel Maslák zažil na halovém MS v Sopotech největší úspěch kariéry, když vyhrál finále na 400 metrů.

Sopoty - Bez velkých emocí a spíše vnitřně prožíval čtvrtkař Pavel Maslák v Sopotech největší úspěch kariéry. Když na halovém mistrovství světa proběhl cílem finále jako první ve skvělém českém rekordu a druhém času evropské historie 45,24 sekundy, pomalu se ani neradoval.

Žádná teatrální gesta, žádné výkřiky radosti. Jen si vzal vlajku kolem ramen a ani mu nedošlo, že ji má obráceně.

Oběhl čestné kolečko, přijímal gratulace a podepisoval se. "Prožíval jsem to stejně jako ty ostatní, je to prostě vítězství," prohlásil Maslák.

V roce 2012 v Helsinkách se stal mistrem Evropy pod otevřeným nebem, loni byl halovým kontinentálním šampionem v Göteborgu.

Cenný kov z globální akce má poprvé a hned ten nejcennější. "Ta medaile se mi líbí, i když musím říct, že jsem viděl hezčí," poukázal na netradiční trofej ve tvaru sbíhajících se drah.

Bylo mu velké vedro

Třiadvacetiletý Maslák si pro medaili na vyhlášení došel jen nedlouho po závodu. "Bylo to fajn, užíval jsem si to, akorát mi bylo hrozný vedro," usmíval se už opět mezi novináři.

Že vybojoval zlatou medaili pro Českou republiku z HMS po deseti letech, to vůbec nevěděl. "Takhle jsem o tom vůbec nepřemýšlel," prohlásil.

Celý den čekal na svůj závod. Ale vůbec se nestresoval. Zašel na snídani, ležel u počítače, šel se projít k moři. Podíval se na pláž, dal si oběd a opět si zahrál na počítači.

"Jsem na to zvyklý z mítinků, nevadilo mi to. Celou dobu jsem byl v pohodě, až ve svolavatelně jsem nad tím začal přemýšlet a začal jsem být trochu nervózní," prozradil.

A to se právě nepatrně podepsalo na jeho výkonu. "Moc jsem chtěl," našel důvod, proč závod trochu přepálil. V hlavě se mu prý před závodem honily různé myšlenky, jednu ale vypíchl. "Říkal jsem si, co budu dělat, až vyhraju," prozradil. "A to jsem vůbec neměl," uznal.

Mezi nejrychlejšími v historii

Ve finále ale soupeře deklasoval. Stal se čtrnáctým mužem světové historie na této trati v hale, před ním je v tabulkách hned devět Američanů.

Jediným rychlejším sprinterem bílé pleti je evropský rekordman Thomas Schönlebe, který svůj čas 45,05 zaběhl v roce 1988, za dob komunistické NDR.

Maslák si ale myslí, že ještě nemusí být vůbec konec jeho každoročním výkonnostním skokům. "Když to vezmeme podle loňska, tak jsem se zlepšil po hale také. Když to bude zase o osm desetin..." naznačil.

V tom případě by mohl atakovat evropský rekord Schönlebeho pod otevřeným nebem, který má hodnotu 44,33 sekundy. Maslákův český rekord je 44,84. "Uvidíme, jaké budu mít i štěstí na podmínky," řekl.

V Sopotech jeho výkon a zlatý běh viděli rodiče, s nimž strávil celý čtvrtek. Seděli v zatáčce 60 metrů před cílem. "Věděl jsem o nich. byl jsem rád. Někomu to vadí, ale mně se líbí, když mě můžou vidět a fandit mi přímo na místě. Na větší akci ale jsou poprvé tady," prozradil.

Nyní si chce dopřát hlavně klid. Nic neplánuje, oslava se prý vyvrbí. "Asi to nechám na after party v neděli," naznačil. A hodně se těší domů. "Tak si dám bramborový salát s řízkem," dodal s úsměvem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová má koronavirus, její stav je stabilizovaný

Britská zpěvačka Marianne Faithfullová byla po nákaze koronavirem převezena do londýnské nemocnice. Stav třiasedmdesátileté umělkyně je stabilizovaný, uvedla v neděli s odvoláním na jejího agenta Francoise Ravarda agentura PA. "Všichni si přejeme její brzké a plné uzdravení," řekl Revard.

Faithfullová se proslavila mimo jiné písní As Tears Go By, kterou v 60. letech napsali členové kapely Rolling Stones Mick Jagger a Keith Richards. S frontmanem skupiny Jaggerem Faithfullová jeden čas i chodila. Měla i úspěšnou sólovou kariéru.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Milion eur věnoval nemocnici v Barceloně také Xavi

Bývalý záložník Barcelony Xavi následoval příklad svého někdejšího spoluhráče a později trenéra Pepa Guardioly a také on věnoval milion eur (27,7 milionu korun) nemocnici v Barceloně. Ta peníze využije na nákup pomůcek pro ošetřující personál i pro pacienty s nemocí Covid-19.

Čtyřicetiletý Xavi, jenž v současnosti trénuje katarský klub Al Sád, je barcelonským odchovancem a s klubem vyhrál osmkrát španělskou ligu a čtyřikrát Ligu mistrů.

Milion eur na boj s koronavirem už věnoval také bývalý Xaviho spoluhráč Lionel Messi, jenž částku rozdělil mezi barcelonskou nemocnici a lékařská zařízení v rodné Argentině.

Fotbalisté Barcelony se také po dobu krize vzdají 70 procent platu, aby přispěli na mzdy ostatních zaměstnanců. Španělská liga byla přerušena v polovině března a její restart je podobně jako u dalších evropských soutěží v nedohlednu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy